Salmoneliozės bakterijos sukėlė ligos protrūkį

Panevėžio visuomenės sveikatos centro specialistai primena, kad gegužės pabaigoje Rokiškio r. buvo užregistruotas žarnyno infekcijos protrūkis. Gegužės 29–31 dienomis medicinos pagalbos kreipėsi 13 Rokiškio r. gyventojų, kurie skundėsi aukšta temperatūra, vėmė ir viduriavo. 8 ligoniai buvo paguldyti į VšĮ „Rokiškio rajono ligoninė“, 5 gydėsi ambulatoriškai. Užsikrėsti salmonelioze galėjo 27 asmenys, dalyvavę pobūvyje.


Epidemiologinio tyrimo metu buvo nustatyta, kad ligoniai dalyvavo giminių pobūvyje. Maistas vaišėms buvo ruošiamas mažoje virtuvėje, nesilaikant saugių virtos – žalios mėsos produkcijos ruošimo būdų. Žaliems ir termiškai apruoštiems gaminiams buvo naudojami tie patys indai, pjaustymo lentelės. Laboratoriniam ištyrimui buvo paimti maisto produktų ir vandens mėginiai. Atlikus tyrimus nustatyta, kad iš 3 maisto mėginių (kepenų pašteto, kiaulienos ir vištienos vyniotinių) išskirta Salmonella spp. Kituose tirtuose maisto mėginiuose (žalios mėsos, torto ir šachtinio šulinio vandens) ligos sukėlėjų nerasta.

Centro duomenimis, 2010 metais Panevėžio apskrityje sergamumas salmonelioze siekė 7 atvejus/10 000 gyventojų (užregistruoti 195 susirgimai salmonelioze). Praėjusiais metais sergamumas salmonelioze Lietuvoje buvo 5,3 atvejo/10 000 gyventojų. Panevėžio mieste, Rokiškio bei Kupiškio rajonuose ir Panevėžio apskrityje sergamumas šia liga viršijo šalies sergamumo rodiklius.

 

Per 5 šių metų mėnesius salmonelioze susirgo 46 Panevėžio apskrities gyventojai.
Centro specialistai primena, kad salmoneliozė yra ūmi infekcinė liga, kurią sukelia salmonelėmis vadinamos bakterijos. Salmonelės pakankamai atsparios išdžiūvimui, šalčiui, tačiau jautrios aukštos temperatūros poveikiui. Pvz.: mėsoje jos žūva per 10 minučių, kai temperatūra pasiekia 80 oC. Žemesnėje nei 6 oC temperatūroje salmonelės maisto produktuose išlieka gyvos keletą mėnesių, o esant palankioms sąlygoms (20-40oC temperatūrai), skystuose arba drėgnuose produktuose gali gausiai daugintis, nepakeisdamos nei produktų išvaizdos, nei skonio.

 

Dažniausiai salmonelioze užsikrečiama per gyvūninį maistą. Ypač pavojingi yra gerai neiškepti, neišvirti kiaušinių, mėsos patiekalai, įvairūs gaminiai iš faršų, paštetai, blyneliai su mėsa. Kartais ir gerai paruošti patiekalai užkrečiami salmonelėmis, jei tie patys įrankiai naudojami ir žaliai, ir virtai mėsai paruošti. Jau paruoštas vartojimui maistas gali būti užterštas, kai jis kurį laiką laikomas šaldytuve liečiasi su žaliu.

 

Suvalgius salmonelėmis apkrėsto produkto salmonelioze susergama po 12–72 valandų. Šis laikas priklauso nuo mikrobų kiekio maisto produkte. Liga prasideda ūmiai, pykinimu, pilvo skausmais, krečia šaltis, pakyla temperatūra, skauda galvą. Liga paprastai trunka 4–7 dienas ir daugelis pasveiksta be specifinio gydymo. Kai kuriems ligoniams bakterijos iš žarnyno gali patekti į kraują bei kitus organus. Tokiu atveju negydant liga gali baigtis mirtimi. Sunkesnė ligos eiga būna kūdikiams, mažiems vaikams, pagyvenusiems žmonėms bei asmenims su silpnesne imunine sistema.

 

Centro specialistai pataria tinkamai ruošti ir laikyti maisto produktus: ant tos pačios lentelės nepjaustyti virtų, valgyti paruoštų ir dar termiškai neapdorotų produktų. Gerai išvirkite ar iškepkite vištieną. Atminkite, kad keptos ar rūkytos vištos mėsa prie šonkaulio neturi būti rausva. Šaldytuve laikytus vištienos patiekalus geriau valgyti pakartotinai pakaitintus aukštesnėje nei 70 oC temperatūroje. Kiaušinius vartokite tik šviežius, o pirkdami atkreipkite dėmesį į jų realizavimo datą ir virkite 5-8 minutes, po to palikite dar 5 minutėms tame pačiame vandenyje. Prieš kepdami kiaušinius nuplaukite tekančiu vandeniu ir kepkite iš abiejų pusių, kad trynys nebūtų skystas. Venkite tortų ir pyragaičių, kuriems pagaminti naudojami žali kiaušiniai. Laikykitės asmens higienos, visada nusiplaukite rankas prieš gamindami maistą ir kiekvieną kartą po žalios mėsos dorojimo, pasinaudojus tualetu.

 

Daugiau informacijos Jums pateiks Panevėžio visuomenės sveikatos centro Darbo organizavimo skyriaus vyriausioji specialistė (ryšiams su visuomene) Vilda Bajoriūnienė, tel. (8 45) 596 173, el. paštas: vilda.bajoriuniene@panevezys.vvspt.lt