Nuo reumatinių ligų kenčia vis daugiau žmonių. Šiomis ligomis serga daugiau kaip 100 mln. žmonių visoje Europoje. Apskaičiuota, kad maždaug pusė visų Europos gyventojų serga diagnozuota sąnarių liga, kiekvienoje šeimoje yra bent po vieną žmogų, kenčiantį nuo šios ligos.
Reumatinės ligos – antra pagal dažnumą pastovaus neįgalumo priežastis Lietuvoje, kitose išsivysčiusiose šalyse ji yra pirmoje vietoje. Senstant visuomenei ir ilgėjant gyvenimo trukmei, reumatinių ligų našta tik didėja, joms gydyti prireikia vis daugiau lėšų [1, 2].
Sąnarių sandara
Žmogus turi apie 280 įvairaus dydžio sąnarių, kurie jungia kaulus. Sąnarį sudaro sąnario ertmė, sąnarinė kremzlė ir sąnarinė kapsulė. Sąnarį sudarančių kaulų galus supa sąnarinė kapsulė. Pačią sąnarinę kapsulę sudaro išorinis ir vidinis sluoksniai. Tepalinis sluoksnis gamina sąnarinį tepalą, kuris sutepa sąnarinius paviršius, kad šie taptų slidesni ir vienas į kitą nesitrintų. Sąnarį sutvirtina raiščiai, aplink esantys raumenys. Mūsų sąnariai dirba daug ir sunkiai – visą dieną, lyg nenuilstantis mechanizmas atlieka daugybę judesių. Bet kartais ši svarbi organizmo sistema sutrinka ir reikalinga gydymo. Tai nėra tik vyresnio amžiaus žmonių problema, dažnai sąnarių skausmais skundžiasi jauni žmonės ir netgi vaikai. Sąnarių skausmai gali pranašauti rimtas ūmias ar lėtines ligas. Sąnarių ligos rodo, kad susidėvėjo sąnario kremzlė ar kitos jo struktūros, todėl sąnarys negeba susidoroti su kasdien tenkančiu fiziniu krūviu.
Simptomai
- Skausmas. Tai vienas dažniausių simptomų sergant sąnarių ligomis. Jo pradžia gali būti ūminė – atsirasti staiga arba laipsniškai stiprėti, trukti trumpai ir tęstis savaites ar ilgiau, būti nuolatinis, didesnio ar mažesnio intensyvumo. Vienu atveju jis gali būti juntamas tik atliekant tam tikrus judesius, o kitais atvejais ir nejudant, ramybės būsenoje, kartais daugiau rytais, o kartais – į vakarą, pavargus. Jo pobūdis gali būti įvairus – maudimas, diegimas, „gręžimas“.
- Sąnarių sąstingis yra kitas dažnas simptomas. Jis vargina rytais, po ilgesnės sąnarių nejudros, kuris gali būti trumpalaikis – trukti keliolika minučių ir ilgalaikis – trukti vieną, kelias valandas ar net iki pusiaudienio.
- Sąnario patinimas. Uždegimo apimtas sąnarys būna visas sutinęs. Tai daugiau būdinga šalia sąnario esančių minkštųjų audinių uždegimui.
- Sąnarių braškėjimas. „Stambus“ sąnarių braškėjimas, kartais girdimas judinant sąnarį iš tolo, būdingas degeneracinei sąnarių ligai – osteoartritui. Tuo tarpu „smulkus“ sąnarių braškėjimas būna sergant sąnarių uždegimo liga ir jaučiamas tik judesio metu. Sąnarių braškėjimu gali skųstis ir jauni žmonės, nesergantys jokia sąnarių liga.
- Galūnių deginimas, tirpimas, „skruzdžių bėgiojimas“. Šie simptomai pasireiškia, kai pažeidžiami nervai sergant endokrininėmis ligomis, ypač cukriniu diabetu, taip pat virškinamojo trakto ligomis – lėtiniais hepatitais, kepenų ciroze. Tai polineuropatijai būdingi nusiskundimai. Tirpimai, deginimai gali būti ir dirginant nervą dėl stuburo pakitimų ar nervo užspaudimo pačių galūnių srityje.
Reumatoidinis artritas
Reumatoidinis artritas (RA) – viena dažniausių reumatinių ligų, pažeidžiantis sąnarius, jungiamąjį audinį, raumenis ir sausgysles. Įvairių tyrimų duomenimis, RA serga apie 0,3–1 proc. suaugusiųjų. Lietuvoje nustatytas ligos paplitimas – 0,55 proc. RA daugiau serga moterys, ji dažnesnė išsivysčiusiose šalyse. Nustatyta, jog praėjus 10 metų nuo ligos pradžios, mažiausiai 50 proc. sergančiųjų nebegali dirbti visu darbo krūviu [3, 4].
Plačiau apie tai skaitykite „Farmacija ir laikas“ 2017 Nr. 3