Pakaitinė hormonų terapija (PHT) yra skirta atkurti moteriškiems lytiniams hormonams estrogenams ir progesteronui menopauzės tarpsniu ar jos pradžioje. Prieš prasidedant menopauzei estrogenai ir progesteronas, kurie gaminami kiaušidėse, reguliuoja moters menstruacinį ciklą. Menopauzei artėjant šių dviejų hormonų išskiriama mažiau, todėl mėnesinių ciklas tampa nereguliarus, o galiausiai visiškai dingsta.
Nuo 1950-ųjų metų PHT yra taikoma menopauzės komplikacijoms mažinti.
Apie tai, koks yra PHT vaidmuo moters gyvenime, bei kitais susijusiais klausimais kalbamės su Vilniaus gimdymo namų Ginekologijos skyriaus vedėju gydytoju ginekologu Rolandu Žiobaku.
Kiekvienas moters gyvenimo tarpsnis yra savitas ir nepakartojamas. Kaip apibrėžtumėte menopauzės laikotarpį? Kuo jis ypatingas?
Kiekvienas moters gyvenimo laikotarpis yra susijęs su specifinėmis reprodukcinės ir bendros sveikatos būklės problemomis. Tai ypač aktualu šiandien, kai dauguma moterų mūsų šalyje gyvena 20–30 metų po menopauzės. Brandus vidurinis ir vyresnis amžius yra vienas svarbiausių moters gyvenimo laikotarpių, nes būtent šiame amžiuje ji gali būti socialiai ir ekonomiškai aktyvi ir vaidinti svarbų vaidmenį visuomenės gyvenime.
Menopauzė yra natūralus kiekvienos moters gyvenimo reiškinys, ir tiek pati moteris, tiek visuomenė tai vis geriau supranta. Šiuo gyvenimo tarpsniu moterį gali pradėti varginti įvairūs sveikatos sutrikimai, didelė dalis jų yra susiję su menopauzės sukeltais hormonų pusiausvyros sutrikimais. Tokie specifiniai simptomai, kaip vazomotoriniai, psichologiniai ir psichosomatiniai sutrikimai, urogenitalinių organų atrofijos sukelti pokyčiai, širdies ir kraujagyslių ligų ilgalaikiai padariniai, osteoporozė ir Alzheimerio liga, neabejotinai blogina gyvenimo kokybę ir kartais sutrumpina jo trukmę. Daugelis šių sutrikimų atsiranda dar prieš menopauzę.
Kiek yra svarbi pomenopauzinė moters sveikatos profilaktika?
Pastaraisiais dešimtmečiais atlikti tyrimai patvirtino, kad tokios būklės, kaip osteoporozė ir aterosklerozė, prasideda jau reprodukciniu laikotarpiu, taigi daugeliui moterų menopauzės laikotarpiu jau yra latentinė ligos stadija, kai reikia antrinės profilaktikos. Iš tikrųjų pirminė lėtinių ligų profilaktika turėtų būti pradedama jau premenopauzės laikotarpiu. Pirmiausia tai – sveika gyvensena, visavertė mityba ir fizinis aktyvumas. Tai efektyvios, nebrangios, specialių vaistų ir diagnostinių procedūrų nereikalingos priemonės.
Spontaninės ar jatrogeninės menopauzės iki 45 m., o ypač iki 40 m., moterims būna didesnė širdies ir kraujagyslių ligų ir osteoporozės rizika, taip pat gali būti padidėjusi afektinių sutrikimų ir demencijos rizika.
Plačiau apie tai skaitykite „Lietuvos gydytojo žurnalas“ 2014 Nr. 5