Ar medikui reikalinga biblioteka

Vyresnioji bibliotekininkė Ingrida Bučionytė

Lietuvos medicinos biblioteka

 

Informacinės technologijos suteikė prieigą prie milžiniškų informacijos klodų. Susidaro įspūdis, kad visą reikalingą informaciją galima rasti internete. Ar tikrai? Galbūt į šį klausimą galėtų atsakyti skaitytojai, kurie užsuka į biblioteką arba naudojasi jos paslaugomis virtualiai.

Ką gali pasiūlyti biblioteka šiandien? Kuo ji gali nustebinti, padėti?

Virtualios bibliotekos paslaugos

Bibliotekoje dirbantys informacijos specialistai, supratę virtualių informacinių paslaugų patogumą, pradėjo bibliotekinių procesų kompiuterizavimą. Taip susijungė per daugelį metų puoselėtos bibliotekos tradicijos, bibliotekininkų žinios ir naujovės. Vykdytas darbas palaipsniui vystėsi ir tobulėjo, tad šiandien neatsitraukdami nuo savo darbo vietos Jūs galite naudotis daugeliu bibliotekoje teikiamų paslaugų:

  • · prisijungti prie Lietuvos medicinos bibliotekos elektroninio katalogo, jame atlikti paiešką pagal temą, autorių, išleidimo duomenis, užsakyti ar rezervuoti leidinį ir pan. – tai patogus būdas ieškant ne tik konkretaus leidinio, bet apskritai literatūros kokia nors tema (http://libis.lmb.lt:8880/lang.do?language=lt);
  • · naudotis elektroniniu suvestiniu katalogu, kuris apimdamas Nacionalinės M. Mažvydo ir daugelio Lietuvos viešųjų bibliotekų fondo išteklius, leidžia susirasti reikiamą literatūrą, užsisakyti dokumentų kopijas, gauti informacijos apie naujai gautus leidinius (www.ibiblioteka.lt);
  • · naudotis Lietuvos virtualios bibliotekos paieškos sistema, leidžiančia atlikti paiešką Lietuvos akademinėse bibliotekose, jų prenumeruojamose duomenų bazėse, kitose duomenų bazėse, atviros prieigos talpyklose ir archyvuose (www.lvb.lt).
  • · užduoti bibliotekininkams el. paštu ar telefonu bibliografinės ar faktinės informacijos klausimus, konsultuotis dėl informacijos paieškos duomenų bazėse ir kituose informacijos ištekliuose.

Informacijos paieška

Pasakysite, kad ir patys žinote, kaip ir kur ieškoti informacijos. Juk tai daryti tikrai nėra sudėtinga, tereikia įvesti raktinius žodžius į Google naršyklę arba Wikipedia enciklopediją, ir viskas. Ar iš tiesų radote patikimą informaciją ir vertingesnės už rastąją nėra? Tikriausiai nė vienas negali būti garantuotas atsakydamas teigiamai į šį klausimą, netgi bibliotekininkas – kvalifikuotas informacijos specialistas ir vertintojas. Tačiau jis, kiekvieną dieną besisukinėdamas informacijos liūne, žino kelius ir šaltinius, kurių galbūt Jūs nežinote. Radote vertingą straipsnį, tačiau jo turinys neprieinamas, norint jį gauti reikia registruotis ir nemažai sumokėti? Šiuo atveju gali padėti bibliotekininko žinios. Jis gali patarti ar pats surasti straipsnį Lietuvos medicinos bibliotekos prenumeruojamose duomenų bazėse arba pasinaudoti tarpbibliotekiniu (TBA) ar tarptautiniu tarpbibliotekiniu abonementu (TTBA). Tikimybė, kad bibliotekininkas Jums straipsnį ras pigiau arba nemokamai, – didelė. Tik paklauskite, ir Jums padės. Jei abejojate informacijos paieškos įgūdžiais, galite užsirašyti į Mokymų išteklių skyriaus organizuojamus informacijos paieškos internete kursus.

Ieškant informacijos internete, verta užsukti ir į bibliotekos tinklapį (www.lmb.lt). Jame rasite bibliotekos prenumeruojamų lietuviškų arba užsienio leidinių sąrašą, kuriame pateikiamos nuorodos į visateksčius arba tik iš dalies prieinamus straipsnius. Naudingų nuorodų sąrašas pravers ieškant elektroninių medicinos ir ne tik, žodynų, enciklopedijų, bibliografijos paieškos sistemų.

Slaugos specialistai ras savo srities žurnalų sąrašus, kuriuose RSS pagalba per Netvibe programą nuolat pateikiami naujausi numeriai. Sveikatos priežiūros specialistai, dėstytojai, studentai ir kiti asmenys, susiję su medicina, gali naudotis įvairiais laisvai pasiekiamais, bet patikimais informacijos šaltiniais, kurie pateikiami toliau.

 

Plačiau skaitykite „Lietuvos gydytojo žurnale“ Nr. 7, 2012