2009 m. lapkričio 16–27 d. vyko antrieji Kauno medicinos universiteto (KMU) ir Pasaulio sveikatos organizacijos (PSO) organizuoti mokymo kursai „Operacijų tyrimai reprodukcinėje sveikatoje“ penkių postsovietinių respublikų (Armėnijos, Kazachstano, Rusijos, Tadžikistano ir Turkmenistano) atstovams.
Neretai kyla klausimas, kas yra tie operacijų tyrimai?
Projekto koordinatorius dr. Mindaugas Stankūnas, KMU Sveikatos vadybos katedra:
Operacijų tyrimai atsirado XX a. pradžios karinių operacijų metu ir buvo skirti įvertinti tam tikrų operacijų veiksmingumą. Vėliau operacijų tyrimus perėmė pramonė. Dabar jie ateina ir į sveikatos apsaugos sistemą. Čia jie naudojami, norint įvertinti tam tikrų intervencijų veiksmingumą. Vėliau, remiantis gautais rezultatais, yra siūlomi praktiniai pokyčiai. Operacijų tyrimai – tyrimai, kurie leidžia įvertinti, kuris iš siūlomų sveikatos problemos sprendimų būdų yra tinkamiausias. Pavyzdžiui, šalyje vyksta gimdos kaklelio vėžio patikros programa. Vyriausybė skyrė tam lėšų, nupirko įrangos, mokė personalą ir pan. Tačiau programa neduoda lauktų rezultatų – moterys nesikreipia. Taigi programos vadovui kyla klausimas, kaip padidinti veikiančios programos veiksmingumą – pvz., ar verta specifiškai informuoti apie programą moteris, galbūt patikėti onkocitologinio tepinėlio paėmimą kitiems specialistams, į kuriuos moterys kreiptųsi lengviau. Į šiuos klausimus ir bando atsakyti operacijų tyrimai.
Kodėl PSO nusprendė bendradarbiauti su KMU, vykdant reprodukcinės sveikatos srities operacijų tyrimų mokymus?
Projekto koordinatorius dr. Mindaugas Stankūnas, KMU Sveikatos vadybos katedra:
Pasaulio sveikatos organizacija diskusijas apie operacijų tyrimų srities mokymų reikalingumą pradėjo 2001 m. Tais pačiais metais įvyko pirmieji kursai Rumunijoje. 2003 m. panašus seminaras buvo surengtas Kazachstane, Alma Atoje. Tačiau, kiekvieną kartą, keičiant kursų vietą, kildavo sunkumų ieškant galinčiųjų mokyti kitus. 2007 m. PSO regioninis biuras nusprendė surasti nuolatinį centrą, kuris būtų pajėgus rengti reprodukcinės sveikatos srities operacijų tyrimų seminarus. Pagrindinis dėmesys buvo kreipiamas ne tik į institucijos mokymo tradicijas, bet ir į lektorių galimybes skaityti paskaitas rusiškai bei angliškai. Pirmasis PSO atstovų (Guntos Lazdanes bei Alexio Ntabona) vizitas į KMU VSF vyko dar 2007 m. pavasarį. Svečiai susitiko su VSF bei Akušerijos ir ginekologijos klinikos atstovais, aptarė dėstymo praktiką, vykdomus projektus, apžiūrėjo studijų bazę. PSO pripažino KMU VSF stipriu Europos visuomenės sveikatos mokymo centru, pajėgiu organizuoti pasaulinius kursus. PSO pasirinkimą lėmė ir tokių mokslo asmenybių kaip prof. Vilius Grabauskas, prof. Ramunė Kalėdienė bei prof. Rūta Nadišauskienė autoritetas. Taip Kauno medicinos universitetas tapo šiuos kursus organizuojančiu centru.
Kaip buvo suburta ir parengta lektorių grupė, galinti realizuoti PSO keliamus tikslus?
