Dr. Eglė Tamulevičienė
LSMU MA Vaikų ligų klinika
Rudenį atvėsus orams yra didesnis pavojus susirgti viršutinių kvėpavimo takų infekcinėmis ligomis, kurių itin dažnas palydovas – kosulys. Vaikams tai paprastai yra ūminių kvėpavimo takų ligų simptomas, kurį tėvai neretai pradeda gydyti patys. Deja, ne visada tas gydymas yra reikalingas ir teisingas. Taigi, kas yra kosulys ir kaip jį gydyti?
Kas yra kosulys
Kosulys – fiziologinis refleksas, kai iš kvėpavimo takų pašalinamos erzinančios medžiagos ar svetimkūniai. Tai energingas refleksinis iškvėpimas pro burną, smarkiai susitraukiant kvėpuojamiesiems raumenims, kai dirginami kosulio receptoriai ar centras centrinėje nervų sistemoje (CNS). Kosulio receptorių daugiausia yra nosiaryklėje, trachėjoje, gerklose, bronchuose, pleuros paviršiuje, net klausos kanale. Tačiau gali būti ir taip, kad sergant sunkiu plaučių uždegimu pacientas visai nekosėja, nes bronchiolėse nėra kosulio receptorių.
Kvėpavimo takų gleivinė padengta virpamuoju epiteliu. Jo blakstienėlės virpa 15 kartų per sekundę ir išstumia gaminamą sekretą 4–10 mm/s greičiu. Gleivių pašalinimą lengvina bronchiolių peristaltika ir kosulys. Tai mukociliarinis klirensas – apsauginis kvėpavimo takų mechanizmas. Sergant kvėpavimo takų ligomis, uždegimo mediatoriai aktyvina kosulio refleksą, gaminasi daugiau gleivių, jos tąsios, sunkiau pašalinamos.
Kosulio rūšys ir tipai
Kosulys skirstomas pagal trukmę į ūminį, poūmį ir lėtinį. Ūminiu kosuliu laikomas kosulys, trunkantis iki trijų savaičių, o lėtinis – daugiau kaip aštuonias savaites. Taip pat kosulys gali būti sausas arba produktyvus – drėgnas. Skiriasi jo jėga – nuo kosčiojimo iki labai stipraus kosulio, kuris vaikams paprastai lydimas vėmimo. Sunkiausias kosulys yra užspringus ir sergant kokliušu. Sergant laringitu kosulys būna „lojantis“, o tracheitu – tarsi „iš statinės“. Sergant kvėpavimo takų ligomis, paprastai kosulys iš pradžių būna sausas, o vėliau jau pradedama atkosėti skreplių. Kosulys gali būti visą parą ar intensyvesnis skirtingu paros metu; gali prasidėti žydint augalams ar atsigulus ant pūkinės pagalvės; dažnai susijęs su rūkymu, rečiau – su vaistų vartojimu ar stresu. Išsiaiškinus visas kosulio ypatybes, lengviau diagnozuoti ligą.
Kosulio priežastys
Vaikams dažnesnės yra infekcinės nei neinfekcinės kosulio priežastys. Infekcinės kosulio priežastys – tai virusų ir bakterijų sukeliamos ligos. Vaikai, ypač lankantys kolektyvus, serga peršalimo ligomis. Jas sukelia rinovirusai, adenovirusai, RSV, gripo ir paragripo, kiti virusai priklausomai nuo metų laiko. Kuo vyresni pacientai, tuo dažniau kosulio priežastimi yra alerginiai veiksniai. Tiek vaikai, tiek suaugusieji kosėja sergant astma, tada kartu yra ir dusulys. Suaugusieji dažniau serga GERL, rūko, vartoja AKF inhibitorius arterinei hipertenzijai gydyti – tai neinfekcinės kosulio priežastys. Sergant bet kuria liga kosulys iš ūminio gali tapti lėtiniu.
Kosulio gydymas
Kosulys gali būti slopinamas arba skatinamas. Slopinamas kosulys rečiau – tai sausas, varginantis kosulys, sergant virusinėmis peršalimo ligomis, esant nutekėjimo į nosiaryklę sindromui. Dažniau vartojami atkosėjimą skatinantys vaistai, kurie gerina mukociliarinį klirensą – gleivių pasišalinimą iš kvėpavimo takų. Jų padaugėja sergant bronchitu, plaučių uždegimu, sinusitu. Gydant kosulį visada reikia vartoti daugiau skysčių, padeda inhaliacijos.
Plačiau apie tai skaitykite „Farmacija ir laikas“ 2014 Nr. 5