Padidėjusi cholesterolio koncentracija, ypač sutrikusi jo pusiausvyra (dislipidemija) yra vienas svarbiausių veiksnių, skatinančių širdies ir kraujagyslių pažeidimų (endotelio disfunkcijos, aterosklerozės, aterotrombozės) atsiradimą ir progresavimą. Mažo tankio lipoproteinų cholesterolio (MTL-Ch) kompleksai yra viena aterogeniškiausių kraujo lipidų frakcijų, todėl pirmiausia į ją nutaikytas antilipideminio gydymo smaigalys.
Lipidų pusiausvyros, apykaitos sutrikimų korekcijai klinikinėje praktikoje taikomas visuma priemonių: tinkamai parinkta mityba, fizinis aktyvumas ir vaistai. Tyrimai rodo, kad vien pakeista mityba bendrojo cholesterolio kiekį galima sumažinti 30 proc., tačiau to nepakanka esant ryškesnei hiperlipidemijai.
Dislipidemijai gydyti vartojami kelių grupių vaistai, bet aktyviausiai veikia statinai. Europos dislipidemijos diagnostikos ir gydymo gairėse nurodoma, kad pirmos eilės antilipideminiai vaistai yra statinai, nes:
- aktyviausiai sumažina aterogeniško MTL-Ch koncentraciją;
- veiksmingai sumažina kitų lipidų frakcijų žalingą perteklių;
- padidina kraujagysles tausojančio DTL-Ch koncentraciją;
- sumažina mirčių nuo širdies ir kraujagyslių ligų (ŠKL) ir mirčių nuo visų priežasčių dažnumą.
Pirmieji statinai buvo išgauti natūraliu būdu iš pelėsių, vėliau sukurti pusiau sintetiniai ir sintetiniai statinai. Atorvastatinas – vienas plačiausiai vartojamų ir galingiausių statinų. Lietuvoje populiari generinė atorvastatino versija Atoris, kurią gamina ir šalies vaistų rinkai tiekia Slovėnijos farmacijos bendrovė KRKA. Atoris yra vienas dažniausiai vartojamų statinų daugelyje Europos šalių, nes pasižymi dideliu antilipideminiu aktyvumu ir saugumu.
Ne taip kaip dauguma kitų gamintojų sintetinamų generinių vaistų, Atoris turi savus, kompanijos atliktais klinikiniais tyrimais paremtus, efektyvumo ir saugumo įrodymus, kad visais svarbiausiais parametrais Atoris identiškas originaliam atorvastatinui: aktyviai veikia visas lipidų frakcijas, antilipideminis poveikis priklauso nuo dozės, pasižymi saugumu ir geru toleravimu, turi naudingų papildomų savybių.
Plačiau skaitykite „Lietuvos gydytojo žurnalo“ 2015 m. Nr. 1