Tarptautinė mokslinė – praktinė konferencija „Žmogaus ir gamtos sauga 2025“

2025 m. gegužės 7–9 dienomis Vytauto Didžiojo Universiteto Botanikos sode ir Žemės ūkio akademijoje vyko 31-oji tarptautinė mokslinė-praktinė konferencija „Žmogaus ir gamtos sauga 2025”.Konferencijos darbas organizuotas sekcijose ir seminaruose įvairiuose institucijų padaliniuose.

Konferencijos organizatoriai: Vytauto Didžiojo universitetas, Lietuvos mokslų akademija.

Konferencijos partneris: Bioekonomikos tyrimų ekscelencijos centras (BioTEC).

Konferencijos tikslas – aptarti tarpusavyje susietas žmogaus saugos ir sveikatos, įvairių inovatyvių tyrimų technologijų vystymo ir aplinkos apsaugos problemas, skelbti naujausias mokslinių tyrimų žinias, sudarant galimybę mokslininkams ir jauniesiems tyrėjams skleisti tyrimų rezultatus tarp mokslininkų ir studentų, žemės ir miškų ūkio, gamtos, sveikatos ir kitų sričių specialistų, akcentuojant žmonių saugos ir aplinkos apsaugos svarbą.

Išleistas recenzuotų mokslo straipsnių rinkinys „Žmogaus ir gamtos sauga/ Human and Nature Safety 2025“, referuojamas Central & Eastern European Academic Source (EBSCO) duomenų bazėje, kurio bibliografinė informacija pateikiama Lietuvos nacionalinės Martyno Mažvydo bibliotekos Nacionalinės bibliografijos duomenų banke (NBDB). Leidinio spausdinta versija leidžiama nuo 2000 m., internetinė – nuo 2016 m. Straipsnių rinkinio leidimą kuruoja VDU Žemės ūkio akademijos Žemės ūkio inžinerijos ir saugos katedra.

Šiame rinkinyje publikuojami 65 originalūs moksliniai straipsniai, kuriuose nagrinėjamos problemos įvairiose mokslo srityse: tausojančios gamybos ir perdirbimo technologijų, biosistemų inžinerijos, ergonomikos ir profesinės saugos, aplinkos ir sveikatos, bioįvairovės išsaugojimo, ekologijos ir darnios miškininkystės bei Europos Komisijos kuriama Europos sveikatos sąjungą.

Konferencijos sekcija Aplinka ir sveikatapagal ilgametę tradiciją organizuojama VDU Botanikos sode

Ši mokslinė praktinė konferencija pradėta gegužės 7-ąją dieną sekcijoje Aplinka ir sveikata VDU Botanikos sode.

Konferencijos organizacinio komiteto narė prof. habil. dr. Ona Ragažinskienė, kreipdamasi į pranešėjus ir svečius priminė, kad ši konferencija organizuojama kasmet, pavasarį, pažymint pasaulines Sveikatos, Aplinkos apsaugos bei Darbuotojų saugos ir sveikatos dienas.

Žodį tarė ir šios konferencijos pagrindinis organizatorius – akademikas prof. habil. dr.  Egidijus Šarauskis (VDU Žemės ūkio akademijos Inžinerijos fakulteto Žemės ūkio inžinerijos ir saugos katedros vedėjas).  Jis pažymėjo, kad šis mokslo renginys pasižymi tradicijų tęstinumu, tematikos aktualumu ir duomenų įvairove ir padarė konferencijos veiklos apžvalgą. Šios konferencijos darbe dalyvavo 200 žemės ūkio, technologijos, gamtos bei medicinos ir sveikatos mokslo krypčių mokslininkų, specialistų, studentų, politikų, atstovaujančių 37 institucijas iš įvairių valstybių: Lenkijos, Vokietijos, Švedijos, Pietų Afrikos, Belgijos Karalystės, Lietuvos ir Ispanijos Karalystės. Informacijos sklaida: plenarinėje sesijoje perskaityti keturi kviestiniai pranešimai, trijose mokslinėse sekcijose – 56 žodiniai ir 41 stendinis pranešimas, kurių straipsniai atspausdinti recenzuotų mokslo straipsnių rinkinyje „Žmogaus ir gamtos sauga 2025“ ir šio žurnalo elektroninės versijos nuorodoje.

