Raktas į sėkmingą kvėpavimo sistemos ligų gydymą – nauji pažangūs vaistai

Kvėpavimo sistemos ligos – vienos labiausiai žmogaus sveikatą ir ilgaamžiškumą veikiančių ligų. Nuo kvėpavimo sistemos sveikatos tiesiogiai priklauso žmogaus sveikatingumas ir gyvybingumas.


Susirūpinimą kelianti liga


Lėtinė obstrukcinė plaučių liga (LOPL) dabar aktuali visuose žemynuose. Europos taryba yra itin susirūpinusi, nes ši liga atsiliepia bendram Europos gyventojų sveikatingumui. LOPL Europos šalyse serga 5 proc. gyventojų. Truputį paradoksali situacija susiklostė Lietuvoje: rūkymas pas mus bene labiausiai paplitęs rizikos veiksnys, o LOPL diagnozuojama gana mažai asmenų. Tai kelia nerimą, nes iki šiol gydytojai, ypač pirminės sveikatos priežiūros grandies, per menkai suvokia šios sveikatos problemos aktualumą.


Lietuvai atkūrus nepriklausomybę, vienas pirmųjų darbų lygia greta su ekonominės, politinės koncepcijos ir krypties formavimu buvo sukurti nacionalinės sveikatos koncepciją, pagrįstą bendrosios praktikos gydytojų veikla. Bendrosios praktikos gydytojų kompetencijai priskirta atlikti pirminę rizikos veiksnių patikrą, ligų nustatymą. Deja, kalbant apie lėtines plaučių ligas, ypač LOPL, reikia pastebėti, kad šeimos gydytojas pradinius ligos simptomus palaiko rūkymo rezultatu, nors ši liga vystosi kartu su antriniais rūkymo nulemtais simptomais. Šeimos gydytojas privalo įtarti ankstyvos stadijos LOPL, ypač jei pacientas priklauso didelės LOPL rizikos grupei. Mes, pulmonologai, stengiamės šviesti visuomenę, gyventojams suteikti kuo daugiau žinių apie šią ligą, nes tai svarbu ne tik jau susirgusiems, bet ir sveikiems mūsų visuomenės nariams. Jei tokios pozicijos pirminės sveikatos priežiūros gydytojai neparems, gerų rezultatų tikėtis negalime.


LOPL pasekmė – daugiasisteminiai pažeidimai


LOPL problema pabrėžiama pirmiausia dėl didelio gyventojų sergamumo. Kitas dalykas – ši liga yra grėsminga, nes sutrumpina žmogaus gyvenimo trukmę, skatina kitų organizmo sistemų pažeidimus: esant LOPL, formuojasi sunkūs antriniai, negrįžtami širdies ir kraujagyslių pokyčiai, įrodyta, kad LOPL predisponuoja išeminę širdies ligą, ūminius išeminius sindromus, galvos kraujotakos sutrikimus, taip pat virškinamojo trakto, judamojo aparato (sąnarių), pažinimo funkcijų sutrikimus. Tai svarbios priežastys, kodėl šiai patologijai turi būti skiriama daugiau dėmesio.


Plačiau skaitykite „Lietuvos gydytojo žurnale“ Nr. 6, 2012 „Ekspertų rekomendacijos“