Ilgalaikis ir nepertraukiamas gerybinės prostatos hiperplazijos bei lėtinio prostatito gydymas augaliniais vaistais

Daugeliui pacientų, sergančių gerybine prostatos hiperplazija (GPH), nustatoma ir morfologinių lėtinio prostatito (LP) požymių. Tai lemia veninio kraujo sąstovis prostatoje, acinusų latakėlių užspaudimas ir refliuksas iš šlaplės į prostatą, didinantis prostatos dalyje esančios šlaplės alfa adrenoreceptorių aktyvumą ir skatinantis turbulencinės šlapimo tėkmės šlaplėje susiformavimą. Simptomų paūmėjimas, ūmus šlapimo susilaikymas, pooperacinės komplikacijos, padidėjusi prostatos akmenų susidarymo rizika pacientams, sergantiems GPH ir LP, verčia ieškoti naujų gydymo būdų.

Viena medikamentinio minėtomis ligomis sergančių pacientų gydymo krypčių – gydymas augalinės kilmės preparatais, pavyzdžiui, Serenoa repens (Prostamol), kurie slopina uždegimą ir mažina prostatos pabrinkimą. Jais gydant nereikia titruoti dozės, jie nesąveikauja su kitais vaistais, yra gerai toleruojami. Tai itin svarbu gydant vyresnio amžiaus pacientus, kurie GPH bei LP būtent ir serga dažniausiai. Serenoa repens poveikis pasireiškia dėl prostaglandinų, 5 oksigenazės metabolitų ir arachidono rūgšties sintezės prostatoje slopinimo, antiandrogeninio antiproliferacinio poveikio: sumažėja prostatos kraujagyslių pralaidumas, sąstovis prostatoje, sulėtėja GPH progresavimas ir slopsta LP simptomai.

Serenoa repens veiksmingumo įrodymai

Dažniausiai vartojami augaliniai preparatai GPH gydyti – nykštukinių palmių (Serenoa repens, Sabal serrulata) vaisių ekstraktas, taip pat afrikinių slyvų (Pygeum africanum), moliūgų sėklų (Cucurbita pepo), dilgėlių šaknų ekstraktai. Populiariausias ir labiausiai ištirtas augalinis preparatas GPH gydyti yra išgaunamas iš nykštukinių palmių, paplitusių JAV pietrytiniuose regionuose, vaisių. Manoma, kad jis veikia slopindamas I ir II tipo 5 alfa reduktazę, mažina epiderminio augimo faktoriaus koncentraciją ir prostatos epitelinių ląstelių proliferaciją, turi uždegimą malšinantį poveikį, mažina edemą. Didžiausia iki šiol atlikta 17 tyrimų metaanalizė parodė, kad vartojusiems sabalpalmių preparatą pacientams, lyginant su vartojusiais placebą, ženkliai padidėjo maksimalus šlapimo srovės greitis 2,22 ml/s, rečiau reikėjo šlapintis naktį ir palengvėjo šlapinimosi sutrikimo simptomai. Kochrano sisteminės 21 tyrimo metaanalizės rezultatai buvo panašūs – maksimalus šlapimo srovės greitis padidėjo 1,86 ml/s, kiti simptomai taip pat palengvėjo. Ta pati apžvalga palygino S. repens su 5α reduktazės inhibitoriumi (finasteridu) ir nustatė panašų efektyvumą, tačiau vartojant S. repens šalutinių poveikių beveik nepasireiškė, tuo tarpu finasteridas gali sukelti erekcijos sutrikimų. Finasteridas taip pat mažina PSA koncentraciją, dėl to gali būti laiku nepastebėtas piktybinis prostatos auglys. Vienas tyrimas panašiai palygino S. repens ir α adrenoblokatorių (tamsuloziną). Per 12 mėnesių GPH simptomus vienodai efektyviai pagerino abu preparatai, tačiau tamsulozinas buvo susijęs su dažnesniais ejakuliacijos sutrikimais.

Įrodymais pagrįstas klinikinis efektyvumas

2005 m. Bento ir bendr. atliktame placebo kontroliuojamame tyrime vertintas Serenoa repens preparato poveikis, lyginant su placebu. Tyrime dalyvavo 225 vyresni nei 40 m. vyrai, kurių TPSS (Tarptautinės prostatos skalės) indeksas buvo 8–35 balai. Kiekvienam pacientui buvo skiriama 160 mg Serenoa repens preparato arba placebo 2 k./d., rezultatai vertinti po 1 metų. Nustatyta, kad TPSS ir prostatos tūris sumažėjo, o šlapimo srovės greitis padidėjo, tačiau šie pokyčiai, lyginant su placebą vartojusia grupe, nebuvo klinikiškai reikšmingi. Daugiacentriu tyrimu, atliktu Belgijoje, vertintas Serenoa repens efektyvumas gydant GPH. 105 pacientams buvo skiriama Serenoa repens ekstrakto po 320 mg/d. 3 mėnesius. Vaisto efektyvumas vertintas pagal TPSS. Po 45 d. TPSS indeksas sumažėjo 22 proc., po 90 d. – 35 proc. Absoliutus balų skaičius tyrimo pabaigoje sumažėjo nuo 19,0 iki 12,4 (p < 0,001). Šlapimo srovė pagreitėjo nuo 9,8 iki 12,2 ml/s (p < 0,001). Matuojant echoskopu nustatytas prostatos tūrio sumažėjimas – nuo 40,3 cm3 tyrimo pradžioje iki 36,2 cm3 pabaigoje (p < 0,001).

Serenoa repens veiksmingumas bei saugumas įrodytas ir gydant vyresnius pacientus. Wilt T. J. ir bendraautoriai 1966–1997 m. atliko 18 klinikinių tyrimų (n = 2939, vid. TPPS 14,4) analizę. Gydant Serenoa repens apatinių šlapimo takų simptomai sumažėjo 28 proc., nokturija 25 proc., maksimalus šlapimo srovės greitis padidėjo 28 proc. ir 43 proc. sumažėjo liekamojo šlapimo kiekis.

 

Plačiau skaitykite „Lietuvos gydytojo žurnale“ Nr. 2, 2013