Lietuvos gydytojų ekspertų sutarimas dėl statinų skyrimo

2015 m. kovo 25 d. vykusioje mokslinėje-praktinėje konferencijoje „Ūminiai išeminiai sindromai 2015“ vyko gydytojų ekspertų – kardiologų, neurologų, nefrologų, endokrinologų – apskrito stalo diskusija „Statinų vieta širdies ir kraujagyslių ligų pirminėje ir antrinėje prevencijoje“. Jos metu konstatuota:

  • Lietuva iš kitų Europos valstybių išsiskiria dideliu mirštamumu nuo širdies ir kraujagyslių ligų (ŠKL). Nors kitose Europos valstybėse mirštamumas nuo ŠKL mažėja, Lietuvoje jis tebėra vienas didžiausių Europoje (Higienos instituto dokumentas „Lietuvos sveikatos statistika 2013“). Yra įrodyta, kad vaistai statinai efektyviai mažina ūminių išeminių sindromų riziką, taip mažina ir mirštamumą nuo ŠKL. Tačiau Lietuvoje statinai vartojami 8–10 kartų mažiau (skaičiuojant tūkstančiui gyventojų) nei kitose Europos valstybėse. Manome, kad tai daugiausia susiję su blogomis statinų kompensavimo sąlygomis Lietuvoje. Kitose Europos šalyse, tarp jų – ir kaimyninėse (pvz., Lenkijoje, Estijoje, Čekijoje ir kt.), statinus gali išrašyti įvairių specialybių gydytojai, o Lietuvoje pradėti gydyti kompensuojamuoju statinu gali tik kardiologai.

  • Norint pakeisti šią situaciją, prašome kuo skubiau koreguoti kompensacijos apribojimus skirti statinus, leidžiant išrašyti kompensuojamuosius statinus įvairių specialybių gydytojams: vidaus ligų ir šeimos gydytojams, kardiologams, nefrologams, neurologams, endokrinologams. Taip pat prašome pradėti kompensuoti statinus didesniam ratui ligų, kuriomis sergant jie yra būtini: po išeminio insulto ir praeinančiojo smegenų išemijos priepuolio, sergantiesiems stabiliąja krūtinės angina, cukriniu diabetu, lėtiniu inkstų nepakankamumu, aterosklerozine galvos smegenų ir periferinių arterijų liga.

     

    Plačiau apie tai skaitykite žurnale „Lietuvos gydytojo žurnalas“ 2015 Nr. 4