R. Lažaunykaitė , doc. dr. J. Balčiūnienė
LSMU Medicinos akademija
LSMU MA Akių ligų klinika
Liuteinas ir zeksantinas – tai du pagrindiniai karotinoidai žmogaus tinklainėje ir geltonojoje dėmėje. Dėl cheminėje sudėtyje esančių netiesioginių dvigubų jungčių liuteinas ir zeksantinas yra stiprūs (efektyvūs) antioksidantai. Zeksantino daugiausia sukaupta foveos srityje, o liuteino gausiausiai – perifovealiai. Žmogaus organizme liuteinas ir zeksantinas nėra gaminami, todėl vienintelis jų šaltinis – mityba, gausi šių karotinoidų.
Liuteinas ir zeksantinas laisva forma randami špinatuose, lapiniuose kopūstuose ir brokoliuose, o esterizuoti (riebalų rūgščių esteriai) – manguose, apelsinuose, papajose, raudonosiose paprikose, dumbliuose ir kukurūzuose.
Liuteino ir zeksantino sankaupa geltonojoje dėmėje vadinama geltonosios dėmės pigmentu (GDP). Pagrindinės šio pigmento funkcijos – apsaugoti geltonąją dėmę nuo laisvųjų radikalų kaupimosi bei sugerti mėlyną ir ultravioletinę (UV) šviesą, taip apsaugant tinklainės fotoreceptorius. Įrodyta, kad papildomas liuteino ir zeksantino vartojimas mažina riziką susirgti katarakta ir amžine geltonosios dėmės degeneracija – dviem dažniausiomis su amžiumi susijusiomis akių ligomis, kurioms pakanka minimalių veiksmų efektyviai profilaktikai [10].
Amžinė geltonosios dėmės degeneracija – pagrindinė aklumo priežastis
Amžinė geltonosios dėmės degeneracija (AGDD) – tai geltonosios dėmės pažeidimas, kuris sąlygoja didelio laipsnio ir negrįžtamą centrinio matymo praradimą [3]. Tai pagrindinė vyresnių nei 65 metų amžiaus žmonių aklumo priežastis išsivysčiusiose šalyse [3, 10]. Pranešama, jog pasaulyje nuo AGDD kenčia apie 50 milijonų žmonių [10]. Nors tikslus patogenezinis AGDD mechanizmas dar nėra galutinai išaiškintas, neovaskulinės AGDD gydymas kraujagyslių endotelio augimo faktorių inhibitoriais yra efektyvus, tačiau atrofinė AGDD forma nėra gydoma.
Plačiau apie tai skaitykite „Lietuvos oftalmologija“ 2014 Nr. 2