Susilaukę kūdikio tėvai susiduria su daugybe rūpesčių dėl jo savijautos. Ypač jautriai reaguojama į bet kokius, net ir menkiausius mažylio sveikatos negalavimus, jei auginamas pirmagimis.
Kūdikiams dažnai gali pasireikšti simptomai, apibūdinami kaip gastroezofaginis refliuksas. Pagrindinis požymis – atpylinėjimai, atsirandantys po valgio, nes kūdikio stemplės sfinkteris dar nėra visiškai susiformavęs, todėl į jo stemplę patenka skrandžio turinio, kurį mažylis ir atpila. Tai natūralus reiškinys, ir jei vaikas normaliai auga ir vystosi, nėra ko nerimauti. Tačiau kartais gastroezofaginis refliuksas pasireiškia ir kosuliu, vėmimu ar net kvėpavimo sutrikimais. Jei tokie reiškiniai kartojasi, tai jau rimtesnis negalavimas, apibūdinamas kaip gastroezofaginio refliukso liga (GERL). Nesiimant reikiamų priemonių, mažylis gali pasidaryti dirglus, irzlus, pradeda prastai miegoti, gali sulėtėti jo augimas ir vystymasis, kyla didelė rizika, kad sutriks virškinimo bei kvėpavimo sistemų veikla.
Refliukso ligos požymiai
Vienas iš būdingiausių GERL požymių – dažnas (kartais – ir gana stiprus) vėmimas, paprastai – nepraėjus valandai po valgio. Refliuksą galima įtarti, jei tarsi sutrinka rijimas, jei juntamas lyg gerklėje likęs įstrigęs kąsnis. Kartais vargina skausmai skrandžio srityje ar po krūtinkauliu, todėl kūdikis verkia, užkimsta jo balsas. Gali pasireikšti ir seilėtekis, žagsėjimas, net dusulio priepuoliai.
Kai kurie GERL požymiai yra panašūs į kvėpavimo infekcijoms būdingus simptomus – vaikas skundžiasi gerklės skausmu, esti pakimęs jo balsas, kamuoja kosulys. Sukasi tarsi ydingas ratas: kosulys provokuoja refliuksą, o refliuksas provokuoja kosulį. Neretai kosulys labiau pasireiškia po valgio, todėl tėvai tokius simptomus gali supainioti su peršalimu. Kita vertus, jei vaikas dažnai peršąla ir stipriai kosti, o pagalba jam ligos metu – nepakankama, kyla grėsmė, kad GERL išsivystys daug greičiau, be to, kenčia ir kvėpavimo takai, nes dėl jų pažeidimo gali išsivystyti lėtinis laringitas, plaučių uždegimas, bronchų astma, kokliušas ar kitos pavojingos ligos.
Pagalba mažyliui
Pagrindiniai pagalbos tokių sveikatos sutrikimų turinčiam mažyliui tikslai – palengvinti pasireiškiančius GERL simptomus, pagerinti kūdikio gyvenimo kokybę ir sumažinti galimų komplikacijų riziką ar apskritai užkirsti komplikacijoms kelią. Kūdikis ar mažas vaikas nepapasakos tėvams, kokios sveikatos problemos jį vargina, todėl reikia stengtis patiems atpažinti vaiko ligą ir laiku suteikti reikiamą pagalbą.
Lengvesniais atvejais gali pakakti paprastų priemonių – sutirštinti kūdikiui skiriamą mišinį, maitinti dažniau ir mažesniais kiekiais, pamaitinus pakelti iš lovytės ir apie pusvalandį palaikyti vertikalioje padėtyje.
Jei kūdikis jau maitinamas pieno mišiniais, rekomenduojama vartoti specialius pieno mišinius, skirtus būtent gydyti atpylinėjimui. Po maitinimo taip pat reikėtų nepamiršti kūdikio keliasdešimt minučių palaikyti vertikalioje padėtyje, palaukiant, kol jis atsirūgs.
Vyresnius nei pusės metų kūdikius rekomenduojama maitinti šiltu trintu maistu, valgydinant dažnai ir po truputį, skysčių duodant gerti tarp valgymų.
Esant sunkesniems atvejams, gali prireikti šeimos gydytojo, pediatro ar vaikų gastroenterologo konsultacijos, o jei nepadės jų skirtos nemedikamentinės priemonės, gali būti rekomenduojamas ir medikamentinis gydymas cheminiais vaistiniais preparatais, kurio eigą įdėmiai stebės specialistas.
Patarimai
Kūdikiams ir vaikams pirmiausia rekomenduojama keisti gyvenseną: vengti šiuos sveikatos negalavimus provokuojančių veiksnių, vartoti skrandžio rūgštingumo nekeliančius maisto produktus, sureguliuoti mitybos racioną, mažinti antsvorį (jei toks yra), koreguoti laikyseną. Kūdikiai ir vaikai turėtų būti maitinami dažniau ir po truputį, pratinant juos valgant neskubėti. Būtina stebėti, kad žindomas ar traukiantis pieną iš buteliuko kūdikis kartu su maistu „neprisivalgytų“ oro.
Plačiau apie tai skaitykite „Farmacija ir laikas“ 2017 Nr. 2