Projekto koordinatorius dr. Mindaugas Stankūnas, KMU Sveikatos vadybos katedra:
2007 m. rudenį KMU dėstytojai doc. S. Starkuvienė ir dr. M. Stankūnas vyko į Bangkoką (Tailandas) susipažinti, kaip organizuojami panašaus pobūdžio kursai Pietryčių Azijos šalių dalyviams. Grįžę į šį projektą pakvietė įsitraukti KMU dirbančius visuomenės sveikatos specialistus, akušerius-ginekologus, šeimos gydytojus. 2008 m. gegužės mėn. įvyko pirmieji „Operacijų tyrimo reprodukcinėje sveikatoje“ kursai, skirti mokyti KMU dėstytojų grupę, kurie vėliau turėjo patys tapti kitų kursų lektoriais. Mokymus vedė prof. Gunta Lazdane (PSO Europos regioninio biuro regioninė patarėja reprodukcinės sveikatos klausimais), dr. Alexis B. Ntabona (PSO koordinatorius reprodukcinės sveikatos klausimais tarpusavio bendradarbiavimui tarp šalių), dr. James R. Foreit (organizacijos Population Council (JAV) atstovas, knygos apie ŽIV/AIDS srities operacijų tyrimus autorius), prof. Irina Mogilevkina (Ukrainos Donecko valstybinio medicinos universiteto Akušerijos-ginekologijos ir perinatologijos katedros vedėja).
Po intensyvių mokymų tik dalis dalyvių apsisprendė toliau dalyvauti šioje veikloje. Lektorių grupėje liko Sveikatos vadybos katedros doc. dr. S. Starkuvienė ir dr. M. Stankūnas, Šeimos medicinos klinikos doc. dr. L. Jaruševičienė, Profilaktinės medicinos katedros profesorius habil. dr. Abdonas Tamošiūnas, Slaugos katedros vedėja, doc. dr. A. Blaževičienė, Akušerijos ir ginekologijos klinikos doc. dr. M. Minkauskienė, doc. dr. D. Simanavičiūtė ir dr. V. Abraitis.
Pirmasis šios komandos vedamas seminaras vyko 2008 m. lapkričio mėnesį, komandai talkino Donecko (Ukraina) valstybinio medicinos universiteto Akušerijos-ginekologijos ir perinatologijos katedros vedėja prof. I. Mogilevkina. Buvo sulaukta 20 dalyvių iš penkių buvusių sovietinių respublikų – Azerbaidžano, Baltarusijos, Kirgizijos, Moldovos ir Ukrainos.
Antrieji, šį kartą jau visiškai savarankiški, šios lektorių komandos vedami kursai įvyko 2009 m. lapkričio mėnesį. Kaip sekėsi KMU dėstytojų komandai pateisinti PSO lūkesčius?
KMU Šeimos medicinos klinikos doc. Lina Jaruševičienė:
Reikia pripažinti, jog lektorių grupė susidūrė su tikrai nemenku iššūkiu. Į komandą dėl įvairių priežasčių įsitraukę KMU dėstytojai iki 2008 m. gegužės mėnesio ne tik dorai vienas kito nepažinojo, bet dauguma jų nieko nežinojo ir apie operacijų tyrimus. Todėl visiškai suprantama, jog PSO ir KMU keliamas tikslas – pateikti dalyviams teorinę medžiagą ir padėti jiems parengti PSO finansavimo kriterijus atitinkančius operacijų tyrimų projektus, pagrįstai didino nerimą. Kita vertus, labai greitai paaiškėjo, jog grupės nariai – ambicingi žmonės, trokštantys išbandyti naują sritį, viliojami perspektyvos dalyvauti tarptautinėje veikloje.
Po pirmųjų kursų daug dėmesio skyrėme kilusių sunkumų analizei, todėl 2009 m. lapkritį įvykęs antrasis kursas, kurį mūsų grupė vedė visiškai savarankiškai, buvo daug sėkmingesnis. Nors antrųjų kursų dalyviai buvo labai kompetentingi, mums pavyko juos sudominti operacijų tyrimais bei sukurti ne tik darbingą, bet ir draugišką atmosferą. Antrųjų kursų dalyviai įvairius seminaro aspektus – ir organizacinius, ir dalykinius, vertino daug aukštesniais balais nei pirmųjų kursų dalyviai.