VDU Botanikos sodo direktorius dr. Nerijus Jurkonis, sveikino susirinkusiuosius auditorijoje bei prisijungusius nuotoliu, pakvietė aplankyti Botanikos sodo augalų kolekcijas ir lauko fotografijų galerijoje veikiančią parodą ir atidarė konferencija.

Sekcijos Aplinka ir sveikataveiklą organizavo prof. habil. dr. Ona Ragažinskienė ir doc. dr. Vilma Kaškonienė:pristatyti 9 žodiniai ir 11 stendinių 57 bendraautorių pranešimai, kurių pavadinimai pateikti šios konferencijos programoje bei mokslinių straipsnių rinkinyje.

Seminaras Vaistinių (aromatinių) augalų introdukcija, etnopaveldas, mokslinė ir praktinė reikšmė

Seminaro rengėjai:

VDU Botanikos sodo Mokslo skyriaus Vaistinių ir prieskoninių augalų mokslo sektorius

LSMU Farmacijos fakulteto Farmakognozijos katedra

LSMU Farmakognozijos klubas

Seminaro vadovės: prof. Ona Ragažinskienė ir prof. Nijolė Savickienė

Seminaro tikslas – mokslo žinių sklaida apie vaistinių augalų reikšmę žmogaus ir gamtos saugai bei jų racionalų naudojimą.

Seminaras vyko hibridiniu būdu: auditorijoje (Ž. E. Žilibero g. 4, Kaunas) ir nuotoliniu būdu (MS Teams platformoje), kurio darbe dalyvavo daugiau kaip 40 klausytojų.

Pagal nustatytą renginio darbotvarkę buvo pristatyti 9 pranešimai, sprendžiant vaistinių augalų rūšių įvairovės tyrimų ir resursų išsaugojimo bei racionalaus jų naudojimo medicinoje, farmacijoje, maisto ir kosmetikos pramonėje bei veterinarijos praktikoje.

VDU Gamtos mokslų fakulteto Aplinkotyros katedros vedėjas akademikas prof. dr. Audrius Dėdelė tarė sveikinimo žodį, išryškindamas tradicijų tęstinumo svarbą.

Pažymėtini paskaityti pranešimai:

Prof. dr. habil. Ona Ragažinskienė. VDU Botanikos sodo Mokslo skyriaus Vaistinių ir prieskoninių augalų mokslo sektoriaus vedėja, NST narė

Vaistiniai augalai – mokslinių tyrimų ir racionalaus naudojimo objektas.

Prof. Sonata Trumbeckaitė, LSMU Farmacijos fakulteto Farmakognozijos katedros vedėja  ir prof. Lina Raudonė, LSMU Farmakognozijos klubo prezidentė

Vaistinių augalų vaidmuo farmakognostinės veiklos aspektu.

Dr. Vitalija Povilaitytė-Petri, Mons universitetas.

Mokymasis apie vaistinius augalus ir su vaistiniais augalais žaliosiose erdvėse.

Doc. dr. Vilma Kaškonienė, VDU Gamtos mokslų fakultetas

Bitės ir apiterapija: mokslininkės žvilgsniu.

Doc. dr. Tauras Antanas Mekas, LSMU Medicinos ir Farmacijos istorijos muziejaus direktorius. Daugiakomponenčiai augaliniai vaistai lietuvių tradicinėje medicinoje.

Prof. dr. habil. Nijolė Savickienė, LSMU Farmacijos fakulteto profesorė, Endobiogenikos ir integralios fiziologijos asociacijos narė.

Kodėl sunegalavus ar susirgus svarbu palaikyti kepenų funkciją?

Dr. Gražina Kadžytė, Lietuvos literatūros ir tautosakos institutas

Augalų ir žmonių gyvenimų paralelės dainose bei sakytinėje tautosakoje.

Seminaro vadovės prof. Ona Ragažinskienė ir prof. Nijolė Savickienė, apibendrindamos konferencijos medžiagą, pranešė, kad 32–oji tarptautinė mokslinė – praktinė konferencija Žmogaus ir gamtos sauga“ bus organizuojama 2025 m. gegužės mėnesį.

Daugiau informacijos apie konferenciją:

Teksto autorė: prof. Ona Ragažinskienė, VDU

Živilės Bilotaitės – Jakubauskės archyvo nuotraukos