Viacoram – naujas perindoprilio arginino ir amlodipino optimalių dozių derinys, skirtas pradiniam arterinės hipertenzijos gydymui. Vaistas yra įtrauktas į 2015 m. rugsėjo 17 d. paskelbtą papildytą Lietuvos kompensuojamųjų vaistų sąrašą ir gali būti skiriamas daugumai arterine hipertenzija sergančių pacientų efektyviai kraujospūdžio kontrolei iš karto pradedant gydymą.
Šiais metais Milane vykusiame Europos hipertenzijos draugijos kongrese bei Londone vykusiame Europos kardiologų draugijos kongrese buvo pristatytos šio naujo perindoprilio arginino ir amlodipino fiksuotų dozių derinio Viacoram (3,5/2,5 mg ir 7/5 mg) studijos, kurių pagrindu ir sukurtas šis preparatas.
Hipertenzijos gydymo gairių rekomendacijos ir reali situacija Lietuvoje
Naujosios 2013 m. Europos hipertenzijos gydymo gairės teigia, kad jau gydymo pradžioje dviejų antihipertenzinių vaistų deriniu reikia pradėti gydyti pacientus, kuriems yra didelė bei labai didelė širdies ir kraujagyslių ligų (ŠKL) rizika, ir (arba) pacientus, turinčius didelį arterinį kraujospūdį (AKS). Kai AKS padidėjęs nedaug ir (arba) ŠKL rizika maža ar vidutinė, galima gydymą pradėti vienu vaistu.
Remiantis „IMS health“ 2013 m. gegužės mėn. atlikta analize, Lietuvoje apie 80 proc. arterine hipertenzija (AH) sergančių pacientų pradedami gydyti vienu antihipertenziniu vaistu. Kyla klausimas: ar tikrai dauguma mūsų gydomų pacientų Lietuvoje yra mažos arba vidutinės ŠKL rizikos? Į šį klausimą padeda atsakyti Lietuvoje vykdoma ŠKL prevencinė programa. Per septynerius metus į programą įtraukta daugiau nei 800 tūkst. žmonių, 50–65 metų moterys ir 40–55 metų vyrai (vidutinis tirtų pacientų amžius – 57–58 m.). Pirmiausia pabrėžtina tai, kad AH serga kas antras šio amžiaus lietuvis. Įvertinus rizikos veiksnius (dislipidemija, cukrinis diabetas, bendrasis cholesterolis, kūno masės indeksas, gliukozė ir t. t.), paaiškėjo, jog 78 proc. AH sergančių Lietuvos gyventojų kartu turi bent 3 ŠKL rizikos veiksnius, o tai reiškia, kad jiems ŠKL rizika yra didelė arba labai didelė, netgi kai AKS padidėjęs santykinai nedaug, t. y. 140–160 mm Hg.
Tokia epidemiologinė padėtis susiklosčiusi ne tik Lietuvoje. 2007 metais Ispanijoje atliktame tyrime dalyvavo daugiau nei 22 tūkst. pacientų. Įvertinus jų ŠKL riziką, buvo nustatyta, jog 73 proc. pacientų, sergančių AH, priklauso didelės arba labai didelės ŠKL rizikos grupei.
Taigi, 78 proc. AH sergančių vidutinio amžiaus lietuvių greta AH turi 3 ir daugiau papildomus ŠKL rizikos veiksnius. Tačiau 80 proc. pacientų AH pradedama gydyti vienu vaistu, kai 78 proc. jų reikėtų skirti du vaistus iškart (1 pav.).
Naujienos iš 2015 m. Europos hipertenzijos draugijos ir Europos kardiologų draugijos kongresų
Šių metų kongresuose pristatytos naujo perindoprilio arginino ir amlodipino fiksuotų dozių derinio Viacoram (3,5/2,5 mg ir 7/5 mg) studijos, kurių pagrindu ir sukurtas šis preparatas.
G. Mancia su bendr. bandė atsakyti į antihipertenzinio gydymo taktikos klausimą: kas geriau, ar pradėti gydymą viena perindoprilio arginino ir amlodipino derinio tablete ar taikyti pakopinę taktiką, t. y. pradėti gydymą vienu vaistu, pridedant prie jo kitą vaistą. Šiame dvigubai aklame paralelinių grupių 6 mėnesius trukusiame tyrime dalyvavo daugiau nei 1700 pacientų, kurių vidutinis pradinis sistolinis AKS buvo 163,5 mm Hg. Pacientai gydyti arba perindoprilio 3,5 mg ir amlodipino 2,5 mg derinio tablete arba 80 mg valsartano. Po 1 mėnesio pacientams, kuriems AH nebuvo kontroliuojama (>140/90 mm Hg), vaistų dozės padidintos dvigubai (perindoprilio arginino ir amlodipino derinio iki 7/5 mg, o valsartano iki 160 mg). Trečiame etape prie valsartano pridėta 5 mg amlodipino, o perindoprilio arginino ir amlodipino derinio dozė dar padvigubinta. Po 3 mėnesių gydymo nustatyta, kad tiek po 1, tiek po 2 ar 3 mėnesių AKS kontrolė buvo geresnė perindoprilio arginino ir amlodipino derinio (Viacoram) grupėje. Šie rezultatai patvirtinti ir ambulatorinės AKS stebėsenos metodu, t. y. AKS kontrolė vaistų derinį vartojusiems pacientams buvo geresnė visas 24 val. per parą.
Apibendrinus AKS mažinimo rezultatus, išsiaiškinta, kad kiekviename etape daug daugiau pacientų AKS normalizuotas gydymo vaistų deriniu grupėje, lyginant su pakopiniu gydymu, o efektyvumas buvo itin ryškus pirmaisiais mėnesiais – gydymo pradžioje (2 pav.).
Kitame tyrime vertintas ne tik perindoprilio arginino 3,5 mg ir amlodipino 2,5 mg fiksuotų dozių derinio efektyvumas, bet ir saugumas, lyginant su monoterapija. Į tyrimą, trukusį 8 sav., įtraukti beveik 1,5 tūkst. pacientų, sergančių 1 ar 2 laipsnio AH. Tyrimo rezultatai atskleidė, jog perindoprilio arginino 3,5 mg ir amlodipino 2,5 mg derinys Viacoram ne tik efektyviai sumažino sistolinį bei diastolinį AKS, bet ir buvo labai gerai toleruojamas. Tyrimo metu amlodipino grupėje kulkšnių edema nustatyta 3 kartus dažniau nei vaistų derinį vartojusių pacientų grupėje. O tai, kad paskirtas gydymas yra gerai toleruojamas ir saugus gydymo pradžioje, yra itin svarbu, nes ženkliai sumažėja tikimybė, jog ligonis savavališkai nutrauks gydymą.
Plačiau skaitykite „Lietuvos gydytojo žurnale“ Nr. 8, 2015