Prof. dr. Skaidra Valiukevičienė1, Rūta Paulina Zarankienė1, 2, Ieva Petraitytė1
1LSMU MA Odos ir venerinių ligų klinika, 2LSMUL Kauno klinikos
Psoriazė (žvynelinė) – tai lėtinė uždegimo kilmės imuninių mechanizmų nulemta, nuolat atsinaujinanti lėtinė liga. Kasmet spalį minima Tarptautinė sergančiųjų žvyneline diena, kuria stengiamasi atkreipti visuomenės dėmesį į šia liga sergančiųjų problemas, o su sveikatos priežiūros specialistais – pasidalyti įvairiomis gydymo naujovėmis. Sunkios eigos psoriazės valdymo perversmą sukėlė biologiniai vaistai, kurių spektras išsiplėtė nauja vaistų grupe – IL-17A inhibitoriais.
Žvynelinė yra lėtinė autoimuninė liga, kuriai būdinga:
- kūno odos išbėrimas papulėmis ir plokštelėmis, kurios padengtos žvynais;
- plaukuotosios galvos dalies pažeidimas;
- nagų pažeidimai (trečdaliui ligonių);
- sąnarių pažeidimai (7–10 proc. ligonių);
- psichosocialiniai ir gyvenimo kokybės pokyčiai.
Apie 60–70 proc. ligonių serga paveldima žvyneline (I tipo), kuri yra susijusi su HLA genais Cw6 ir DR7. Šio tipo ligai būdinga sunkesnė eiga, šeiminis paveldėjimas ir ligos pradžia vaikystėje ar iki 40-ųjų gyvenimo metų. II tipo žvynelinė – santykinai lengvesnės eigos, ja suserga vyresni nei 40 metų žmonės, nebūdingas paveldimumas [1].
Žvynelinės bėrimui būdinga Aušpico simptomų triada: stearino išvaizdos lengvai nukrapštomas žvynas; po žvynu rožinės spalvos plona plėvelė, ją nukrapščius matyti smulkūs kraujo lašeliai. Dažniausia žvynelinės forma – plokštelinė. Ji prasideda lašo formos bėrimais, kurie susilieja į pleiskanomis padengtas plokšteles. Odos bėrimai išsidėsto simetriškai abiejose kūno pusėse alkūnių, kelių, liemens, išorinių lytinių organų srityje ir plaukuotoje galvos dalyje. Nagų plokštelės turi smulkias duobutes ar po nagu auga raginės masės.
Kitos žvynelinės formos:
- Raukšlių žvynelinė pažeidžia tik krūtų, pažastų, kirkšnių ir sėdmenų odos raukšles
- Delnų ir padų žvynelinė. Parausta, sustorėja, pasidengia pleiskanomis delnų ir padų oda.
- Lašinė žvynelinė dažniau pasireiškia vaikams ir jaunuoliams persirgus angina ar kita ūmia infekcija. Atsiranda lašo formos bėrimų, kurie padengti pleiskanomis. Liga praeina savaime po kelių savaičių ar mėnesių ir vėl atsinaujina.
- Sąnarių žvynelinė. Kartu su oda gali būti pažeidžiami ir sąnariai. Jie patinsta, tampa skausmingi, sutrinka jų judrumas.
- Eritroderminė žvynelinė. Tai reta, bet pati sunkiausia ligos forma, gydoma odos ligų skyriuje. Sergant ja labai stipriai parausta ir sustorėja viso kūno oda.
- Pūlinėlinė ar pustulinė žvynelinė. Reta ligos forma. Odoje atsiranda pūlinėlių, kurių turinys užpildytas steriliu (be bakterijų) turiniu.
Žvynelinė diagnozuojama remiantis klinika. Neaiškiais atvejais atliekama pažeistos odos biopsija ir
histologinis tyrimas. Jei pažeisti sąnariai – radiologiniai tyrimai.
Plačiau apie tai skaitykite žurnale „Lietuvos gydytojo žurnalas. Dermatologijos aktualijos“ 2016