Apibūdinimas
Pankreatitui būdingas skausmas, kurį sukelia kasos uždegimas. Ūminis pankreatitas susijęs su ūmiu kasos audinių irimu. Lėtinis pankreatitas – tai laipsniškai besivystantis kasos audinio irimas ir kasos funkcijos sutrikimas, susijęs su fibroze. Klinikai būdinga kintanti eiga, kada simptomų suintensyvėjimas gali trukti kelias valandas, dienas ar savaites. Dažniausi pankreatitą provokuojantys veiksniai yra alkoholis ir riebus maistas.
Patofiziologija
Išskiriamos trys ūminio pankreatito stadijos: 1) pradinis tripsino aktyvumo padidėjimas kasoje, 2) kasos audinių uždegimas ir 3) kasos išorėje vykstantys uždegiminiai procesai. Pankreatito priepuoliams kartojantis, vystosi fibrozė ir lėtinis pankreatitas. Nepaisant dehidratacijos ir blogos mitybos, lėtinis pankreatitas nėra gyvybei pavojinga būklė. Skausmo kilmės teorijos siejamos su kasos latako obstrukcija, fibroziniu kasos apvalkalu ir neuropatinėmis-uždegiminėmis sąveikomis. Pankreatitą sukeliantiems veiksniams priskiriamas piktnaudžiavimas alkoholiu, hiperlipidemija, tulžies pūslės akmenys bei įgimtos kasos anomalijos, genetiniai veiksniai, autoimuninės ligos ir hiperparatiroidizmas. Nuo 10 iki 30 proc. ligos atvejų laikomi idiopatiniais. Pankreatitas gali komplikuotis cukriniu diabetu, pseudocistomis, kasos fistulėmis, tulžies arba žarnyno takų obstrukcija bei malabsorbcija.
Diagnostika
Pankreatito diagnostika remiasi kruopščiai surinkta ligos anamneze, fiziniu ištyrimu bei laboratoriniais tyrimais, įskaitant ir amilazės/lipazės koncentracijos nustatymą. Skausmas dažniausiai jaučiamas pilvo srityje, epigastriume arba nugaroje, tačiau dažnai labiau nei skausmas vargina pykinimas ir vėmimas. Pankreatitui taip pat būdingas kūno svorio mažėjimas, steatorėja ir malabsorbcija. Pilvo radiologiniuose vaizduose galima matyti kasos sukalkėjimus. Diagnostikai gelbsti ir endoskopinės procedūros retrogradine cholangiopankreatografija arba ultragarsu.
Plačiau apie tai skaitykite „Skausmo medicina“ 2013 Nr. 1