Sveikatos apsaugos ministrė Marija Jakubauskienė ir krašto apsaugos ministrė Dovilė Šakalienė pasirašė susitarimą dėl ministerijų bendradarbiavimo stiprinimo. Ministerijos numato didinti ginkluotųjų pajėgų ir sveikatos apsaugos sektoriaus sąveiką, stiprinti bendrą pasirengimą krizėms ir mobilizacijai.

„Civilinė medicinos sistema yra integrali šalies gynybos dalis. Pasirašytu bendradarbiavimo susitarimu Sveikatos apsaugos ministerija įtvirtino savo ryžtą ir siekius didinti sveikatos sistemos atsparumą prisidėdama prie krašto gynybos architektūros, – sako sveikatos apsaugos ministrė Marija Jakubauskienė. – Šiandienos susitarimas prisidės prie civilinio ir karinio operacinio planavimo integralumo didinimo, užtikrins koordinuotą sveikatos priežiūros institucijų ir ginkluotojų pajėgų veikimą mobilizacijos ir karo padėties metu“.
Sveikatos apsaugos ir Krašto apsaugos ministerijos sutarė bendradarbiauti didinant sveikatos apsaugos sektoriaus atsparumą ir pasirengimą veikti mobilizacijos ir karo padėties atveju bei garantuojant medicininę paramą ir teikiant ją atvykstantiems sąjungininkams. Taip pat sutarta stiprinti pasirengimą koordinuotam atsakui į krizes, kelti reikiamas sveikatos priežiūros personalo ir visuomenės kompetencijas.
„Šiandien pasirašėme susitarimą, kuris dar labiau sustiprins valstybės pasirengimą krizėms, mobilizacijai ir karo padėčiai. Susitarimu įtvirtinome keturias pagrindines bendradarbiavimo sritis: sveikatos apsaugos sistemos atsparumo stiprinimą, medicininės paramos užtikrinimą, koordinuoto atsako į krizes stiprinimą ir būtinų kompetencijų stiprinimą. Svarstome įtraukti karo medicinos temas į sveikatos studijas, rengti civilius specialistus karo situacijoms, taip pat norime ugdyti visuomenės pirmosios pagalbos įgūdžius. Sutarėme reguliariai keistis informacija, organizuoti bendrus susitikimus, esant poreikiui rengti veiksmų planus, o susitarimą peržiūrėti kas dvejus metus. Užtikrinsime, kad sveikatos apsaugos sistema būtų visavertė visuotinio gynybos modelio dalis“, – sakė krašto apsaugos ministrė Dovilė Šakalienė.
Bendradarbiavimo susitarime numatoma vystyti strategiškai svarbių ligoninių infrastruktūrą, integruoti incidentų valdymo algoritmus, būtinomis kompetencijomis papildyti sveikatos priežiūros specialistų studijų programas, planuoti bendras pratybas ir kt.
Karo padėties ir ekstremalių situacijų atveju sveikatos apsaugos sistemai tenka viena iš gyvybiškai svarbių valstybės funkcijų: užtikrinti nepertraukiamą būtinąją medicinos pagalbą civiliams ir kariams, pasirūpinti sužeistųjų evakuacija, gydymu bei psichologine pagalba. Sveikatos priežiūros įstaigos turi būti pasiruošusios veikti ekstremaliomis sąlygomis – turėti atsargų, alternatyvias darbo vietas, bendradarbiauti su kitomis institucijomis ir savanoriais. Sveikatos apsaugos sektoriui labai svarbu iš anksto pasirūpinti medicinos darbuotojų rezervo bei jų veiksmų planų parengimu krizės atveju. Koordinuota ir atspari sveikatos sistema yra būtina siekiant išsaugoti gyvybes, palaikyti visuomenės moralę ir užtikrinti valstybės atsparumą ir būtinąsias funkcijas karo ar kitų ekstremalių situacijų atveju.
SAM ir KAM informacija, Alfredo Pliadžio (KAM) nuotr.