Daugelyje Vakarų Europos šalių įvairių specialybių žmonės buriasi į visuomenines organizacijas, kur sprendžia specialybės klausimus, kelia savo kvalifikaciją, įdomiai ir turiningai praleidžia laisvalaikį. Tokia yra Prancūzijoje Paryžiaus 5 ir 13 mikrorajonų įvairių specialybių gydytojų sukurta asociacija, kurios vienas iš tikslų – susipažinti su įvairių šalių sveikatos apsaugos organizacijomis ir medicinos laimėjimais, tų šalių sveikatos apsaugos organizacijų problemomis.
Kiekvienais metais jie vyksta į tam tikrą Europos Sąjungos šalį. Šiais metais buvo pasirinkta Lietuva, Kauno miestas, kur Prancūzijos ambasados pasiūlymu buvo organizuotas jų susitikimas su Lietuvos gydytojais frankofonais. Konferencija–susitikimas įvyko Kauno Robero Šumano centre. Susitikimą pradėjusi šio centro vadovė doc. B. Strakšienė dalyviams pristatė lietuvius medikus kaip aktyviausius Lietuvos–Prancūzijos asociacijos narius.
Lietuvos gydytojų frankofonų asociacijos prezidentas, šių eilučių autorius, supažindino su Lietuva, jos istorija, svarbiausiais miestais bei ekonomikos ir kultūros laimėjimais.
Svečio dr. S. Aziz pranešimas buvo skirtas sveikatos sistemos organizavimui Prancūzijoje. Visi šios šalies gydytojai yra Medikų ordino nariai, nes tai yra privaloma. Šis ordinas yra visuomeninė organizacija, besirūpinanti gydytojų kvalifikacijos kėlimu, jų darbu, etikos nusižengimais bei ligonių interesų gynimu. Ordinas teikia įvairių sveikatos apsaugos ministerijos įsakymų nepriklausomas medicinines mokslines ekspertizes, atlieka medicinos įstaigų akreditavimą, gydytojų licencijavimą, nagrinėja pacientų skundus. Tai lyg mūsų šalyje SAM, akreditavimo ir licencijavimo bei medicininio audito darbą atliekanti organizacija. Socialinį draudimą užtikrina Darbo, Sveikatos ir Finansų ministerijų sukurta draudimo sistema, besirūpinanti socialinio draudimo, ligos ir nelaimingų atsitikimų, motinystės ir kitų socialinių išmokų mokėjimu bei kitų socialinių problemų sprendimu. Gydytojų ordinas nesprendžia jokių profsąjungos klausimų. Tai atlieka medikų profsąjungos organizacija.
Prancūzijoje 100 000 gyventojų 322 gydytojai, iš jų 44,1 proc. dirba privačiose gydymo įstaigose, 38,4 proc. – valstybinėse, 9 proc. – mišriose (privačiose ir valstybinėse) įstaigose. Šeimos gydytojo institucija oficialiai įteisinta 2004 m. ir nuo to laiko jais dirba tik baigę šeimos gydytojo rezidentūrą gydytojai. Gydytojų stinga Šiaurės Prancūzijoje, nes daugelis gydytojų renkasi darbą šalies pietuose, kur yra daugiau pensinio amžiaus gyventojų ir geresni atlyginimai. Manoma, kad didelės problemos sveikatos apsaugos sistemoje iškils 2025 m., nes apie 10 proc. gydytojų išeis į pensiją, o pamainos nematyti.
Buvusi universiteto dėstytoja dr. J. Croisette dalyvius supažindino su medicinos studijomis savo šalyje. Studijas sudaro 3 ciklai: 1 ciklo trukmė – 2 metai, studijuojamos bendrosios disciplinos. Šios studijos yra bendros medikams, odontologams, akušerėms ir kineziteraupeutams. Po pirmųjų studijų metų laikomas egzaminas, kurį išlaiko maždaug 15 laimingųjų iš 100 laikiusiųjų. Po to yra 4 metų bendrosios studijos, vidaus ligų ir intensyviosios terapijos ilgalaikės stažuotės bei kassavaitinės popietinės praktinės stažuotės įvairiuose ligoninių skyriuose. Po studijų laikomas valstybinis egzaminas ir būtinai ginamas mokslinis darbas pasirinkta tema. Specialybinės studijos trunka dar 3–4 metus, žinių atnaujinimas būtinas kas 4 metai.
Dr. F. Reboud papasakojo apie privataus gydytojo kabinetui atidaryti būtinus reikalavimus, o dr. C. Harbonn pranešimas buvo skirtas administraciniams reikalavimams steigiant ir turint privačią praktiką.
Šių eilučių autorius svečius supažindino su Lietuvos sveikatos apsaugos organizacija ir studijomis. Lietuvos Sveikatos mokslų universiteto Šeimos medicinos klinikos asistentė R. Minelgienė papasakojo apie šeimos gydytojo darbą, jo rengimą, kylančias problemas Lietuvoje. Po pranešimų prancūzų ir lietuvių gydytojai dalijosi savo darbo problemomis, klausinėjo apie įvairius diagnostikos bei gydymo metodus, keitėsi savo darbo patirtimi. Malonu, kad kartu su kauniečiais gydytojais dalyvavo grupė Alytaus miesto, kuris garsėja kaip Frankofonijos centras, gydytojų bei mūsų Universiteto studentai.
Lietuvos gydytojai frankofonai prieš kelerius metus susibūrė į asociaciją, kuri kiekvienais metais kartu su kolegomis iš Prancūzijos savo nariams organizuoja konferencijas įvairiomis temomis. Praėjusių konferencijų metu buvo aptartos paliatyviosios medicinos, naujų infekcinių ligų, šeimos medicinos problemos abiejose šalyse, lyginamos šalių sveikatos apsaugos sistemos. Šiais metais asociacijos veikla buvo juridiškai įteisinta.
Pasinaudodamas AVE VITA populiarumu tarp skaitytojų, noriu pakviesti mūsų universiteto gydytojus, odontologus ir studentus įsijungti į mūsų asociaciją. Kitas asociacijos renginys – šių metų gruodžio mėnesio 10 d. Vilniuje įvyksianti konferencija medicinos etikos klausimais.
Daugiau informacijos galite gauti rašydami laiskonis@yahoo.com
Savaitraščio "Ave Vita" informacija