Sveikatos apsaugos ministerija primena, kad geriausia apsauga nuo gripo – skiepai

Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centro prie Sveikatos apsaugos ministerijos duomenimis, 38-ąją šių metų savaitę  (rugsėjo 20–26 d.) sergamumas gripu ir ūmių viršutinių kvėpavimo takų infekcijų (ŪVKTI) sukeltomis ligomis Lietuvoje, lyginant su prieš tai buvusia savaite, nežymiai padidėjo.

 

Bendras penkių didžiųjų Lietuvos miestų sergamumo sezoniniu gripu ir ŪVKTI sukeltomis ligomis rodiklis praėjusią savaitę (39,5 atv./10 000 gyv.) buvo kiek didesnis nei 2008–2009 m. gripo sezono atitinkamo laikotarpio rodiklis (33,8 atv./10 000 gyv.). Mažiausias sergamumas gripu ir ŪVKTI registruotas Tauragės apskrityje (25,4 atv./10 000 gyv.), didžiausias – Kauno (59,8 atv./10 000 gyv.).

 

2009 m. birželio 11 d. Pasaulio sveikatos organizacijai paskelbus gripo pandemiją visose Europos Sąjungos šalyse sustiprinta gripo ir kitų ūmių viršutinių kvėpavimo takų infekcijų epidemiologinė priežiūra. Savaitiniai duomenys iš visos Lietuvos administracinių teritorijų apie sergamumą renkami ištisus metus nenutrūkstamai.

 

Europos ligų prevencijos ir kontrolės centro duomenimis, 17-a Europos Sąjungos šalių pranešė apie žemą sergamumo aktyvumą. Iš visų gydytojų paimtų mėginių išsiskiria tik keletas gripo A ir B virusų. Cirkuliuojantys gripo virusai atitinka gripo vakcinos komponentus, skirtus naudoti 2010–2011 m.

 

Skiepai pripažinti efektyviausia priemone, apsaugančia nuo gripo ir jo sukeliamų komplikacijų. Skiepytis rekomenduojama kasmet prieš prasidedant epideminiam gripo laikotarpiui, spalis ir lapkritis – labiausiai tinkamas metas. Kadangi kasmet keičiasi gripo virusas ir kasmet kuriama nauja vakcina nuo gripo, skiepytis turėtų ir tie žmonės, kurie skiepijosi pernai. Gripo profilaktika – kur kas pigesnė ir efektyvesnė priemonė nei susirgusiųjų gydymas.

 

Sveikatos apsaugos ministerija primena, kaip apsaugoti save ir kitus nuo grip
• Kosėdami ar čiaudėdami užsidenkite nosį ir burną (geriausia vienkartinėmis nosinaitėmis, galima užsidengti skepetaite, sulenkta alkūne)
• Reguliariai plaukite rankas su muilu ir vandeniu arba naudokite rankų dezinfekcijos priemones (pvz., dezinfekuojančias servetėles rankoms), ypač nusikosėję ar nusičiaudėję.
• Pajutę į gripą panašius simptomus (karščiavimą; kosulį; gerklės, galvos, sąnarių skausmus; drebulį, nuovargį, viduriavimo ir vėmimo požymius) laikykitės ne mažiau kaip 1 m. atstumu nuo kitų žmonių.
• Susitikę su kitais asmenimis, venkite prie jų liestis (apkabinti, bučiuoti, spausti ranką).
• Panaudotas nosinaites nedelsdami išmeskite tam skirtose vietose.
• Pajutę į gripą panašius simptomus nedelsdami kreipkitės į šeimos (bendrosios praktikos) gydytoją.
• Pajutę į gripą panašius simptomus, likite namuose (iki 7 dienų), nevykite į darbą, mokyklą. Venkite masinių renginių, nesilankykite žmonių susibūrimo vietose. Jei to išvengti neįmanoma – dėvėkite apsauginę kaukę.
• Stenkitės neliesti akių, nosies ir burnos, ypač neplautomis rankomis.


Informacija apie gripą Sveikatos apsaugos ministerijos interneto svetainėje – www.sam.lt


Daugiau informacijos:
Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centras
Tel. (8 5) 230 0124,
g.amasenkovaite@ulac.lt, www.ulac.lt


SAM Ryšių su visuomene skyrius
Keturkienė
Tel. (8 5) 266 1411,
natalja.keturkiene@sam.lt, www.sam.lt