Centrinė projektų valdymo agentūra kovo 3 d. paskelbė kvietimą teikti projekto įgyvendinimo planus Odontologijos paslaugų neįgaliesiems modelio diegimo projektams, kurie bus finansuojami Europos Sąjungos lėšomis. Šių projektų tikslas – teikti odontologijos paslaugas neįgaliesiems jų gyvenamojoje vietoje. Bendra Europos Sąjungos lėšomis finansuojamų investicijų suma sudaro 8 mln. eurų.
Remiantis Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos duomenimis, 2024 m. Lietuvoje gyveno apie 230 tūkst. asmenų su negalia, tai sudarė maždaug 8 proc. visų šalies gyventojų. Palyginti su 2023 m., asmenų su negalia skaičius padidėjo apie 2 proc. Iš jų 26 proc. (apie 60 tūkst. asmenų) turėjo sunkią negalią, o daugiau nei 23 tūkst. žmonių reikėjo nuolatinės slaugos. Remiantis Odontologijos priežiūros teikimo asmenims su sunkia negalia modelio tobulinimo ir plėtros rekomendacijose pateiktais duomenimis, nustatyta, kad 54 proc. atvejų būtina šalinti dantis ar jų šaknis bei atlikti protezavimo darbus, o 5 proc. pacientų reikalingas stacionarinis gydymas. Tačiau dėl mobilumo apribojimų žmonės su sunkia negalia neturi galimybių atvykti pas specialistus ir gauti odontologinės priežiūros paslaugų ir ilgainiui praktiškai negauna jokių odontologinės sveikatos priežiūros paslaugų.
Šiai problemai spręsti 2014–2020 m. Europos Sąjungos investicijų laikotarpiu buvo įgyvendintas bandomasis projektas skirtas teikti odontologijos paslaugas sunkią negalią turintiems žmonėms. Pilotinis projektas buvo įgyvendintas Vilniaus regione, kurio metu buvo ištirta projekte dalyvavusių asmenų su negalia burnos sveikatos būklė, suformuotos mobilios paslaugų teikimo komandos; kurios teikė odontologijos paslaugas paciento namuose, organizuoti mokymai su neįgaliaisiais dirbantiems specialistams, įsigyta speciali kilnojama medicinos įranga ir kt. Užbaigus projektą, jo rezultatai bus įvertinti ir pateiktos rekomendacijos dėl modelio tobulinimo bei odontologinės priežiūros paslaugų neįgaliesiems organizavimo visoje šalyje.
Sveikatos apsaugos ministerijai įvertinus išbandyto modelio rezultatus ir veiksmingumą bei atsižvelgiant į rekomendacijose parodytą aukštą odontologinių paslaugų poreikį asmenims su negalia, 2021–2027 m. ES investicijų laikotarpiu buvo nuspręsta išplėsti šių paslaugų teikimą Lietuvos regionuose įgyvendinant projektus pagal pažangos priemonę Nr. 11-002-02-11-01 „Gerinti sveikatos priežiūros paslaugų kokybę ir prieinamumą“.
Pagal šią priemonę bus finansuojamos mobiliosios ambulatorinės odontologinės priežiūros (pagalbos) paslaugų teikimas pacientams su sunkia negalia jų gyvenamojoje vietoje (namuose ar socialinės globos įstaigoje).
Paslaugas teiks mobilios komandos, kurias sudarys asmens sveikatos priežiūros įstaigos gydytojas odontologas ir jo padėjėjas ir esant poreikiui vairuotojas arba burnos higienistas ir jo padėjėjas ir esant poreikiui vairuotojas.
Galimi pareiškėjai – asmens sveikatos priežiūros įstaigos (toliau – ASPĮ), kurios teikia pirmines ambulatorines odontologinės priežiūros paslaugas. ASPĮ turi turėti galiojančią licenciją teikti šias paslaugas ir būti pasirašiusios sutartį su Valstybine ar teritorine ligonių kasa dėl šių paslaugų.
Projekto įgyvendinimo plano laukiama iki 2025 m. birželio 1 d. Projekto įgyvendinimo planus teikti Centrinei projektų valdymo agentūrai (CPVA) per Duomenų mainų svetainę.
Kvietimas ir reikalavimai projektams yra skelbiami ČIA.
SAM ir CPVA inf.