Paprastieji spuogai, aknė (acne vulgaris) – tai lėtinė odos uždegimo liga, dėl kurios į gydytojus dermatologus dažniausiai kreipiasi paaugliai ir jauni asmenys. Paprastųjų spuogų paauglystėje susiformuoja beveik kiekvienam, tačiau aknė nėra vien jaunuolių odos liga: ji gali pasireikšti net kūdikiams, vargina ir suaugusiuosius, ypač moteris.
Sunkesnių formų akne dažniau serga jaunuoliai, bet dėl šio odos pažeidimo, ypač dėl estetinio vaizdo, į gydytojus dažniau kreipiasi merginos ir jaunos moterys. Aknė labiausiai paplitusi paauglių grupėje, vyresnio amžiaus grupėse ji darosi vis retesnė.
Aknė, ypač sunkesnių formų, pasireiškia ne tik visiems pastebimais spuogais, bet neretai yra lydima psichologinių išgyvenimų, smarkiai blogina nuotaiką, kartais netgi lemia depresiją, be abejonės, blogina pacientų gyvenimo kokybę.
Kai kurie sergantieji akne, deja, delsia gydyti spuogus, „bando“ įvairius liaudiškus receptus ir priemones, kurios nebūna labai efektyvios ar išvis nepadeda. Klaidinga manyti, kad aknė yra neišvengiama brendimo laikotarpio problema ar nulemta „blogų“ genų. Spuogai nėra ir „blogos mitybos“ pasekmė, jie nieko bendra neturi su lytiniu gyvenimu ar, priešingai, seksualine abstinencija, kaip kartais žmonės linkę manyti.
Paprastųjų spuogų raida gali būti įvairi: sunkesniais atvejais jie gali komplikuotis išplitusiais giluminiais mazgais, o negydomi gali negrįžtamai pažeisti odą, palikdami joje įvairaus pobūdžio randelių.
Atsiradimo priežastys
Paprastųjų spuogų atsiradimo priežastys žinomos, tačiau visos iki galo nėra išsiaiškintos. Šios ligos taikinys – odos riebalų liaukos ir plauko maišelio viršutinė dalis. Spuogų dažniausiai ir atsiranda tose kūno vietose, kur riebalų liaukučių yra daugiausiai: veido, nugaros, pečių, krūtinės srityse, tačiau niekada nubūna žemiau juosmens. Žinomos keturios svarbiausios aknės atsiradimo priežastys.
Plačiau skaitykite „Lietuvos gydytojo žurnale“ Nr. 5, 2010