Kortizolis ir streso valdymas

Gyd. endokrinologė Vita Lizdenienė,

LSMUL KK Endokrinologijos klinika

Kortizolis – regis, tai šių laikų herojus. Daugybė antraščių spaudoje, socialiniuose tinkluose ir sveiko gyvenimo guru pasisakymuose skelbia, kaip svarbu kontroliuoti kortizolio kiekį organizme. Kartu siūloma daugybė įvairiausių žolinių, natūropatinių ir neaiškios kilmės preparatų, neva normalizuojančių kortizolio lygį kraujyje ir padedančių išvengti nutukimo, streso, miego sutrikimų – trumpai tariant, visų gyvenimo problemų. Bet kaip yra iš tikrųjų?

Kas yra kortizolis?

Kortizolis – tai steroidinis hormonas, pagrindinis žmogaus organizmo gliukokortikoidas. Jis sintetinamas iš cholesterolio antinksčių žievės pluoštinėje zonoje (lot. zona fasciculata). Kortizolio gamybą ir sekreciją reguliuoja pagumburio, hipofizės ir antinksčių ašis. Bet kurios šios sistemos dalies sutrikimai gali sukelti kortizolio pertekliaus ar trūkumo būsenas, pavyzdžiui, Kušingo sindromą arba Adisono ligą.

Adrenokortikotropinis hormonas (AKTH), išsiskiriantis iš adenohipofizės, didina mažo tankio lipoproteinų cholesterolio receptorių ir cholesterolio desmolazės aktyvumą. Pastaroji cholesterolį verčia į pregnenoloną. Dauguma gliukokortikoidų kraujyje cirkuliuoja neaktyvia forma, susijungę su kortikosteroidus surišančiu globulinu (CBG) arba albuminu. 11-beta-hidroksisteroidų dehidrogenazė 1 (11β-HSD1) daugelyje audinių neaktyvią kortizolio formą paverčia į aktyvią, o 11-beta-HSD2 inkstuose ir kasoje kortizolį inaktyvuoja į kortizoną.

Gliukokortikoidų receptorių yra beveik visuose organizmo audiniuose, todėl kortizolis veikia beveik visas organizmo sistemas: tarpininkauja streso reakcijai, reguliuoja medžiagų apykaitą, užgdegiminį atsaką, imuninę funkciją ir kt. 

Plačiau skaitykite LIETUVOS GYDYTOJO ŽURNALE, 2025 m. Nr. 3