Įgyvendinant projektą „Nėščiųjų ir gimdyvių ir naujagimių sveikatos priežiūros gerinimas Lietuvoje“, finansuojamą Lietuvos ir Šveicarijos bendradarbiavimo programos, pristatytos 70 mokslo įrodymais pagrįstų metodinių gydymo bei diagnostikos rekomendacijų – 30 neonatologijos ir 40 akušerijos. Po daugiau nei pusantrų metų rengtų metodinių priemonių pristatymo projektas pasirengęs žengti į kitą įgyvendinimo etapą – mokymus medicinos personalui, dirbančiam su nėščiosiomis, gimdyvėmis ir naujagimiais.
Lapkričio 12 d. Kaune įvyko didelio darbo užbaigtuvės – pristatytos metodinės akušerijos ir neonatologijos sričių ligų ir būklių diagnostikos ir gydymo rekomendacijos. Pristatyme dalyvavo metodikų rengėjai, projekto vykdytojo Lietuvos sveikatos mokslų universiteto ligoninės Kauno klinikų, taip pat visuomeninių organizacijų atstovai. Parengtos metodikos atitinka mokslo įrodymais pagrįstus faktus ir LR sveikatos apsaugos ministro 2008-11-26 įsakymo Nr. V-1148 reikalavimus. Be to, metodikoms būdinga ypatinga struktūra.
Šių metodikų rengimas – unikalus skirtingus gydytojus specialistus jungiančio komandinio darbo pavyzdys. Metodikas rengė darbo grupės, sudarytos iš nėščiosioms, gimdyvėms ir naujagimiams pagalbą teikiančių Vilniaus, Kauno, Marijampolės ir Šiaulių ligoninių specialistų. Kaip teigė projekto vadovas prof. M. Kliučinskas, buvo sudaryta 70 darbo grupių – tiek, kiek parengta metodikų. Darbo grupes sudarė kompetentingi specialistai – gydytojai neonatologai, gydytojai akušeriai ginekologai ir akušeriai. Parengtos metodikos buvo peržiūrėtos specialistų, darbo grupių vadovų, narių, recenzentų ir visuomenės atstovų. „Į pagalbą rengiant ir peržiūrint metodikas pasitelkti anesteziologai, kardiologai, infektologai, endokrinologai, gastroenterologai, neurologai“, – recenzentus vardijo projekto vadovas.
Akušerijos metodikų rengimui vadovavo Kauno klinikų Akušerijos ir ginekologijos klinikos Priešlaikinio gimdymo ir nėščiųjų infekcijos sektoriaus vadovė doc. dr. Meilė Minkauskienė. Vilniaus universiteto Medicinos fakulteto Akušerijos ir ginekologijos klinikos vedėja prof. Gražina Drąsutienė, kaip išorinė ekspertė, pristatė akušerijos metodikų rengimo rezultatą: „Šios metodikos gali būti patvirtintos ir naudojamos praktikoje perinatologijos pagalbai visose Lietuvos sveikatos priežiūros įstaigose teikti, taip pat tapti mokomosiomis priemonėmis“.
Kauno klinikų Neonatologijos klinikos vadovė doc. dr. Rasa Tamelienė, vadovavusi neonatologijos metodikų rengimui, džiaugėsi, kad „Lietuvos neonatologai parengė 30 metodinių neonatologinės diagnostikos ir gydymo rekomendacijų, nes nėra užtektinai mokslinių neonatologijos tyrimų ir metodinių rekomendacijų“. Santariškių klinikų filialo Vaikų ligoninės Naujagimių intensyviosios terapijos skyriaus vedėjas gydytojas neonatologas dr. Arūnas Liubšys buvo išorinis ekspertas, kuris renginio metu pasidalijo metodikų rengimo procesu ir specifika.
Lietuvos akušerių sąjungos prezidentė Ilona Joneliūnienė savo ruožtu padėkojo už galimybę akušeriams prisidėti prie metodikų rengimo ir tapti ne tik vykdytojais, bet ir kūrėjais.
Kiekvieną metodiką sudaro 5 dalys: metodikos aprašas, procedūrų aprašas, įdiegimo aprašas, audito aprašas ir informacija visuomenei. Prie paskutiniosios dalies rengimo prisidėjo ir visuomenės nariai. Dėka jų įžvalgų sukurtos aiškios ir lengvai suprantamos rekomendacijos. Metodikas peržiūrėjo ir savo įžvalgas pateikė dviejų nevyriausybinių organizacijų – „Padedu augti“ ir „Tėvystės centras“ – atstovai.
Šveicarijos konfederacijos ir Lietuvos Respublikos bendradarbiavimo programa skyrė 77,9 mln. Lt projekto „Nėščiųjų, gimdyvių ir naujagimių sveikatos priežiūros gerinimas Lietuvoje“ finansavimui Kauno klinikose ir kitose 23 Lietuvos ligoninėse. Naudojant programą siekiama sumažinti ekonominius ir socialinius skirtumus išsiplėtusioje Europos Sąjungoje. Didžiausia finansinės paramos dalis Lietuvai skirta moderniai medicinos įrangai įsigyti. Kitos programos veiklos kryptys yra reanimobilių naujagimiams pervežti įsigijimas (3 gydymo įstaigose), ligoninių patalpų remontas, akušerių, slaugytojų, gydytojų akušerių ginekologų bei neonatologų kvalifikacijos kėlimas, akušerinės ir neonatologinės diagnostikos bei gydymo metodinių rekomendacijų parengimas, informacinės sistemos sukūrimas.
Kauno klinikų informacija ir nuotrauka