KMU Mokslo fondo valdyba produktyviausiu 2009 m. doktorantu paskelbė Medicinos fakulteto Biochemijos katedros asistentę, BMTI biochemijos laboratorijos jaunesniąją mokslo darbuotoją Odetą Arandarčikaitę. Ji yra paskelbusi penkias publikacijas. Tris iš jų MII Web of Science duomenų bazės leidiniuose, turinčiuose citavimo rodiklį, dvi MII Master Journal leidiniuose.
O. Arandarčikaitės disertacijos tema „Estradiolio ir azoto monoksido apsauginio poveikio širdies mitochondrijoms išemijos metu tyrimas“. Iš gautų duomenų yra parengtos keturios publikacijos, publikuotos užsienio spaudoje ir „Biologijoje“.
O. Arandarčikaitės mokslinis kelias dar visai neilgas, tačiau įdomus. Lietuvos veterinarijos akademijoje baigusi bakalauro studijas, VDU studijavo molekulinės biologijos ir biotechnologijos magistrantūroje. Nesigaili, pasirinkusi magistrantūros studijas kitame universitete, nes buvo daug naujo ir įdomaus. Magistro darbą rengė BMTI biochemijos laboratorijoje, kuri turi senas darbo su mitochondrijomis tradicijas. Labiausiai moksliniu darbu sudomino ir įtraukė pirmoji darbo vadovė doc. dr. Ramunė Morkūnienė. Entuziazmu darbui ir gera nuotaika sužavėjo biochemijos laboratorijos kolektyvas.
Po magistrantūros įstojo į doktorantūrą KMU, disertacijos mokslinė vadovė yra prof. dr. Vilmantė Borutaitė, biochemijos laboratorijos vedėja. Taip, jaunoji mokslininkė nuo 2004 m. tyrinėja fiziologinių medžiagų, estrogenų ir azoto monoksido poveikio mitochondrijoms, apsaugant nuo miokardo išeminio pažeidimo, mechanizmus. Šiuo metu rengia disertaciją ir ruošiasi ją ginti.
Odeta Arandarčikaitė dalyvavo KMU mokslinių grupių projekte „Biologinių gyvųjų danties ir apydančio audinių atsakas į odontologijoje naudojamus gydymo metodus ir medžiagas“. Be to, Biochemijos katedroje veda praktikos darbus studentams.
Doktorantūros laikotarpiu stažavosi Magdeburge, Vokietijoje, KeyNeurotek Pharmaceuticals AG, ZENIT. Stažuotė buvo naudinga ne tik moksline prasme, bet galimybė svečiuotis kitoje šalyje buvo gera gyvenimiška patirtis, palikusi neišdildomų įspūdžių. Yra dalyvavusi specializuotuose kursuose Varšuvoje, Tartu, konferencijoje Slovėnijoje. Neseniai Prancūzijoje dalyvavo konferencijoje, kurioje pristatė stendinį pranešimą.
„Labai sunku kalbėti apie save. Manau, yra mokslininkų, daug daugiau pasiekusių moksle ir galinčių papasakoti savo kelią, nes mokslininkų darbas yra labai įdomus, nuolat naujos idėjos, tyrimai, atradimai…“, – sako O. Arandarčikaitė.
Loreta Giedraitienė
Savaitraštis „Ave Vita“