Vaikų ligoninės Vaikų onkohematologijos centrui – trisdešimt metų

Spalio pradžioje Vaikų ligoninės Vaikų onkohematologijos centro darbuotojai kartu su kolegomis iš kitų respublikos ligoninių paminėjo didžiausio respublikoje Vaikų onkohematologijos centro jubiliejų specialiai šiai progai skirta moksline-praktine konferencija „Vaikų, sergančių onkohematologinėmis ligomis, gydymo ir slaugos aktualijos“.


Konferencijoje gvildentos temos akivaizdžiai parodė, kokį neįtikėtinai didelį šuolį ir pažangą patyrė vaikų onkohematologija per šiuos trisdešimt metų. Pasak ligoninės Vaikų onkohematologijos centro vedėjos doc.  L. Ragelienės, šiandien centro pasiekti rezultatai, vaikų, sergančių onkologinėmis ligomis,  išgyvenamumas nė kiek nenusileidžia senosios Europos šalių  gydymo centrų statistikai.

 

Konferencijoje pranešimus skaitė Vaikų onkohematologijos centro vaikų onkohematologai, slaugytojos, taip pat svečiai iš kitų vaikų onkologines ligas gydančių sveikatos priežiūros įstaigų. I-ojoje konferencijos sesijoje buvo aptariama urgentinė terapija vaikų onkohematologijoje (pirmininkavo doc. Lina Ragelienė), antrojoje sesijoje – pagalbinis onkohematologinių ligonių gydymas (pirmininkavo dr. Gražina Kleinotienė), trečiojoje – kaulų čiulpų transplantacija vaikų onkologijoje (pirmininkavo dr. Jelena Rascon). 

 

Apie vaikų onkohematologų  laimėjimus vaizdžiai kalbėjo gydytojas onkohematologas Aleksandras Savinas, vadovavęs šiam centrui 1987-2007 m.  „Kai mes pradėjome dirbti su onkohematologiniais ligoniais, išgelbėti vaikų nuo šios ligos praktiškai nebuvo šansų, susirgę ūmiomis leukemijomis beveik  visi vaikai mirdavo. Buvo mažai veiksmingų vaistų. Kai atsivėrė keliai į užsienį ir sužinojome, kad šita liga išgydoma, negalėjome patikėti. Ypač svarbus žingsnis vaikų onkohematologijoje buvo žengtas, kai 1986 m. buvo pradėta ūmines leukemijas gydyti pagal Vokietijoje tuo metu sukurtus BFM (Berlynas – Frankfurtas – Mainas) protokolus. Įdiegus šiuos protokolus, vis daugiau vaikų pasveikdavo. O dabar  pas mus Lietuvoje iš dešimties vaikų išgyvena devyni, gydant ligą emisija pasiekiama 80-90 proc. Kažkada dirbo tik trys gydytojai,  dabar jau yra trylika specialistų, turima visa gydymui ir diagnostikai reikalinga aparatūra, skiriami naujausi vaistai“. 

 

Pasak Vaikų ligoninės vyr. slaugos administratorės Rimos Rozenbergaitės „šis centras yra labai ryškus komandinio darbo pavyzdys. Ir slaugytojas, ir psichologas, ir socialinis darbuotojas, ir auklėtojas – kiekvienas komandos narys čia  yra labai svarbus, dalyvauja ligonio vizitacijoje, kartu nusprendžiama, kokios pagalbos labiausiai reikia pacientui. Centro vadovai skatina darbuotojus bendradarbiauti atvirai ir nuoširdžiai, todėl čia niekada nepritrūksta dėmesio ir  šilumos sergantiems vaikams. Centras labai rūpinasi ir personalo tobulėjimu bei mokymusi, savo žiniomis stengiasi pasidalinti su kolegomis ne tik gydytojai, bet ir slaugytojai“.

 

Vaikų onkohematologijos centre šiuo metu veikia Vaikų onkohematologijos skyrius, Vaikų kaulų čiulpų transplantacijos poskyris, kuriame nuo 2002 m. atliktos 102 kaulų čiulpų transplantacijos, taip pat dienos stacionaras, kraujo bankas, Lietuvos hemofilijos centras, paliatyviosios slaugos palata, čia teikiamos ambulatorinės konsultacijos.

 

Vaikų onkohematologijos centrui yra daug padėjusios įvairios labdaros ir paramos organizacijos. Lietuvai tapus nepriklausoma, vaikų onkohematologams daug padėjo Berlyne įsteigta labdaros organizacija „Kinderhilfe für Litauen“, taip pat dr. Wölfgang Dorffel iš Buch klinikos. 1993 m. pacientų tėvų pastangomis buvo įkurta pirmoji labdaros ir paramos organizacija „Paguoda“, vienijanti onkologinėmis ir hematologinėmis ligomis sergančių vaikų tėvus, globėjus, medicinos darbuotojus ir kitus šiai problemai neabejingus žmones. Šiuo metu centro pacientus globoja net keli labdaros ir paramos fondai: „Mamų unija“, V.V. Landsbergio fondas, V. Kernagio fondas, JAV lietuvių labdaros ir paramos organizacijos „Lietuvos vaikų vilties“ Los Andželo skyrius, Vokietijos labdaros fondas „Lietuvos vaikų rėmimo draugija“ ir kitos organizacijos bei pavieniai žmonės. 

 

2006 m. LNK televizijos „Gerumo dienomis“  Lietuvos žmonių suaukotos lėšos buvo skirtos dienos stacionarui įrengti, todėl atsirado galimybė vaikams gydytis nesigulant į ligoninę. Už labdaros akcijų lėšas įrengtas naujas procedūrų kabinetas, nupirktas anestezijos aparatas ir kitos reikalingos aparatūros, suremontuotos palatos.  Neabejingų vaikų ligai žmonių pastangomis Vaikų onkohematologijos centre nuolat vyksta meno ir muzikos projektai, kuriuose menininkai praskaidrina čia besigydančių vaikų ir jų tėvelių kasdienybę.

 

Keli faktai iš Vaikų onkohematologijos centro istorijos:
– Pirmosios lovos Vaikų ligoninės Pediatrijos skyriuje hematologiniams ligoniams buvo skirtos 1978 m.
– Ūminių leukemijų gydymo pradininkė buvo doc. Lina Ragelienė.
– 1981 m. buvo įkurtas Vaikų hematologijos skyrius.
–  Modernių Vokietijoje sukurtų gydymo protokolų pradininkai buvo doc. Janina Usonytė, doc. Lina Ragelienė, gyd. Aleksandras Savinas.
– 1987–2007 m. skyriaus vedėju buvo gyd. A. Savinas
– 1994 m. skyriuje pradėti gydyti visi vaikai, sergantys įvairių organų (išskyrus centrinės nervų sistemos) navikais.
– 2002 m. atidarytas Kaulų čiulpų transplantacijos poskyris.
– 2002 m. vasario 12 d. atlikta pirmoje Lietuvoje kaulų čiulpų transplantacija vaikui.
– 2008 m. įkurtas Vaikų onkohematologijos centras, kuriam vadovauja doc. L. Ragelienė.
–  Nuo 2008 m. Vaikų onkohematologijos skyriui vadovauja gydytoja onkohematologė Sigita Stankevičienė.


Daugiau informacijos:

Vaikų ligoninės,
Viešosios įstaigos Vilniaus universiteto ligoninės Santariškių klinikų filialo,
atstovė ryšiams su visuomene
Jolanta Normantienė,
 el.p.
jolanta.normantiene@vuvl.lt
Tel. (8 5) 272 0535, mob. tel. 8 656 22 660