Į emedicina.lt redakciją kreipėsi mama, auginanti 7 metukų sūnų, kuris serga astma ir beveik nuolat vartoja Flixotide 125 mcg/dozėje.
Anksčiau šie vaistai, anot vaiko motinos, buvo kompensuojami, o dabar, pulmonologei išrašius receptą, jau reikia mokėti visą kainą. O kaina gana nemaža.
„Sveikatos apsaugos ministerijos atstovai tvirtina, kad vaikams visi vaistai kompensuojami, o iš tikrųjų tenka mokėti ir už šiuos vaistus, ir už salbutamolį, – guodėsi moteris. – Kam tada skleisti neteisingą informaciją, kad vaikams vaistų kainą valstybė kompensuoja?“
Šį klausimą perdavėme Valstybinei ligonių kasai, o jos atstovai atsakymus gavo iš Sveikatos apsaugos ministerijos specialistų. Štai jų atsakymas:
Vaistai yra kompensuojami, jei jų bendrinis pavadinimas yra įrašytas į Ligų ir kompensuojamųjų vaistų joms gydyti sąrašą (sąrašas), patvirtintą įsakymu, kurį rasite čia, o konkretus vaistas – į Kompensuojamųjų vaistinių preparatų kainyną (kainynas).
Vadovaujantis Farmacijos įstatymu, į kainyną gali būti įrašytas tik toks vaistas, dėl kurio vaistinio preparato registruotojas ar tiekėjas pateikė paraišką ir kuris atitinka Farmacijos įstatymo ir Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2005 m. rugsėjo 13 d. nutarimu Nr. 994 patvirtinto Ambulatoriniam gydymui skiriamų vaistinių preparatų ir medicinos pagalbos priemonių bazinių kainų ir pacientų priemokų už juos apskaičiavimo tvarkos aprašo reikalavimus.
Į 2025 m. kompensuojamųjų vaistinių preparatų kainyną, vaistinių preparatų grupę Flutikazonas 1 mg, įkvepiamieji, skysti buvo įrašytas vaistas FLUTICASON CIPLA 125mcg/dozėje suslėgtoji įkvepiamoji suspensija 120 dozių N1 (LI) [Niromed), tačiau jo tiekimas sutriko ir vaistas buvo išbrauktas iš kainyno.
Sveikatos apsaugos ministras 2025 m. vasario 25 d. įsakymu Nr. V-147 papildė Kainyną ir į vaistų grupę Flutikazonas 1 mg, įkvepiamieji, skysti įrašytas vaistas Flixotide 125 µg/dozėje suslėgtoji įkvepiamoji suspensija 60 dozių (GlaxoSmithKline Trading Services Limited, Airija).
Kainynas įsigalios 2025 m. kovo 4 d. ir nuo tos dienos reikalingo stiprumo flutikazoną pacientai galės įsigyti vaistinėje.
Į vaistinių preparatų grupę Salbutamolis 10 mg, įkvepiamieji, skysti įrašytas vaistas:
Salbutamol Inteli 100 µg/dozėje suslėgtoji įkvepiamoji suspensija 200 dozių N1 (Inteli Generics Nord, UAB, Lietuva). Šie vaistai kompensuojami ir galima įsigyti vaistinėse.
Taip pat norime paaiškinti, kad jei artimiausioje vaistinėje nėra pacientui reikalingų vaistų, nebūtina gaišti laiko ir ieškoti jų kitose vaistinėse. Receptų rašymo ir vaistinių preparatų, medicinos priemonių (medicinos prietaisų) ir kompensuojamųjų medicinos pagalbos priemonių išdavimo (pardavimo) vaistinėse gyventojams ir popierinių receptų saugojimo, pardavus vaistinius preparatus, medicinos priemones ar prietaisus ir kompensuojamąsias medicinos pagalbos priemones vaistinėje, taisyklių, patvirtintų Sveikatos apsaugos ministro įsakymu Nr. 112, 105 punkte numatyta: jei vaistinėje paciento apsilankymo metu nėra konkretaus vaisto, vaistinės privalo užsakyti pacientui reikalingus vaistinius preparatus, jeigu jų turi bent viena didmeninio platinimo įmonė, vaistininkas privalo priimti receptą ir užsakyti reikiamą medikamentą.
Pacientams ligų diagnozes ir jų gydymui reikiamus vaistus skiria, receptus išrašo gydantys gydytojai. Rekomenduojame pacientams aptarti sveikatos būklę ir gydymo galimybes kompensuojamaisiais vaistais su gydančiu gydytoju, kuris įvertinęs paskirtą gydymą, galėtų, jei būtina, jį koreguoti. Tik gydantis gydytojas geriausiai žino paciento sveikatos būklę ir sprendžia apie būtinybę skirti reikalingus vaistus.
Jeigu netenkina gydytojo skiriamas gydymas, siūloma kreiptis į Asmens sveikatos priežiūros įstaigos administraciją ir išspręsti iškilusius klausimus.
emedicina.lt informacija ir archyvo iliustracija