Apie korupciją gydytojai ir pacientai gali pranešti skambindami 112

Turbūt visi gydytojai yra susidūrę su pacientais, kurie kokia nors forma norėjo atsidėkoti už suteiktą paslaugą ar tikėjosi ją gauti anksčiau, nei yra galimybė. Vieni tai darė įteikdami vokelį su pinigais, kiti – dovanų kuponą, šokolado plytelę ar saldainių dėžutę, alkoholinių gėrimų ar net pačių gamintų konservų ir t. t. Visos šios dovanos, net ir pačios smulkiausios, yra laikomos kyšiu.

 

Nusikalsta abi pusės

Specialiųjų tyrimų tarnybos (STT) Komunikacijos skyriaus viršininkė Renata Endružytė atkreipia dėmesį į tai, kad tiek duoti kyšį, tiek jį imti yra nusikaltimas. Baudžiamajame kodekse yra numatyta, kad už kyšio ėmimą baudžiama griežčiau nei davimą.

 

„Imantis kyšį asmuo baudžiamas bauda arba areštu, arba laisvės atėmimu iki aštuonerių metų, o duodantis kyšį – bauda arba laisvės apribojimu, arba areštu, arba laisvės atėmimu iki septynerių metų. Žinoma, tiek vienu, tiek kitu atveju atsižvelgiama į aplinkybes“, – sako pašnekovė ir priduria, kad svarbu suvokti, jog gydytojas yra prilyginamas asmeniui, dirbančiam valstybės tarnyboje, kuris turi tarnauti žmonėms ir būti visiems vienodai lygus.

 

Baudos didesnės nei kyšis

STT kasmet sulaukia daugiau nei 100 pranešimų apie korupcijos apraiškas sveikatos sektoriuje ir kasmet pradeda ikiteisminius tyrimus, susijusius su galima korupcija sveikatos apsaugos sektoriuje.

 

„Per pastaruosius 10 metų buvo pradėta daugiau kaip 100 ikiteisminių tyrimų dėl galimų korupcinio pobūdžio nusikalstamų veikų sveikatos sektoriuje. Per tą patį laikotarpį daugiau nei 50 asmenų teismuose buvo pripažinti kaltais ir nuteisti už korupcinio pobūdžio nusikalstamas veikas bylose, susijusiose su sveikatos apsauga. Jiems buvo skirtos ne tik baudos, bet ir laisvės atėmimo bausmės, jas atidedant. Yra pavyzdžių, kai skiriamos baudos keliolika ar keliasdešimt kartų didesnės nei kyšio dydis“, – pastebi R. Endružytė.

 

LR sveikatos apsaugos ministro patarėja mokslų daktarė Nendrė Černiauskienė tikina, kad gydytojų, pranešančių atsakingoms institucijoms apie tai, kad juos bandoma kokiu nors būdu papirkti, nėra daug, tačiau jų atsiranda. Pašnekovė primena, kad jau buvo keli atvejai, kai pacientai už bandymus atsidėkoti gydytojams buvo pripažinti kaltais ir turėjo sumokėti pinigines baudas.

 

Praėjusių metų pabaigoje už bandymą papirkti LSMU Kauno klinikų Akių ligų klinikos gydytoją oftalmologę, duodant 27 eurų vertės kyšį, pacientui buvo skirta beveik 1500 eurų bauda, kuri vėliau buvo trečdaliu sumažinta, nes kyšį davusi moteris savo kaltę pripažino. Kitu atveju pacientas nukentėjo labiau – jam buvo skirta 3766 eurų bauda už tai, kad Kauno klinikų gydytojui anesteziologui-reanimatologui davė 200 eurų kyšį. Bausmė nebuvo sumažinta, nes pacientas dėl padaryto nusikaltimo neprisipažino.  

 

 

Ką daryti gydytojui?

Susidūrus su pacientu, kuris nori atsidėkoti ne tik šypsena ir žodeliu ačiū, antikorupcijos specialistai rekomenduojama pasakyti žodį „ne“ ir pasistengti paaiškinti savo sprendimą taip, kad pacientui neliktų jokių dvejonių. Dar studijų metais būsimieji medikai to mokomi universiteto suole.

 

O ką daryti su pacientu, kuris, atrodo, nesupranta žodžio „ne“ reikšmės? Jei pacientas siekia bet kokia kaina atsidėkoti medikui ir įteikti materialinę dovaną, rekomenduojama susisiekti su sveikatos priežiūros įstaigos administracijos darbuotoju, kuris yra atsakingas už korupcijos prevenciją įstaigoje (paprastai tuo rūpinasi teisininkas). Jo reikia paprašyti atvykti į įvykio vietą tam, kad situacija būtų užfiksuota ir parengtas pranešimas įstaigos vadovui. Pastarasis privalo iškviesti policiją arba apie korupciją informuoti Sveikatos apsaugos ministeriją ar Specialiųjų tyrimų tarnybą.

 

R. Endružytė atkreipia dėmesį į tai, kad gydytojai, kaip ir bet kuris kitas asmuo, gali ir patys tiesiogiai kreiptis į Specialiųjų tyrimų tarybą. Tai padaryti galima elektroniniu paštu, telefonu, per mobiliąją aplikaciją, paliekant pranešimą STT interneto svetainėje, ar atvykus į artimiausią padalinį. Informaciją galima palikti ir anonimiškai. „Jei pranešimas yra ne anonimiškas, asmenų konfidencialumas visais atvejais yra užtikrinamas teisės aktų nustatyta tvarka“, – garantuoja STT atstovė.

 

Kai situacija atrodo nevaldoma, pacientas tampa agresyvus siūlydamas kyšį, N. Černiauskienė siūlo gydytojams drąsiai pakelti telefono ragelį ir skambinti bendruoju pagalbos telefono numeriu 112: „Siekėme suteikti galimybę visiems žmonėms apie korupcijos apraiškas pranešti per bendrąjį pagalbos telefoną. Dabar jau yra susitarta, kad tiek gydytojai, tiek pacientai gali skambinti numeriu 112 ir pranešti apie korupciją. Toks susitarimas buvo reikalingas, kad į visus pranešimus būtų galima reaguoti greičiau“.

 

 

Kaip pacientas gali padėkoti oficialiai?

Pacientai, kurie jaučiasi dėkingi ir nori gydytojui padėkoti, tai gali padaryti nepažeisdami įstatymų. Žmonės gali paaukoti pervesdami pinigų į specialią paramos sąskaitą. Tokias turi visos ligoninės. Paaukoti galima tiek 2 eurus, tiek 10 000 eurų ar dar daugiau. Visi paaukoti pinigai yra skiriami gydytojų kvalifikacijai kelti, sveikatai stiprinti.

 

 

Dažniausios dovanos

Sociologiniai tyrimai rodo, kad dažniausiai gydytojams ar kitiems medicinos darbuotojams dovanoja:

  • 46 proc. – saldainius ir šokoladą;
  • 44 proc. – kavą;
  • 19 proc. – alkoholį;
  • 16 proc. – gėles;
  • 12 proc. – maisto produktus;
  • 5 proc. – daržoves.

 

Informacija parengta Sveikatos apsaugos ministerijai įgyvendinant projektą „Korupcijos prevencijos didinimas sveikatos apsaugos sektoriuje“, kuris finansuojamas Europos socialinio fondo ir Lietuvos Respublikos valstybės lėšomis.