Kaip vertinate PSO ir KMU operacijų tyrimų srities bendradarbiavimą?
Visuomenės sveikatos fakulteto dekanė, prof. habil. dr. Ramunė Kalėdienė:
Asmens sveikatos priežiūros specialistai, rengdami sergamumo ir mirtingumo mažinimo programas, dažnai apsiriboja ligonių sveikatos priežiūros infrastruktūros gerinimo priemonėmis, neskirdami dėmesio ir investicijų ligų profilaktikai, be kurios žymesnis gyventojų sveikatos pagerėjimas negalimas. Iki šiol didelė problema yra nepakankama asmens ir visuomenės sveikatos priežiūros integracija, todėl šis projektas – puikus glaudaus moterų sveikatos priežiūros bei sveikatos vadybos specialistų bendradarbiavimo pavyzdys. Bendrų pastangų dėka kuriami reprodukcinės sveikatos stiprinimo projektai, ir tai atliekama ne tik mokymo, bet ir praktiniais tikslais. Esu įsitikinusi šio tarptautinio projekto praktine verte ne tik Lietuvai, bet ir globaliai, nes kursų metu įgytos žinios bei parengti projektai yra nedelsiant įgyvendinami įvairiose pasaulio šalyse.
KMU Akušerijos ir ginekologijos klinikos vadovė, prof. Rūta Nadišauskienė:
Mokėjimas rengti projektus, kurie leistų tobulinti sveikatos priežiūrą, manau, ypatingos svarbos uždavinys. Ir nesvarbu ar tai būtų reprodukcinės sveikatos klausimai, ar lėtinių neinfekcinių ligų problemos. Reprodukcinės sveikatos klausimų ratas Lietuvoje dar suprantamas labai ribotai – tik kaip šeimos planavimas ar nevaisingumo gydymas. Reprodukcinės sveikatos problemų ratas daug platesnis – pradedant paauglių ginekologijos, šeimos planavimo, saugios motinystės ir tėvystės, lytiškai plintančių infekcijų ir baigiant onkoginekologijos bei specifinių vyresnio amžiaus žmonių reprodukcinės sveikatos klausimais. Todėl manau, kad aktyvesnis KMU ir PSO reprodukcinės sveikatos srities bendradarbiavimas bus naudingas ne tik kitų šalių atstovams, bet ir mūsų specialistams. Naujų, mokslo įrodymais grįstų intervencijų įgyvendinimas neabejotinai pagerina teikiamas sveikatos priežiūros paslaugas. Pvz., sėkminga Perinatologijos programa ir jos įgyvendinimas Lietuvoje neliko nepastebėti Europoje ir tarptautinėse organizacijose. Pagrindiniai šios tęstinės programos rezultatai – kūdikių, nėščiųjų ir gimdyvių mirtingumas – vieninteliai nuo išsivysčiusių šalių nesiskiriantys Lietuvos sveikatos priežiūros rodikliai. Karališkoji Britanijos akušerių ir ginekologų kolegija ne kartą kvietė pasidalyti mūsų laimėjimais, ypač su Vidurio ir Rytų Europos šalių kolegomis, nes tai puikus pavyzdys, kaip sisteminiais sprendimais, nedidelėmis sąnaudomis pasiekti gerų rezultatų.
Kokios tolesnės veiklos perspektyvos?
Projekto koordinatorius dr. Mindaugas Stankūnas, KMU Sveikatos vadybos katedra:
Su 2009 m. lapkritį įvykusiais kursais baigėsi pirmasis bendradarbiavimo su PSO etapas, kuriame buvo kreipiamas dėmesys į buvusias sovietines respublikas. Šiuo metu planuojami nauji kursai, kurie vyks anglų kalba ir bus skirti Rytų ir Vidurio Europos šalių atstovams.
Savaitraščio „Ave Vita“ informacija