Teherane įvykusioje tarptautinėje konferencijoje „Gemini 2014“Vilniaus universiteto Onkologijos institutas, dabar jau turintis Nacionalinio vėžio instituto statusą, atstovaujamas direktoriaus prof. Narimanto Evaldo Samalavičiaus pasirašė dar vieną tarptautinę bendradarbiavimo sutartį, šį kartą – su su Irano Islamo Respublikos Teherano universiteto Gastroenterologijos mokslinių tyrimų institutu, atstovaujamu šio instituto direktoriaus, šiuo metu einančio Irano sveikatos apsaugos ir medicininio išsilavinimo ministerijos viceministro mokslui pareigas prof. Reza Malekzadeh. Sutartyje numatomas ilgalaikis bendradarbiavimas vėžio gydymo, mokslinių tyrimų ir mokymo srityje.
„VU Onkologijos institutas, jau visi metai dirbantis kaip Europos vėžio institutų organizacijos akredituota įstaiga ir turėdamasNacionalinio vėžio instituto su klinika statusą, orientuojasi į pažangiąsias technologijas, taikomas pasaulyje atliekant vėžio profilaktikos veiklą, vėžio diagnostiką ir gydymą, – sako prof. N. E. Samalavičius. – Optimizuojant Lietuvos onkologinės pagalbos sistemą nepaprastai svarbu perimti ir panaudoti pasaulinę patirtį, o tai įmanoma tik palaikant ir mezgant glaudžius ryšius mokslinių bei klinikinių tyrimų srityje su žymiais pasaulio šalių onkologijos centrais.“
Pasak prof. N. E. Samalavičiaus apie Irano onkologų tarptautinį autoritetą liudija ir tai kad, į Teherane vykusiątarptautinę konferenciją „Gemini 2014“ atvyko onkologai mokslininkai bei praktikai net iš tokių svarbiausių pasaulio onkologijos centrų kaip JAV nacionalinis vėžio institutas bei Tarptautinis vėžio tyrimų centras Lione (Prancūzija).
Kalbėdamas apie praktinį bendradarbiavimą suTeherano universiteto Gastroenterologijos mokslinių tyrimų institutu prof. N. E. Samalavičius sako: „Irane Golano provincijoje jau daug metų registruojamas neįprastai didelis naujų stemplės vėžio atvejų skaičius. Tarptautinės onkologų mokslininkų tyrėjų grupės, o jose yra dalyvavę ir onkologai iš Lietuvos, jau ne pirmas dešimtmetis vykdo šioje provincijoje mokslinius tyrimus, kurių tikslas išsiaiškinti neįprastai didelio sergamumo stemplės vėžiu priežastis bei pasiūlyti galimos profilaktikos priemones, o tuo pačiu turti ir kitus sveikatą įtakojančius faktorius 50 tūkstančių žmonių kohortoje.“
Pasirašius bendradarbiavimo sutartį su Irano onkologais, VU Onkologijos institutui atsiveria vis platesnės galimybės mūsų įstaigai integruotis pasauliniu masteliu, o tuo pačiu prisidėti prie unikalių mokslinių tyrinėjimų žmonijos labui tiek naudojant Irano patirtį, tiek ir savo patirtį Lietuvoje.
Prof. Reza Malekzadeh teigia jog partnerystė su įvairiomis šalimis yra labai svarbi. Nors Lietuva ir maža, bet kai kurių onkologinių susirgimų dažnis (pavyzdžiui skrandžio) yra panašus, tad apvienijus pastangas galimi gausesni ir kokybiškesni darbai. Retesnių vėžio atvejų srityje toks bendradarbiavimas tiesiog būtinas, praturtinantis abi puses.
Apie Teherano medicinos mokslų universitetą
Teherano medicinos mokslų universitetas, savo istoriją skaičiuojantis jau beveik 200 metų nuo tada, kai buvo įsteigtas pirmasis medicinos mokymo centras. Šiandien šis seniausias ir didžiausias šalies universitetas yra naujas šiuolaikiškas medicinos aukštojo mokslo centras, bene žinomiausias ne tik Irane, bet ir visose Artimųjų Rytų šalyse. Universitete studijuoja daugiau nei 19 tūkst. studentų, 69 mokslinių tyrimų centruose vykdomi plataus spektro nacionaliniai bei tarptautiniai mokslinių tyrimų projektai. Bendras lovų skaičius universitetinėse ligoninėse – 7050.
Teherano medicinos mokslų universitete tradiciškai intensyviai plėtojami tarptautiniai santykiai su viso pasaulio šalių universitetais, vykdomi moksliniai ir kultūriniai mainai, čia mokosi nemažai studentų iš kitų šalių. Universitetas yra atviras viso pasaulio medicinos mokslų srities ekspertams ir mokslininkams, o čia dirbantys mokslininkai yra aktyviai įsijungę į įvairius tarptautinius mokslinių tyrimų projektus.
Apie skrandžio vėžį
„Kasmet pasaulyje diagnozuojama beveik 1 mln. naujų skrandžio vėžio atvejų (6,8 proc. naujų susirgimų) – sako VUOI vyriausioji mokslo darbuotoja dr. Giedrė Smailytė. – Tai yra penkta dažniausia onkologinė liga po plaučių, krūties, storosios žarnos ir prostatos piktybinių navikų.“
Daugiau bei 70 proc. skrandžio vėžio atvejų diagnozuojama ekonomiškai atsilikusiose šalyse, o pusė jų – Rytų Azijoje. Sergamumas skrandžio vėžiu tarp vyrų yra beveik dvigubai didesnis nei tarp moterų. Didžiausi sergamumo rodikliai yra Rytų Azijos šalyse – 35,4 atv./100 000 vyrų ir 13,8 atv./100 000 moterų, mažiausi – Vakarų Afrikoje – 3,3 ir 2,2 atv./100000 tarp vyrų ir moterų atitinkamai.
Pasak dr. G. Smailytės, skrandžio vėžys pasaulyje tarp mirčių nuo vėžio užimą trečią vietą (sudaro 8,8 proc. mirčių nuo vėžio). Didžiausi mirtingumo rodikliai būdingi Rytų Azijai (24,0 atv./100 000 vyrų ir 9.8 atv./100 000 moterų) mažiausi – Šiaurės Amerikai (2,8 ir 1,5 atv./100 000, atitinkamai).
Europoje sergamumas skrandžio vėžiu mažėja jau daugelį metų, tačiau Centrinės ir Rytų Europos šalims būdingi santykinai dideli sergamumo ir mirtingumo rodikliai, kurie yra artimi Rytų Azijos šalims. Lietuvoje sergamumas skrandžio vėžiu taip pat mažėja, tačiau ir pastaraisiais metais kasmet diagnozuojama po 900 naujų skrandžio atvejų, daugiau nei 650 žmonių miršta nuo šios ligos, t.y skrandžio vėžys mūsų šalyje tebėra pakankamai aktuali onkologinė problema.
Deja, tik maždaug 15 proc. skrandžio vėžio yra diagnozuojama I stadijos (arba apie 25 proc. I-II).
Parengta pagal Nacionalinio vėžio instituto pranešimą
Nuotraukoje – Lietuvos ir Irano Islamo Respublikos atstovai po sutarties pasirašymo