Prof. habil. dr. Aldona Jocevičienė, doc. dr. Arūnas Ščiupokas
Lietuvos sveikatos mokslų universiteto ?
Galvos smegenys, sveriančios vos kiek daugiau nei 2 kg, pagamina apie 1/5 kūno energijos. Vienu metu galvos smegenys vadintos net parazitiniu organu: toks mažas organas užgrobia tokį didelį kraujo kiekį! Šiandien tai nieko nestebina, žinant, kokį didžiulį logiškai detalų, su genais suderintą, viso organizmo reguliavimo darbą jos atlieka – reguliuoja visas organizmo funkcijas darbo, poilsio ir miego metu.
Nustatomi 3 galvos smegenų veiklos lygiai:
- naujoji žievė (NŽ), sąmonė;
- limbinė sistema (LS), pasąmonė;
- vegetacinė nervų sistema (VNS) (vegetoneurologija).
Neuronas, glija, sinapsė
Neuronas
1980 m. pasaulio neurofiziologai vieningai nutarė, kad jau yra tyrimo metodikos, padedančios optimaliai ištirti galvos smegenų morfologiją. Buvo ištirtos 1930 m. mirusio fiziko Einšteino smegenys, kurios iki tolei buvo konservuotos. Anksčiau buvo galvojama, kad gabių, protingų ir net genialių žmonių smegenyse yra padidėjęs neuronų kiekis naujojoje žievėje. Tyrimai parodė visai ką kita [1]. Einšteino naujoji žievė niekuo nesiskyrė nuo tokio pat amžiaus vyrų NŽ. Kiekvienas neuronas turėjo 1–2 jį aptarnaujančius astrocitus. Tačiau skirtingai limbinėje sistemoje rastas žymiai didesnis astrocitų kiekis nei eilinių žmonių. Kiekvienas limbinės sistemos neuronas aptarnaujamas 9 astrocitų. Taip išaiškėjo genialumo priežastys: sustiprėjusi limbinė sistemos veikla dėl astrocitų kiekio ir funkcijos suaktyvėjimo.
Iš viso žmogaus kūne yra 80–120 bilijonų neuronų. Nugaros smegenyse jų yra tik 2 procentai. Toks pats neuronų kiekis nustatomas ir virškinimo sistemos organų mazguose, kurie nustatomi skrandžio ir žarnyno sienelėse. Jie sujungti aksonų dendritų. Vykstant virškinimui aktyviai veikia tik 5 procentai neuronų. Net 95 procentai neuronų gamina neurotransmiterius ir neuropeptidus, kurie virškinimo sistemos organuose padeda virškinti maistą, o galvos smegenyse dalyvauja psichikos funkcijoje. Pavyzdžiui, cholecistokininas skatina tulžies ir kasos sekreciją, smegenyse normalizuoja psichiką (adekvatus aminazino veikimas). Simpatinės nervų sistemos (SNS) neuronams būdinga, kad jų aksonas periferijoje skyla net į 2,5 tūkstančių šakų, kurių kiekviena jungiasi su kitu neuronu arba organo ląstele.
Glija
Tai pagalbines funkcijas atliekanti ląstelė. Oligodendro glija dalyvauja aksono ir jį dengiančios glijos funkcijose. NŽ (sąmonės) funkcijas atlikti padeda 1–2 astrocitai, o pasąmonėje ir vegetaciniuose centruose – 9 astrocitai. Jų funkcija [6]:
- Atlieka intrasinapsinio neurotransmiterio prijungimo prie membranos receptorių funkciją. Ca jonai įeina esant dirginimo procesui, Mg jonai – esant neurono slopinimui.
- Astrocitas turi kojytes, kurias sukiša į praeinantį kapiliaro kraują. Kojytės turi žnyples, kuriomis iš pratekančio kraujo suima maisto, energetines ir kitas medžiagas.
- Glija, atsiradus uždegimui, gali virsti į makrofagą ir dalyvauja uždegiminiame procese,
- Glija sudaro hematoencefalinį barjerą. Iki patenkant arterijai į smegenų audinį, arterijos paviršiuje simpatiniai juntamieji, judinamieji nervai ir neuronų mazgai suaktyvina beta-1 adrenoreceptorius. Įėjus į smegenų audinį, kraujagyslių sienelę apsupa astrocitų tinklas, kuris neleidžia į smegenis praeiti patogenui ar kitai kenkiančiai medžiagai, taip pat daugeliui vaistų. Reikia atsiminti, kad III ir IV smegenų skilveliuose yra angos, pro kurias iš kraujagyslės ir į kraujagyslę gali patekti patogenas.
Plačiau apie tai skaitykite „Skausmo medicina“ 2013 Nr. 1