Mitai ir tikrovė. Kontroversijos ginekologijoje

Šiuolaikinė moteris patiria daug iššūkių. Ir ne vien karjeros, mokslo, šeiminio gyvenimo ar asmeninio tobulėjimo srityje. Nemažai jų tenka įveikti iškilus rimtesnėms sveikatos problemoms. Tačiau net ir būdama sveika moteris neišvengia daugybės klausimų (ypač – intymiomis temomis), į kuriuos atsakymų neretai tenka ieškoti pačiai. Arba kliautis specialistų patarimais. Tiesa, yra dalykų, kuriuos net ir medikai interpretuoja įvairiai, o ir jų nuomonės ne visada sutampa…

Kokios tiesiogiai su sveikata susijusios aktualijos labiausiai rūpi moterims šiandien? Jų yra nemažai, bet greičiausiai būtų galima išskirti bent tris svarbiausius dalykus – kontracepciją, kuri itin aktuali visoms reprodukcinio amžiaus dailiosios lyties atstovėms, pakaitinę hormonų terapiją, skirtą brandžioms, vadinamojo pereinamojo laikotarpio moterims, bei skiepus – apsaugą nuo Žmogaus papilomos viruso (ŽPV), kuris gali sukelti daug rimtų ligų.

Vaisingo amžiaus moterims reikalinga patikima ir šiuolaikiška kontracepcija. Pasaulyje hormoninė kontracepcija yra vienas iš populiariausių pasirinkimų, norint apsisaugoti nuo nepageidaujamo nėštumo, tačiau Lietuvoje šias priemones renkasi vos 14 proc. vaisingo amžiaus moterų. Atliktos moterų apklausos rezultatai leido konkrečiai įvardyti hormoninės kontracepcijos atsisakymo priežastis ir su ja susijusias baimes. Šiuolaikinė kontracepcija yra apipinta pačiais įvairiausiais mitais: kad sukelia celiulitą, augina svorį, kenkia organizmui ir t. t. Kaip yra iš tiesų ir kokie kontracepcijos privalumai bei trūkumai, papasakos daktaras ginekologas Vytautas Klimas.

Plačiau apie tai skaitykite „Lietuvos gydytojo žurnalas“ 2018 m. Nr. 3