Lėtinių vainikinių arterijų sindromų gydymas

Prof. dr. Olivija Dobilienė, gyd. rezid. Gerda Mierkytė,

LSMUL KK Kardiologijos klinika

Lėtinių vainikinių arterijų sindromų gydymas apima nemedikamentines, gyvensenos pokyčių priemones, medikamentinį gydymą krūtinės anginos simptomams mažinti, vaistus įvykių prevencijai. Atskiros rekomendacijos pateikiamos dėl antrinės ligos prevencijos. Kompleksinį gydymą vainikuoja miokardo revaskuliarizacija, esant indikacijų ją atlikti. 

Nemedikamentinio lėtinių vainikinių arterijų sindromų gydymo principai

Pacientų, sergančių lėtiniais vainikinių arterijų sindromais (LVAS), informavimas ir mokymas apie rizikos veiksnius, apie simptomų valdymą yra susijęs su geresne savipriežiūra ir pacientų motyvacija keisti gyvenseną, laikytis gydymo režimo (1 lentelė). 

Pacientų mokymas apima (modifikuojamus) rizikos veiksnius, susijusius su individualia širdies ir kraujagyslių ligų rizika, nes rizikos suvokimas yra neatsiejama daugelio pagrindinių sveikatos elgsenos teorijų dalis, galiausiai lemianti žmogaus įpročių keitimą.

Su pacientais reikėtų aptarti informaciją apie rizikos veiksnių kontrolės naudą mažinant ligos pasikartojimo riziką, stabdant ligos progresavimą, siekiant išvengti komplikacijų ir pailginti bendrą išgyvenamumą. 

Plačiau skaitykite LIETUVOS GYDYTOJO ŽURNALE, 2024 m. Nr. 9