Per paskutinius dešimt metų Lietuvoje kaulų retėjimą sukeliančia liga – osteoporoze sergančių žmonių skaičius išaugo tris kartus, rodo oficiali sergamumo statistika. Spalio 20-ąją minėdami Pasaulinę osteoporozės dieną medikai ir sergantieji kviečia prisiminti šią ligą.
Osteoporozė Lietuvoje diagnozuota daugiau nei 18 tūkst. gyventojų (2009 m. duomenys), nors dar 2001 m. sergančiųjų osteoporoze buvo tik kiek daugiau nei 6 tūkst., teigia Lietuvos sveikatos informacijos centro duomenys. Tačiau medikai skaičiuoja, kad per artimiausius metus Lietuvoje 30 proc. moterų ir 20 proc. vyrų virš 50 metų patirs osteoporozinių stuburo, riešo, šlaunikaulio ir kitų kaulų lūžių.
„Pagrindinė problema – pačių žmonių nežinojimas ir abejingumas osteoporozės simptomams. Tai liga, kuri tik atrodo nekalta, tačiau įsisiautėja labai greitai – osteoporozę aš prilyginu vėžiui, nes ji be jokio gailesčio naikina kaulus“, – sako Danutė Papeikienė, Vilniaus sergančiųjų osteoporoze bendrijos pirmininkė.
Pasaulio sveikatos organizacijos duomenimis, osteoporozės sukeliama negalia ir mirtingumas atima iš visuomenės daugiau pilnavertiško gyvenimo metų nei visų rūšių, išskyrus plaučių, vėžys. Kadangi visuomenė Lietuvoje kaip ir daugelyje Europos šalių sensta, ši problema ilgainiui vis didės.
Gydytojos–reumatologės Loretos Bukauskienės, Klaipėdos universitetinės ligoninės Reumatologijos skyriaus vedėjos, teigimu, pagrindinė priemonė ankstyvai osteoporozės diagnostikai yra kaulų tankio tyrimas. Lietuvoje vis dar nereti atvejai, kai žmonės apie tai, kad serga osteoporoze, sužino tik patyrę sunkiausią komplikaciją – kaulų lūžį.
„Visi privalome suprasti, kad jei pajutome skausmą nugaroje, klube, nieko nelaukdami turime skubėti pasitikrinti, negalvoti, kad tai reumatas ar tiesiog praeis savaime, – pabrėžia D. Papeikienė. – Osteoporozė įsisiautėja labai greitai, svarbu laiku susigriebti ir ligos neužleisti, kad nebūtų prieita iki lūžių".
Pasak bendrijos pirmininkės, jos vadovaujama organizacija šiuo metu vienija daugiau nei šimtą narių, dalis jų jau nebegali lankyti bendrijos susirinkimų, nes liga sergančiuosius prikaustė prie patalo. Tačiau yra ir tokių narių, kurie vos tik prasidėjus osteoporozei labai rūpinasi, kad liga neprogresuotų. „Turime susibūrusias grupeles, kurios aktyviai lanko baseiną, sportuoja, lanko paskaitas“, – pasakoja D. Papeikienė.
D. Papeikienė, linkėdama visiems, sužinojusiems, jog serga osteoporoze, nepasiduoti, primena, kad nepaprastai svarbu domėtis medicinos naujovėmis, kurios gali efektyviai pristabdyti osteoporozės eigą ir palengvinti gyvenimą, nes jau prieinami preparatai, kurie veikia fiziologiškai ir vartojami tik du kartus per metus.
Šiais metais Tarptautinis osteoporozės fondas, minėdamas Pasaulinę osteoporozės dieną, kviečia ypatingą dėmesį atkreipti į stuburo slankstelių lūžius. Nustatyta, kad pusė stuburo slankstelių lūžių yra neatpažįstami ir negydomi – jie labai dažnai klaidingai palaikomi nugaros apatinės dalies skausmu.
Pasak gydytojos L. Bukauskienės, šeimos gydytojai ir mes visi turėtume žinoti bei prisiminti tris pagrindinius stuburo slankstelių lūžio simptomus: tai ūgio sumažėjimas daugiau nei 2 cm, nugaros skausmas ir kūprinimasis.
„Labai svarbu anksti nustatyti stuburo slankstelių lūžius ir laiku pradėti juos gydyti, nes tai leidžia išvengti lūžių pasikartojimo“, – pabrėžia gydytoja. Tyrimai yra parodę, kad po pirmojo stuburo slankstelio lūžio moterims keturis kartus padidėja rizika per artimiausius 12 mėnesių patirti kitą slankstelio lūžį. Lūžiai gali tapti net ir mirties priežastimi. Nustatyta, kad 23% žmonių, patyrusių osteoporozinį šlaunikaulio lūžį, kuris paprastai vyresnio amžiaus žmones prikausto prie patalo, miršta per pirmuosius 12 mėnesių po jo.
Daugiau informacijos:
Danutė Papeikienė,
Vilniaus sergančiųjų osteoporoze bendrijos pirmininkė,
tel. 865605138,
el. paštas danute.papeikiene@gmail.com