Vilniaus universiteto ligoninės Santariškių klinikose antrai pacientei nauju metodu, per vieną (2,5 cm. ilgio) pjūvį juosmens srityje buvo pašalintas antinkstis. Į operacinę žaizdą įstatomas specialus prietaisas su trimis angomis, per kurias įkišamas endoskopas ir du instrumentai. Šio metodo privalumai: tik vienas mažas randelis, mažiau traumuojami juosmens srities audiniai, greitas paciento sveikimas. Naujuoju būdu galima operuoti ne tik antinkstį, bet ir apendicitą, tulžies pūslę bei kitus pilvo ertmės organus.
Antinksčio pašalinimo operaciją naujuoju metodu atliko Santariškių klinikų Pilvo chirurgijos centro direktoriaus prof. Kęstučio Strupo vadovaujama medikų komanda: chirurgai prof. Virgilijus Beiša, doc. Gintaras Simutis; anesteziologė-reanimatologė Diana Gasiūnaitė; operacinės slaugytoja Žana Kibarova; slaugytoja–anestezistė Dalia Gineitytė.
Antinkstis – apie 4,5 X 3 X 0,6 cm. dydžio porinis organas, išsidėstęs virš abiejų inkstų. Tai – organas produkuojantis daug hormonų. Vieni jų reguliuoja kraujo spaudimą, kiti augimą, vandens ir elektrolitų apykaitą ir t.t. Hipertonija arba padidintas kraujo spaudimas – dažna liga, kuri paprastai diagnozuojama vyresniame amžiuje. Tačiau apie 5-10 proc. pacientų kraujospūdžio padidėjimas būna kaip kitos ligos pasekmė ar įgimtų kraujagyslių sklaidos sutrikimų, dėl kurių nepakankamai būna aprūpinami krauju inkstai. Vienam iš šimto pacientų, sergančių hipertonija, jos priežastimi būna antinksčio navikai. Pašalinus nesveiką antinkstį, hipertonija visiškai išgydoma.
Liepos 13 d. išoperuotai pacientei jau 10 metų, po fizinio krūvio ar nuovargio padidėdavo arterinis kraujo spaudimas. Prieš metus, atlikus pilvo organų ultragarsinį tyrimą jai buvo diagnozuotas dešinio antinksčio navikas. Po nauju metodu atliktos operacijos, pacientės kraujo spaudimas normalizavosi (80/120 mmHg), o po dviejų parų, liepos 15 d. ji išvyko namo.
Prieš 15 metų, operuojant antinksčius buvo atveriama pilvo ertmė arba atliekamas pjūvis juosmens srityje. Po tokios operacijos pacientas gydydavosi ligoninėje 10 – 14 dienų. Pjūvio srityse neretai susidarydavo išvaržos.
Nuo 1997 metų, prasidėjus endoskopinių operacijų erai Lietuvoje, antinksčiai buvo operuojami minimaliai invaziniu laparoskopiniu būdu – į pilvo ertmę įkišus endoskopą, atidalinus pilvo organus už nugarinės pilvaplėvės dalies nesveikas antinkstis pašalinamas. Po šių operacijų neišvengiamai susidaro sąaugos pilvo ertmėje, kurios gali sutrikdyti žarnyno veiklą.
Nuo 2004 metų Santariškių klinikose antinksčiai šalinami minimaliai invaziniu metodu, kai endoskopas ir du instrumentai per 3 angas įkišami į šalia inksto esančius audinius ne per pilvo ertmę, bet iš nugaros pusės. Šis būdas pranašesnis, kadangi neatveriama pilvo ertmė ir labiau tinka ligoniams po buvusių pilvo ertmės operacijų arba turintiems viršsvorį.
Kontaktams: