Tuštinimasis krauju. Kaip tinkamai paruošti pacientą distalinės žarnyno dalies tyrimui

Tomas Jucaitis

VU SK Hepatologijos, gastroenterologijos ir dietologijos klinika

 

Nedidelis kiekis kraujo tuštinantis (intermituojanti lėtinė hematochezia, NKKT) – dažna vizitų pas bendrosios praktikos gydytoją priežastis. Šis simptomas dažnas ir sergant storosios žarnos vėžiu, tačiau jo teigiama prognozinė vertė maža. Tiesiosios ir riestinės žarnos endoskopinis ištyrimas yra svarbiausias teisingai nustatant diagnozę, todėl patogus ir kokybiškas pasiruošimas tyrimui tampa labai reikšmingu veiksniu kokybiškai nustatant kolorektinę patologiją. Neseniai Lietuvos rinkoje atsiradęs preparatas ClizmaLax – puikus pasirinkimas kasdienėje praktikoje, ruošiant ligonius distalinės storosios žarnos dalies ištyrimui.

 

Svarba

Storosios žarnos vėžys Lietuvoje užima ketvirtą vietą tarp visų lokalizacijų navikų. Jungtinėje Karalystėje kasmet nustatoma 30 tūkst. naujų atvejų. Mirtingumas didėja, kai nustatoma vėlesnių stadijų liga. Nedidelis kiekis kraujo tuštinantis (NKKT) yra svarbus ankstyvas simptomas, tačiau keleto autorių duomenimis tik 2,4–11,0 proc. besiskundžiančiųjų konstatuojamas vėžys [1, 2].    

Australijoje atliktas tyrimas, kuriame dalyvavo 202 vyresni nei 30 metų piliečiai, atskleidė, kad NKKT pasireiškia apie 15 proc. tiriamųjų, dažniau šiuo simptomu skundžiasi jauni pacientai, kurie nelinkę kreiptis pagalbos. Apie 43 proc. retai ar niekada nestebi išmatų ar popieriaus, todėl tikėtina, kad pacientų, kuriems yra NKKT, yra daugiau [3]. Talley ir bendraautorių atliktame tyrime buvo vertinti 1643 JAV gyventojai nuo 20 iki 64 metų. NKKT skundėsi 13 proc., iš jų tik 14 proc. per metus buvo kreipęsi į gydytoją [4]. Remiantis šiais tyrimais, galima apibendrinti, kad besiskundžiančiųjų NKKT populiacijoje esti daug, tačiau besikreipiančiųjų pagalbos procentas mažas. Kadangi didžioji NKKT besiskundžiančiųjų dalis serga gerybine patologija, reikalingi tikslesni kriterijai, kada ir kaip derėtų ištirti besiskundžiantįjį NKKT, siekiant laiku diagnozuoti gyvybei pavojingas ligas, kartu išvengiant nereikalingų tyrimų.

 

Apibrėžimai

Nedidelis kiekis kraujo tuštinantis (intermituojanti lėtinė hematochezia, NKKT) – tai būklė, kai kraujas, nesusimaišęs su išmatomis, matomas ant tualetinio popieriaus, išmatų paviršiuje ar keletas lašų tuštinimosi pabaigoje [5]. NKKT reiškia, kad kraujavimo šaltinis yra arti analinio kanalo. Kraujavimas tuštinantis turi daug klinikinių išraiškų, todėl kyla sunkumų dėl subjektyvaus jų vertinimo. Norint tiksliai atskirti NKKT nuo melenos, „vyšninės“ melenos, kraujo, susimaišiusio su išmatomis, reikalingas kruopštus ištyrimas, kuris padėtų nustatyti kraujavimo priežastį. 

 

Dažniausios NKKT priežastys

Hemorojus. Jo paplitimas įvairiuose tyrimuose varijuoja nuo 27 iki 95 proc. [6, 7, 8], tačiau, nustačius hemorojų, negalima patikimai paneigti proksimaliau esančios patologijos. L. Bat ir bendraautorių klinikiniame tyrime iš 196 hemorojumi sergančių pacientų, gydytų dėl pasikartojančio kraujavimo, 23 proc. nustatyta gretutinė patologija (12 vėžio atvejų, 28 polipai, 4 žarnyno uždegimo ligos ir 1 angiodisplazija) [9].

Išangės įplėša. Gana patikimai diagnozuojama apklausiant pacientą. Greta tipiško aštraus skausmo tuštinantis ir NKKT kai kurie pacientai skundžiasi išangės niežuliu.

Polipai. Dažniausiai simptomų nesukelia. NKKT dažnis apie 16 procentų [10].

Proktitas. Kartu su NKKT būdingas viduriavimas su gleivėmis (paprastai rečiau nei 4 kartus per dieną).

Storosios žarnos opos. Tuštinimasis su krauju lydimas gleivių, nevisiško pasituštinimo pojūčio.

Vėžys.J. V. Metcalf ir bendraautorių klinikinio tyrimo duomenimis, esant NKKT požymiams, trys simptomai reikšmingai padidino adenomos ir vėžio radimo dažnį: kraujas susimaišęs su išmatomis (p

Divertikuliozė. Dažnas radinys sigmoidoskopijos metu vyresniems pacientams, tačiau retai būna NKKT priežastimi. Labiau būdingas gausesnis kraujavimas.

 

Paciento ištyrimas

Nusiskundimai, ligos istorija. Kruopštus anamnezės surinkimas padeda nustatyti galimą ligos pobūdį. Skausmas tuštinantis, lydintis NKKT, būdingas išangės įplėšai, tačiau galimas ir sergant tiesiosios žarnos vėžiu, infekciniu proktitu (pvz., herpeso infekcija). Reikia išsiaiškinti, ar pacientui nebuvo atliktos medicininės intervencijos (pvz., prostatos biopsija), ar pacientas neturi intymių santykių, galinčių sužaloti analinio kanalo ar tiesiosios žarnos gleivinę. Sisteminiai simptomai, kaip antai prakaitavimas, karščiavimas, svorio kritimas, nurodo galimą naviką ar lėtines uždegimines ligas.

Plačiau apie tai skaitykite „Lietuvos gydytojo žurnalas“ 2018 m. Nr. 4