Regos sukeltų potencialų tyrimas yra vienas objektyvių regėjimo funkcijos tyrimų, naudojamų oftalmologijoje. Tyrimo metu registruojamas smegenų žievės pakaušinės skilties projekcijoje kylantis sujaudinimas (registruojamas kaip N75, P100 ir N135 bangos) į tam tikrą regimąją stimuliaciją. Regimojo stimulo parametrai (dydis, erdvinis dažnis, šviesumas, šviesinis kontrastas, orientacija) turi įtakos atsakų amplitudei bei latentiškumui. Literatūroje išlieka prieštaringi duomenys dėl stimulo erdvinio dažnio įtakos P100 bangos amplitudei ir stimulo orientacijos („įstrižumo efekto“) įtakos regos sukeltų potencialų P100 bangos amplitudei ir latentiškumui.
Glaukoma yra akių ligų grupė, apibūdinama kaip specifinė optinė neuropatija esant būdingiems patologiniams akipločio defektams ir akispūdžio svyravimams. Literatūroje pateikiami prieštaringi duomenys apie sergančiųjų glaukoma regos sukeltų potencialų pakitimus. Vieni autoriai teigia, jog P100 bangos latentiškumas tarp sergančiųjų glaukoma pailgėja iki 100 proc. tiriamųjų, o kiti autoriai reikšmingo P100 bangos latentiškumo pailgėjimo nenustatė. Pateikiami prieštaringi duomenys sunkina klinikinį regos sukeltų potencialų įvertinimą tiek siekiant nustatyti glaukomą, tiek diferencijuojant neaiškios kilmės regos nervo pažeidimą. Paskelbtuose darbuose glaukoma sergantys pacientai dažniausiai klasifikuojami ir lyginami pagal akipločio pakitimus, tačiau trūksta duomenų, kokie regėjimo funkciniai bei akies anatominių struktūrų morfologiniai pakitimai siejasi su regos sukeltų potencialų P100 bangos latentiškumo pailgėjimu.
Žinoma, kad glaukoma sergančių pacientų neurodegeneraciniai pakitimai pasiekia pirminę regimąją žievę. Morfologiniai pirminės regimosios žievės pokyčiai nustatyti atliekant magnetinio rezonanso tomografijos bei pathistologinius tyrimus. Duomenų apie pirminės regimosios žievės funkcijų pokyčius sergantiesiems glaukoma yra labai nedaug, o jų rezultatai išlieka prieštaringi. Žinoma, kad pirminės regėjimo žievės neuronai yra selektyvūs erdviniam dažniui ir orientacijai, čia randamos ląstelės, atsakingos už gylio suvokimą. Paskelbti vos keli tyrimai, kuriuose analizuojami stereo matymo pakitimai glaukoma sergantiems pacientams, o jų rezultatai išlieka prieštaringi. Regimojo stimulo orientacijos suvokimo sutrikimas tarp glaukoma sergančių pacientų aprašytas tik vieno autoriaus darbuose.
Šio darbo tikslas buvo nustatyti regimojo stimulo savybių įtaką regos sukeltų potencialų P100 bangos parametrams ir jų sąsajas su sergančiųjų pirmine atviro kampo glaukoma psichofizikinių ir stereometrinių tyrimų pakitimais.
Plačiau apie tai skaitykite „Lietuvos oftalmologija“ 2012 Nr. 3