Naujovės, pakeisiančios farmacijos specialistų licencijavimo ir sertifikatų gavimo tvarką

Virginija Grigaliūnienė

Prieš keletą metų Sveikatos apsaugos ministerija (SAM) inicijavo projektą sukurti Lietuvos sveikatos priežiūros specialistų kompetencijų platformos informacinę sistemą. Buvo nuspręsta, kad Kompetencijų platforma bus naudojama siekiant nustatyti sveikatos priežiūros specialistų kvalifikacijos tobulinimo poreikį ir vykdant licencijų sąlygų laikymosi priežiūrą.

Kodėl reikėjo Kompetencijų platformos?

Dar iki įdiegiant Kompetencijų platformą buvo akcentuojama, kad ji padės skaitmenizuoti procesus, svarbius kiekvienam sveikatos priežiūros ir farmacijos specialistui, mažins administracinę naštą ne tik Valstybinei akreditavimo sveikatos priežiūros veiklai tarnybai (VASPVT), Valstybinei vaistų kontrolės tarnybai (VVKT), gydymo įstaigoms, bet ir sveikatos priežiūros bei farmacijos specialistams, palengvins sveikatos priežiūros ir farmacijos specialistų profesinės kvalifikacijos tobulinimo planavimą, vykdymą ir vertinimą.

Svarbiausia priežastis, kodėl buvo nuspręsta sukurti Kompetencijų platformą – vienos informacinės sistemos, kurioje būtų kaupiama visa aktuali informacija apie specialistų įgytas kompetencijas, profesinį tobulinimąsi ir vykdomus mokymus, trūkumas. Todėl buvo imtasi ieškoti galimybės identifikuoti ir stebėti specialistų kompetencijų tobulinimą, kad būtų lengviau nustatyti trūkstamus gebėjimus bei planuoti įgūdžių tobulinimą.

Dar viena priežastis, lėmusi minėtos naujovės sukūrimą, buvo siekis užtikrinti, kad specialistai pateiktų visus privalomus jų praktiką patvirtinančius dokumentus.  

Mat, kaip pabrėžė SAM atstovai, sveikatos priežiūros ir farmacijos specialistai neretai keičia darbovietę ar dirba keliose darbovietėse, todėl jiems tenka kreiptis į skirtingų įstaigų administracijas prašyti išduoti darbo trukmę patvirtinantį dokumentą, kuriame nurodyta, nuo kada ir iki kada, kokiu juridiniu pagrindu, pagal kokią profesinę kvalifikaciją jie dirbo, o tai didino administracinę naštą įstaigoms, sukeldavo nepatogumų specialistams, ministerijai sudarydavo sunkumų tinkamai ir laiku užtikrinti specialistų apskaitą, nacionaliniu lygmeniu stebėti ir planuoti kvalifikacijos tobulinimo prioritetines sritis.
Kompetencijų platformoje automatizuoti duomenys apie specialistų vykdomą praktinę veiklą leidžia šių problemų išvengti. 

Kam skirta kompetencijų platforma?

Plačiau skaitykite žurnale FARMACIJA IR LAIKAS, 2025 m. Nr. 1-2

freepik.com iliustracija