Ministrė R. Šalaševičiūtė: dirbtinio apvaisinimo įstatymas negali būti diskriminacinis

Lietuvos Respublikos Vyriausybė pritarė Sveikatos apsaugos ministerijos parengtai išvadai dėl Dirbtinio apvaisinimo įstatymo projekto. Išvadoje siūloma tobulinti Seimo narių parengtą Dirbtinio apvaisinimo įstatymo projektą, tarp kitų nuostatų, atsisakant draudimo taikyti dirbtinio apvaisinimo procedūras nesusituokusioms moterims, neriboti sukuriamų embrionų skaičiaus ir leisti juos šaldyti. Pasak sveikatos apsaugos ministrės Rimantės Šalaševičiūtės, labai svarbu, kad LR Seimas, toliau svarstydamas įstatymo projektą, atsižvelgtų į esmines pastabas.

„Visų pirma, dirbtinio apvaisinimo procedūros turėtų būti taikomos ne tik registruotoje santuokoje gyvenančioms moterims. Jeigu liktų projekto autorių siūlomas draudimas, tai reikštų dalies nevaisingų šeimų diskriminaciją, – pabrėžia ministrė R. Šalaševičiūtė. – Kita svarbi daugiausia diskusijų sulaukianti įstatymo projekto nuostata – sukuriamų embrionų skaičius ir jų šaldymas. Mes manome ir teikiame tokią pastabą, kad sukuriamų embrionų skaičius neturi būti ribojamas 2-3. Jeigu įstatyme liktų nuostatos dėl sukuriamų embrionų skaičiaus ribojimo ir draudimo juos šaldyti, gali būti sukeliama grėsmė moters sveikatai, nes moteriškoms lytinėms ląstelėms subrandinti ir išgauti kiekvieną kartą reikalinga naudoti medikamentus, kai tuo tarpu būtų galima naudoti anksčiau sukurtus šaldytus embrionus.“

Pirmą kartą Dirbtinio apvaisinimo įstatymo projektas Seimui buvo pateiktas svarstyti 2003 metais. Kadangi jo svarstymas įstrigo, analogiškas projektas dar kartą buvo registruotas Seime jau 2010 m., tačiau jis nebuvo svarstomas. Po mėnesio tais pačiais metais registruotas alternatyvus Dirbtinio apvaisinimo įstatymo projektas, tačiau ir jo svarstymas įstrigo, kol 2014 m. liepos 10 d. Europos Komisija Lietuvai pateikė oficialų pranešimą Nr. 2014/2114 dėl pradėtos Europos Sąjungos teisės pažeidimo procedūros, nes Lietuva vis dar nėra perkėlusi į nacionalinę teisę su lytinėmis ląstelėmis susijusių Europos Sąjungos direktyvų nuostatų. Dirbtinio apvaisinimo įstatymo svarstymas LR Seime  atnaujintas 2014 m. lapkričio 20 d. ir paprašyta Vyriausybės išvados, kuri dabar ir teikiama Seimui.

Skaičiuojama, kad kas šešta pora Lietuvoje negali susilaukti vaikų, t.y. nevaisingų porų šalyje gali būti apie 50 000. Pagalbinio apvaisinimo paslaugoms finansuoti lėšos iš Privalomojo sveikatos draudimo fondo biudžeto negali būti skiriamos kol nepriimtas Lietuvos Respublikos dirbtinio (pagalbinio) apvaisinimo įstatymas.

SAM Ryšių su visuomene skyrius