Aortos ligų vaizdiniai tyrimai: kompiuterinė tomografija ir magnetinis rezonansas

Prof. dr. Indrė Čeponienė,

LSMUL KK Kardiologijos klinika

Kompiuterinės tomografijos (KT) ir magnetinio rezonanso tomografijos (MRT) tyrimai itin svarbūs diagnozuojant aortos ligas, parenkant gydymo taktiką ir stebėsenos strategiją. 2024 m. Europos kardiologų draugijos aortos ir periferinių arterijų ligų gydymo gairėse [1] ir 2023 m. paskelbtame Europos kardiologų draugijos aortos vaizdinimo sutarime [2] aptariamos ne tik šių tyrimų indikacijos, bet ir aortos matavimo aspektai, nauji matmenys, nuo kurių gali priklausyti gydymo taktika. 

Aortos dilatacija ar aneurizma?

Aortos dilatacija nustatoma, kai aortos skersmuo viršija 2 standartinius nuokrypius nuo prognozuojamo vidutinio skersmens pagal amžių, lytį ir kūno paviršiaus plotą (KPP) Z balas > 2). Visgi klinikinėje praktikoje aortos šaknies dilataciją galima įtarti, kai vyrams aortos skersmuo yra > 40 mm, moterims > 36 mm arba pagal KPP indeksuotas aortos skersmuo yra > 22 mm/m2

Aneurizma nustatoma, kai skersmuo yra > 1,5 karto didesnis nei prognozuojamas, dėl to normalius rodiklius reikia vertinti pagal amžių, lytį ir KPP. Nutukusiems pacientams indeksavimas pagal KPP gali lemti, kad indeksas tampa mažesnis, nei iš tikrųjų yra, todėl vis dažniau indeksuojama ne pagal KPP, o tik pagal ūgį.

2024 m. EKD aortos ir periferinių ligų diagnostikos ir gydymo gairėse nurodoma, kad dažnai chirurginis gydymas tampa indikuotinas dar nepasiekus aneurizmos lygmens, todėl rekomenduojama vartoti terminą „ženkli aortos dilatacija“, nurodant skersmenį ar indeksuotą skersmenį [1]. 

Plačiau skaitykite LIETUVOS GYDYTOJO ŽURNALE, 2025 m. Nr. 2

Kauno klinikų asociatyvi iliustracija