2010 m. rugpjūčio 10 d. PSO paskelbė, kad šeštoji pandeminio gripo A(H1N1) (2009) fazė jau praeityje, ir kad jau perėjome į po-pandeminį gripo laikotarpį. Atsižvelgiant į ankstesnes pandemijas manoma, kad A(H1N1) (2009) gripo virusas taps sezoniniu gripu ir cirkuliuos dar keletą metų. Nors rūpesčių dėl pandeminio gripo sumažėjo, tačiau sveikatos ir visuomenės sveikatos priežiūros įstaigų darbuotojai ir toliau turi išlikti budrūs bei epidemiologiškai stebėti šią infekciją.
PSO primena, kad pavieniai atvejai ar vietiniai gripo A(H1N1) (2009) protrūkiai tebesitęs.
PSO REKOMENDACIJOS SVEIKATOS PRIEŽIŪROS ĮSTAIGOMS PO-PANDEMINIAM GRIPO PERIODUI
ŪMIŲ VIRŠUTINIŲ KVĖPAVIMO TAKŲ INFEKCIJŲ VALDYMAS
Vykdant gripo priežiūrą po-pandeminiu periodu PSO rekomenduoja:
būtinai ištirti ir nustatyti svarbius epidemiologinius pokyčius tarp sunkių ar neįprastų atvejų, grupinių susirgimų ar protrūkių;
ir toliau išlaikyti nuolatinę gripo epidemiologinę priežiūrą, įtraukiant ir ūmias virusines kvėpavimo takų infekcijas, bei kitas į gripą panašias infekcijas;
tęsti duomenų perdavimą tarptautinėms organizacijoms ir registrams;
kuo greičiau informuoti PSO, jei:
* stebimas ilgalaikis vaistams atsparaus viruso A(H1N1) (2009) plitimas visuomenėje;
Skiepijimas gripo vakcina išlieka vienu svarbiausiu aspektu mažinant sergamumą ir mirtingumą nuo gripo. PSO itin rekomenduoja skiepyti asmenis, priklausančius rizikos grupėms.
A(H1N1) virusas, kuris sukėlė 2009 metų pandemiją, tebecirkuliuoja kai kuriose pasaulio šalyse ir gali pasireikšti protrūkiais. Kai kuriose šalyse turima sezoninė trivalentė vakcina taip pat apsaugo ir nuo pandeminio A(H1N1) gripo viruso. PSO akcentuoja, kad skiepijimai monovalente A(H1N1) vakcina turi didelę įtaką visuomenės sveikatai, todėl šalims, kurios vis dar neturi trivalentės sezoninio gripo vakcinos, PSO rekomenduoja skiepyti monovalentėmis A(H1N1) gripo vakcinomis, ypač asmenis, kuriems gresia sunkios A(H1N1) gripo ligos formos.
Kadangi tikimasi, kad gripo virusas A(H1N1) cirkuliuos dar keletą ateinančių metų, asmenims, kuriems įtariamas gripas, turi būti suteikta tinkama sveikatos priežiūra. Ankstyva diagnostika ir tinkamas gydymas yra itin svarbūs, siekiant suvaldyti šios ligos atvejus. PSO pataria ir toliau vadovautis antivirusinių vaistų, tinkančių gydyti tiek sezoninio, tiek ir pandeminio gripo atvejams, vartojimo rekomendacijomis.
Vaikai, nėščios moterys, lėtinėmis kvėpavimo ligomis, astma ar cukriniu diabetu sergantys asmenys priklauso padidintos rizikos grupei ir gali susirgti sunkia A(H1N1) gripo viruso forma. Pacientams, kuriems pasireiškia sunkios gripo formos ar būklės blogėjimas, turi būti kuo greičiau pradėtas gydymas oseltamiviru. Pacientai, kuriems gresia susirgti sunkia gripo forma ar gresia gripo komplikacijos, turi būti kuo greičiau pradėti gydyti oseltamiviru arba zanamiviru.
RIZIKOS GRUPĖS
Vyresni nei 65 metų amžiaus asmenys;
Asmenys iki 65 metų amžiaus, sergantys lėtinėmis širdies – kraujagyslių, kvėpavimo takų, inkstų, kitomis lėtinėmis ligomis, susijusiomis su imuniniais mechanizmais, piktybiniais navikais;
Asmenys, gyvenantys socialinės globos ir slaugos įstaigose;
Sveikatos priežiūros įstaigų darbuotojai;
Nėščiosios.
Daugiau informacijos: