Andrius Komarovec
VUL SK Pulmonologijos ir alergologijos centras
Miego apnėja – tai ne mažiau kaip 10 sekundžių sustojęs kvėpavimas miego metu. Apnėjos gali būti skiriamos į obstrukcines, centrines ir mišrias. Obstrukcinę apnėją sukelia pasikartojanti viršutinių kvėpavimo takų obstrukcija, dėl kurios įkvepiamo oro srautas labai sumažėja arba visai nutrūksta, tačiau yra aktyvūs kvėpavimo raumenų bandymai įkvėpti. Centrinių apnėjų metu aktyvaus kvėpavimo raumenų darbo nėra. Šis sutrikimas yra retesnis, jo patogenezės mechanizmas nėra iki galo žinomas. Centrinės apnėjos dažniau pasitaiko sergantiesiems širdies nepakankamumu, ligoniams po insulto, taip pat ilgą laiką vartojant opiatus (piktnaudžiavimo, lėtinio skausmo gydymo atvejais). Pasikartojančios apnėjos miego metu vadinamos miego apnėjos sindromu (MAS). Miego apnėjos sindromo sunkumas nustatomas pagal apnėjų-hipopnėjų indeksą (AHI), registruojamu polisomnografu. Jis nurodo kvėpavimo įvykių (apnėjų ir (ar) hipopnėjų) skaičių per valandą. Miego apnėjos sindromas skiriamas į lengvą (AHI >5), vidutinio sunkumo (AHI >15) ir sunkų (AHI >30).
Obstrukcinės miego apnėjos sindromas (OMAS) yra paplitęs, tačiau jis ne visada diagnozuojamas laiku. Pacientus dieną vargina mieguistumas, nuovargis, susilpnėjusi dėmesio koncentracija, galvos skausmas pirmoje dienos pusėje. Labai dažnai šie simptomai išryškėja dirbant monotonišką darbą (skaitant, vairuojant ilgesniais atstumais, dirbant su statybos technika). Dėl to šis sutrikimas labai padidina tiek nelaimingų atsitikimų darbe skaičių, tiek autotransporto įvykių riziką. Aiškėja vis didesnė OMAS, kaip širdies ligų rizikos veiksnio, svarba. Pavyzdžiui, ištyrus 100 pacientų, kuriems buvo įtariamas OMAS, buvo atlikta polisomnografija ir po jos išmatuotas žasto-kulkšnies indeksas. Tarp patvirtintų OMAS atvejų periferinė arterijų liga buvo nustatyta net 98 proc. pacientų [3]. OMAS pacientams, sergantiems širdies ir kraujagyslių ligomis, pasitaiko nuo 40 proc. iki 60 proc. [2]. Nustatyta, kad pacientams, sergantiems vaistams atsparia hipertenzija, dažnai būna ir OMAS. Vieno tyrimo duomenimis, tarp 347 atsparia hipertenzija sergančių asmenų OMAS buvo aptiktas 82 proc. Iš jų net 55 proc. buvo vidutinio sunkumo arba sunkus OMAS [4].
Lietuvoje nuo 2016 sausio 8 d. papildytas vairuotojų sveikatos tikrinimo tvarkos ir reikalavimų aprašas priedu „Klausimynu dėl obstrukcinės miego apnėjos“. Kiekvienas žmogus, kuris kreipiasi dėl sveikatos patikrinimo prieš išduodant arba atnaujinant vairuotojo pažymėjimą, turi užpildyti klausimyną. Jis susideda iš dviejų dalių: klausimyno dėl obstrukcinės miego apnėjos ir Epworth mieguistumo skalės. Abiejų klausimynų rezultatai sumuojami. Surinkus 10 balų ir daugiau, asmuo turi būti nukreiptas pulmonologo ar neurologo konsultacijai bei detalesniam ištyrimui. Vairuotojo pažymėjimas gali būti išduodamas asmenims, nesergantiems OMAS, sergantiems lengva jo forma, arba, jei sutrikimas yra gydomas ir liga gerai kontroliuojama [5]. Šios rekomendacijos remiasi 2013 m. Briuselyje sudarytos darbo grupės naujomis rekomendacijomis ir gairėmis vairuotojams, sergantiems OMA sindromu [6].
Iš miego apnėjų sindromų dažniausiai diagnozuojamas OMAS. Tikslių duomenų apie OMAS paplitimą Lietuvoje nėra. Kitose šalyse sergamumas lengvu OMAS yra nuo 9 proc. iki 38 proc. visų gyventojų. Dažniau pasitaiko vyresniems asmenims bei vyrams. Vidutinio sunkumo OMAS pasireiškimas varijuoja nuo 6 proc. iki 17 proc. Net iki 49 proc. atvejų pasitaiko vyresniems vyrams (1 pav.) [1].
Plačiau apie tai skaitykite „Lietuvos gydytojo žurnalas“ 2018 m. Nr. 6