Kuriamą naują Lietuvos sveikatos programą PSO ekspertai vertina kaip svarų indėlį į Europos sveikatos politiką

Dvi dienas Lietuvoje viešėję Pasaulio sveikatos organizacijos (PSO) ekspertai Dr. Chris Brown (PSO Venecijos Investicijų į sveikatą ir plėtrą biuro Socialinių sveikatą sąlygojančių veiksnių programos vadovė) ir Dr. Richard Alderslade (PSO Europos regiono biuro Valstybių sveikatos sistemų politikos ir paslaugų padalinio vyriausiasis patarėjas) su Lietuvos sveikatos sistemos atstovais aptarė tolesnio bendradarbiavimo, rengiant Lietuvos sveikatos programą 2011–2020 m., galimybes.



Tarptautinių ekspertų vizito tikslas – numatyti bendrus PSO ir Lietuvos veiksmus kuriant svarbiausią ateinančio dešimtmečio Lietuvos sveikatos politikos dokumentą, apsvarstyti, kokia galima PSO ekspertų pagalba. Apie tai kalbėta su Lietuvos Respublikos Seimo Sveikatos reikalų komiteto, Nacionalinės sveikatos tarybos, Sveikatos apsaugos ministerijos ir jai pavaldžių įstaigų, nevyriausybinių organizacijų atstovais. Ypatingas dėmesys diskusijose buvo skiriamas sveikatos santykių teisumui, prevencijos svarbai, bendros PSO, ES ir Lietuvos sveikatos politikos tęstinumui, tarpsektorinio bendradarbiavimo bei komunikacijos svarbai.


Sveikatos apsaugos ministerijoje svečiams iš PSO pristatytas Sveikatos sistemos plėtros 2010–2015 m. metmenų projektas. Tai konceptualus dokumentas, kuriame, vadovaujantis svarbiausiais valstybės siekiais, išdėstyti efektyvesnės ir konkurencingesnės sveikatos sistemos principai – motyvuoti žmones sveikai gyventi, skatinti ligų prevenciją, o susirgus teikti reikiamas bei kokybiškas sveikatos priežiūros paslaugas, racionaliai naudojant turimus išteklius. Šios idėjos taptų ir naujos Lietuvos sveikatos programos pagrindu.


„Rugsėjo 13 d. Maskvoje prasidės PSO Europos regiono biuro sesija, kurioje dalyvaus 300 delegatų iš 53 valstybių narių, – pranešė PSO ekspertas Dr. R. Alderslade. – Aptarsime Europos sveikatos strategiją iki 2020 metų. Planuojame kalbėti ir apie Lietuvos pasiekimus ir iššūkius, įgyvendinant 1997–2010 m. sveikatos programą, kuri, neabejotinai, yra reikšmingas pavyzdys ir kitoms Europos valstybėms“. Dr. Chris Brown pasidžiaugė svariais Lietuvos laimėjimais: kūdikių mirtingumo ir mirtingumo nuo traumų, eismo nelaimių rodiklių mažėjimu, alkoholio ir tabako vartojimo griežtesnės politikos rezultatais, visuomenės sveikatos biurų, kaip ypač veiksmingų, PSO nuomone, savivaldos lygyje veikiančių prevencijos institucijų tinklo plėtra.


„Mes dėkingi kolegoms už nuolatinę pagalbą, – pabrėžė sveikatos apsaugos viceministrė Janina Kumpienė. – Esame įsitikinę, kad PSO Europos regiono sveikatos politikos gairės iki 2020 metų taps strateginiu vadovu visoms valstybėms, kuriančioms savo sveikatos programas“.


Pasak ekspertų, kuriant naują sveikatos programą, svarbu išanalizuoti tai, kas jau nuveikta, ištirti sveikatos sistemos pokyčių įtaką visuomenės sveikatai. Siekti, kad sveikata taptų ne vien sveikatos apsaugos, bet ir kitų valstybės sektorių rūpesčiu. Nuolat palaikyti ryšius su visuomene, formuojant jos teigiamas sveiko gyvenimo nuostatas.


Daugiau informacijos:
Robertas Petkevičius, PSO biuro Lietuvoje vadovas, tel. (8 5) 212 6743,
per@euro.who.int
Natalja Keturkienė, SAM Ryšių su visuomene skyrius, tel.(8 5) 266 1411,
natalja.keturkiene@sam.lt, www.sam.lt