Pusiausvyros sutrikimai (PS), kaip antai neurosensorinis prikurtimas, galvos svaigimas ir sutrikusi statika, – viena aktualiausių problemų ne tik otorinolaringologijoje, bet ir neurologijoje, bendrojoje klinikinėje praktikoje. Pavyzdžiui, neurosensorinis prikurtimas, vyraujantis tarp visų prikurtimo formų, 74 proc. atvejų tampa ženklaus klausos pablogėjimo priežastimi. Galvos svaigimu ir pusiausvyros sutrikimais skundžiasi iki 30 proc. pacientų, vyresnių nei 50 m., tačiau vos 10 proc. iš jų kreipiasi į otorinolaringologą ir tik 5 proc. į kitus gydytojus specialistus. Pacientų, varginamų įvairių formų PS, kasmet vis daugėja. Dauguma PS yra kraujagyslinės kilmės bei susiję su širdies ir kraujagyslių ligų vyravimu sergamumo ir mirštamumo struktūroje. Ateroskleroziniai pokyčiai arterijose sutrikdo gyvybiškai svarbių organų, ypač smegenų, taip pat ir vidinės ausies, aprūpinimą krauju. Lėtinė smegenų išemija (LSI) – pagrindinė kraujagyslinės kilmės PS priežastis.
Dažniausia priežastis – lėtinė smegenų išemija
Lėtinė smegenų išemija – labiausiai paplitęs (iki 96 proc.) smegenų kraujotakos sutrikimas. LSI apima nespecifinius neurologinius ir psichikos simptomus dėl įvairių priežasčių nulemto ilgalaikio galvos smegenų kraujotakos sumažėjimo, dažniausiai vyresniems žmonėms. Jų priežastys gali būti įvairios: susiaurėjusios ir užsikimšusios galvos smegenis maitinančios arterijos, mikroangiopatija, ortostazinė hipotenzija, sutrikusi smegenų kraujotakos autoreguliacija ir kt. Lėtinė smegenų išemija – apibendrintas įvairių galvos smegenų kraujotakos nepakankamumo variantų pavadinimas. LSI dažniausiai pasireiškia nespecifiniais simptomais: miego sutrikimu, psichiniu-emociniu nuovargiu, galvos svaigimu ir skausmais, nestabilia pusiausvyra ir eisena, ūžimu ausyse, pablogėjusia atmintimi. Vidinės ausies kraujagyslės priklauso bendrai arterijų sistemai ir jas veikia tie patys nepalankūs veiksniai kaip ir vertebrobaziliarinio baseino, iš kurio jos atsišakoja, kraujo indus. Tad PS išsivystymui lemiamos įtakos turi kraujagysliniai veiksniai ir dėl jų užsitęsusi LSI. Tyrimų duomenimis, LSI pasireiškimas esant kraujagyslinės kilmės PS patvirtina šių sutrikimų sąsajas, o klausos ir vestibulinio aparato pažeidimo ryškumas bei sunkumas priklauso nuo LSI stadijos. Vestibiulinis sindromas – dažniausia besivystančios LSI išraiška.
Klinikiniai PS klinikiniai požymiai
Simptomai. Vidinės ausies pažeidimas esant kraujagyslinės kilmės PS pasireiškia įvairaus laipsnio ir sunkumo klausos (prikurtimas) ir vestibulinės funkcijos (galvos svaigimas, statikos sutrikimas) sutrikimu. Reikia atkreipti dėmesį, kad šie pacientai turi ir daug neurologinių nusiskundimų, būdingų LSI:
·cefalgija (dažniausiai migrenos pobūdžio);
·trumpalaikės ir ilgalaikės atminties pablogėjimas;
·išsiblaškymas, pablogėjęs dėmesio koncentravimas;
·lėtesnis užduočių atlikimas;
·astenodepresinis sindromas (neretai būna ir hipochondrija bei greita nuotaikų kaita);
·sumažėjęs regėjimo aštrumas (išsilieja vaizdas, diplopija, skausmingi akių judesiai kartu su vegetaciniais sutrikimais ir galvos svaigimu).
Plačiau skaitykite „Lietuvos gydytojo žurnale“ Nr. 4, 2010