Vakcinacijos apimtys Panevėžio apskrityje

Balandžio 21–27 d. yra minima Europos imunizacijos savaitė, o balandžio 29-ąją ir Imunologijos diena. Pagrindinis šios savaitės tikslas – padidinti vaikų ir suaugusiųjų skiepijimų apimtis. Ypatingas dėmesys skiriamas pažeidžiamoms ir sunkiai pasiekiamoms žmonių grupėms. Lietuvoje buvo parengtos Nacionalinės imunoprofilaktikos programos 2006–2008 metams ir 2009–2013 metams. Nacionalinė imunoprofilaktikos programa įgyvendinama nuo 1992 metų.

 

Pagal Lietuvos Respublikos vaikų profilaktinių skiepijimų kalendorių (Žin., 2008, Nr. 1-27) naujagimiai, kūdikiai ir vaikai skiepijami valstybės lėšomis nuo tuberkuliozės, hepatito B, kokliušo, difterijos, stabligės, poliomielito, tymų, epideminio parotito, raudonukės, Haemophilus influenzae B tipo infekcijos. Taip pat nuo pasiutligės skiepijami asmenys, nukentėję nuo pasiutusių ar įtariamai pasiutusių gyvūnų, o po traumų – nuo stabligės (aktyvi imunizacija). Nuo 2007 metų nuo gripo valstybės lėšomis skiepijami rizikos grupėms priklausantys asmenys. Taip pat nuo 2009 metų vykdomi nemokami planiniai suaugusiųjų skiepijimai nuo difterijos ir stabligės.

Remiantis PSO duomenimis, gerais vakcinacijos rodikliai laikomi, kai paskiepytų skaičius yra ne žemesnis kaip 95 proc. visų būtinų paskiepyti. Toks rodiklis padeda užkirsti kelią sergamumui ir mirtingumui nuo ligų, kurios gali būti valdomos vakcinomis. Panevėžio visuomenės sveikatos centro (toliau – Centro) duomenimis, Panevėžio apskrityje 2011 metais pasiektos pakankamai geros skiepijimų apimtys, skiepijant naujagimius vakcinomis nuo tuberkuliozės (98,6 proc.) ir kokliušo, difterijos, stabligės vakcina skiepijant 16-17 m. ir 7 m. amžiaus vaikus (atitinkamai 95/97,2 proc. ir 95,7 proc.). Taip pat skiepijimų apimtys praėjusiais metais buvo pakankamai geros skiepijant tymų, raudonukės, epideminio parotito vakcina 2 m. ir 7 m. (atitinkamai 95,5 ir 97,1 proc.) bei poliomielito vakcina skiepijant 7 m. amžiaus vaikus (95,8 proc.).

Per pastaruosius dešimt metų Lietuvoje ženkliai sumažėjo sergamumas kokliušu, tymais, epideminiu parotitu, raudonuke. Mažėjant sergamumui užkrečiamosiomis ligomis, gali būti neteisingai interpretuojama skiepijimų nauda ir efektyvumas, dėl to mažėtų skiepijimų apimtys ir suvaldytos užkrečiamosios ligos vėl pasireikštų protrūkiais ir epidemijomis. Panevėžio apskrityje jau šiais metais registruoti per pastaruosius metus pirmieji kokliušo ir tymų atvejai. Centro specialistai ragina atkreipti dėmesį į vakcinacijos svarbą ir kovoti su vakcinomis valdomomis užkrečiamosiomis ligomis, nuo kurių pasaulyje kasmet miršta 2 milijonai žmonių. Imunoprofilaktinio darbo rezultatai priklauso nuo mūsų visų požiūrio ir sąmoningumo. Kiekvienas iš mūsų turėtų įvertinti teikiamą skiepų naudą bei vadovautis tik moksliniais įrodymais pagrįsta informacija.


Daugiau informacijos Jums pateiks Panevėžio visuomenės sveikatos centro Darbo organizavimo skyriaus vyriausioji specialistė (ryšiams su visuomene) Vilda Bajoriūnienė, tel. (8 45) 596 173, el. paštas:
vilda.bajoriuniene@panevezys.vvspt.lt