„Bayer“ vaistinis preparatas Xarelto® patvirtintas Europos Sąjungos šalyse plaučių embolijai gydyti ir venų tromboembolijos kartojimosi profilaktikai

  • Kasdien pasaulyje miršta daugiau nei 2300 žmonių, kurių giliąsias venas ir plaučių arterijas užkemša kraujo krešuliai, todėl būtina imtis skubių veiksmų.
  • Rivaroksabanas veikia taip pat greitai kaip injekcinis enoksaparinas ir išlieka veiksmingas ilgą laiką.
  • Rivaroksabanas yra vienintelis geriamasis preparatas, kuriuo gydoma plaučių embolija (PE) nuo pirmosios simptomų pasireiškimo dienos, ilgam užkertantis kelią giliųjų venų trombozei (GVT) bei PE kartojimuisi, o jo skyrus nereikia stebėti paciento kraujo krešėjimo parametrų.
  • Patvirtinta, kad rivaroksabano indikacijų spektras yra platesnis nei bet kurio kito naujo geriamojo antikoagulianto.

2012 m. lapkričio 19 d. Europos Komisija (EK) patvirtino, kad kompanijos „Bayer“ preparatu Xarelto® (rivaroksabanu) galima gydyti suaugusiųjų PE ir užkirsti kelią kartotinei GVT ir PE. Šiuo vieninteliu nauju geriamuoju antikoaguliantu galima gydyti GVT ir PE Europos Sąjungos šalyse.

„Maždaug vienas iš dešimties plaučių embolija (PE) sergančių pacientų miršta. PE tebėra viena pagrindinių mirties ligoninėse priežasčių, – sako dr. Kemalis Malikas, „Bayer HealthCare“ vykdomojo komiteto narys ir Visuotinės plėtros padalinio vadovas. – Patvirtinus naująją indikaciją, Xarelto® taps prieinamas didesniam skaičiui pacientų ir gydytojų, kai būtina greitai, veiksmingai ir paprastai gydyti ūmines ir lėtines trombozės komplikacijas“.

Iki šiol buvo gydoma mažos molekulinės masės heparino injekcijomis ir skiriama geriamojo vitamino K antagonisto. Amsterdamo medicinos centro profesorius Harry R. Büller, vadovavęs pagrindinei rivaroksabano klinikinių tyrimų programai EINSTEIN, teigia: „Naujos indikacijos patvirtinimas iš esmės pakeis PE gydymą ir profilaktiką klinikinėje praktikoje. Rivaroksabanas ilgalaikę apsaugą sukuria taip pat greitai kaip injekcinis enoksaparinas.“

Eve Knight, labdaros organizacijos „AntiCoagulation Europe“ (ACE) viena iš įkūrėjų ir vykdamoji direktorė, sako: „Dabartinė standartinė slauga neretai yra sudėtinga, pacientai patiria daugiau streso, taigi patvirtinta nauja indikacija – puiki naujiena. Patvirtinus, kad rivaroksabanu galima gydyti PE ir jai užkirsti kelią, pacientai galės rinktis paprastą, greitą ir veiksmingą gydymą.“

Rivaroksabano tinkamumas suaugusiųjų PE gydyti ir kartotinės GVT ir PE profilaktikai įrodytas tarptautiniu III fazės klinikiniu tyrimu EINSTEIN-PE. Tai didžiausias ūminės PE gydymo klinikinis tyrimas, kuriame dalyvavo 4833 pacientai. Jame buvo lyginamas geriamojo rivaroksabano (15 mg du kartus per dieną tris savaites, toliau – 20 mg kartą per dieną) ir tradicinio gydymo (poodinių enoksaparino injekcijų ir geriamojo vitamino K antagonisto derinio) veiksmingumas. Pacientai buvo gydomi 3, 6 arba 12 mėnesių. EINSTEIN-PE tyrime vertinant pirminio veiksmingumo rezultatus nustatyta, kad rivaroksabano poveikis buvo panašus į tradicinio gydymo, tačiau pacientų nereikėjo stebėti.

Kraujavimo atvejų dažnumas visose pacientų grupėse buvo panašus, bet vartojant rivaroksabaną gausaus kraujavimo atvejų fiksuota gerokai mažiau. Tyrimo rezultatai šių metų balandžio mėn. buvo paskelbti „New England Journal of Medicine“ žurnale.

Apie Xarelto® (rivaroksabaną)

Rivaroksabanas yra dažniausiai skiriamas naujas geriamasis antikoaguliantas, parduodamas Xarelto® prekiniu pavadinimu. Xarelto® turi šias patvirtintas trombozės gydymo ir profilaktikos indikacijas:

  • insulto ir sisteminės embolijos profilaktikai esant su vožtuvų liga nesusijusiam prieširdžių virpėjimui suaugusiems pacientams, turintiems vieną ar daugiau rizikos veiksnių (daugiau nei 80 šalių);
  • suaugusiųjų GVT gydyti ir kartotinės GVT ir PE profilaktikai (daugiau nei 80 šalių);
  • suaugusiųjų PE gydyti ir kartotinės GVT ir PE profilaktikai (daugiau nei 20 šalių pasaulyje);
  • venų trombozės profilaktikai po klubo ar kelio sąnario keitimo operacijos suaugusiems pacientams (daugiau nei 120 šalių).

Plačiau skaitykite „Lietuvos gydytojo žurnale“ Nr. 10, 2012