Lietuvos gydytojų sąjunga (LGS) kreipėsi į Seimo pirmininką Česlovą Juršėną ir Ministrą Pirmininką Gediminą Kirkilą bei Seimo frakcijas dėl būtinybės iš naujo peržiūrėti 2009 m. Privalomojo sveikatos draudimo fondo (PSDF) biudžeto projektą ir ieškoti galimybių jį didinti bent 350-400 mln. Lt.
Pasak LGS prezidento prof. Liutauro Labanausko, pasiūlymai susiveržti diržus netenkina nei gydytojų nei pacientų „Numatytos projekte biudžeto lėšos akivaizdžiai pablogintų sveikatos paslaugų kokybę ir prieinamumą, – sako jis. – Seimui ir Vyriausybei neradus galimybių tobulinti projektą, savo reikšmę praras 2005 m. gegužę Vyriausybės ir medikų profesinių sąjungų pasiekti susitarimai, ir gydytojai grįš prie streiko idėjos. Manau, jog ne gydytojas turėtų aiškinti pacientui, kad negali suteikti kokybiškos paslaugos dėl lėšų stygiaus, tegul aiškinasi valdžia“.
Pagal šių metų spalio 14 d. Vyriausybės išplatintą pranešimą, kitų metų PSDF biudžetas, palyginti su šių metų biudžetu, turėtų padidėti 13,67 proc. ir iš viso jį sudarytų apie 4 mlrd. 986 mln. litų. Vyriausybės pritartame (PSDF) biudžeto projekte asmens sveikatos priežiūros paslaugoms apmokėti planuojama skirti 3 mlrd. 413 mln. litų, t. y. 391 mln. litų, arba 12,94 proc. daugiau nei numatyta šių metų biudžete. Galutinį žodį dėl šio projekto dar turės tarti Seimas.
„Deja, šie skaičiai mums nežada nieko gero – sveikatos apsaugai skirtas biudžetas gali padengti vos 36,5 proc. dabartinio poreikio, – tvirtina Lietuvos gydytojų sąjungos vadovas. – Be to, didėja lėšų vaistams, reabilitacijai, paslaugų plėtrai deficitas. Jei nebus rasta papildomai 79,3 mln. Lt bazinėms kainoms indeksuoti dėl sveikatos priežiūros įstaigų energetikos didėjančių kaštų, kainos turės būti padengtos iš atlyginimų fondo“. Anot jo, esant tokiam biudžetui, Lietuva grįžta į 2002 m. situaciją, kai už gydytojų atlyginimams skirtus pinigus buvo gydomi pacientai, todėl tąkart ir prasidėjo medikų protesto akcijos. Tik ilgų bei atkaklių derybų metu pavyko susitarti dėl ilgalaikio medikų darbo užmokesčio kėlimo projekto. LGS prezidento nuomone, neatsakingas Vyriausybės požiūris formuojant kitų metų biudžetą situaciją sveikatos sistemoje blogins: prastės pacientams teikiamų paslaugų prieinamumas, kils nereikalinga įtampa tarp sveikatos priežiūros įstaigų darbuotojų ir administracijos.
„Kita problema – infliacija. Dėl vidutinio darbo užmokesčio augimo šalyje turėtų būti numatyta 9,8 proc. PSDF lėšų, arba 240,3 mln. Lt medicinos darbuotojų atlyginimams kelti, tačiau akivaizdu, kad didėjančios išlaidos dėl infliacijos nebus padengtos ir tai pajus kiekvienas medikas“, – neslepia susirūpinimo prof. L. Labanauskas. Lietuvos gydytojų sąjungos įsitikinimu, Seimas neturi tvirtinti 2009 m. Privalomojo sveikatos draudimo fondo biudžeto tokio, koks jis yra numatytas Vyriausybės patvirtintame projekte. Priešingu atveju medikai bus priversti savo atlyginimų sąskaita dengti gydymo įstaigų išlaidas, o tai jau panašu į žmogaus teisių pažeidimą. Nepakankamas apmokėjimas už darbą prieštarauja ir ES politikai. Todėl medikai netylės ir neatmeta galimybės ruoštis streikui.
Išsamesnės informacijos teirautis: Liutauras Labanauskas |