Ūmus bronchitas yra liga, atsiradusi dėl ūmaus trachėjos ir stambiųjų kvėpavimo takų uždegimo, nesant lėtinių kvėpavimo takų ligų [1]. Tai dažniausiai virusų – rinovirusų, enterovirusų, influenza A ir B, parainfluenza, koronavirusų, respiracinio sincitinio viruso – sukelta liga [1]. Tik 1-10 proc. ūmaus bronchito atvejų sukelia bakterijos.
Kosulys yra pagrindinis šios ligos simptomas, kuris trunka apie 2-3 savaites. Taip pat gali pasireikšti dusulys, nosies užgulimas, galvos skausmas, karščiavimas [1]. Dažnai sergant ūmiomis kvėpavimo takų infekcijomis, ypač atsiradus kosuliui ar jam užsitęsus, skiriamas gydymas antibiotikais, kuris šiuo atveju yra neefektyvus ir neracionalus [2]. Pernelyg intensyvus, neatsakingas antibiotikų vartojimas yra pagrindinis veiksnys, didinantis bakterijų atsparumą antibiotikams [3]. Antibakterinis gydymas turi būti skiriamas tik esant bakterinei infekcijai, kitais atvejais kosuliui gydyti reikalinga rinktis kitas gydymo galimybes. Neretai yra vartojami žoliniai preparatai. Vokietijos respiratologų draugijos rekomendacijose dėl suaugusių pacientų ūmaus ir lėtinio kosulio diagnostikos bei gydymo teigiama, kad kombinuoti žoliniai preparatai gali sumažinti ūmaus kosulio trukmę sergant virusine viršutinių kvėpavimo takų infekcija (įrodymų lygmuo vidutinis, stiprumas – stiprus) [4]. Vienas tokių preparatų yra Bronchipret, kuris vartojamas ūmaus bronchito sukeltam produktyviam kosuliui gydyti ir atsikosėjimui gerinti [5].
Bronchipret yra dviejų farmacinių formų – tabletės ir geriamasis tirpalas [5]. Tabletės skiriamos suaugusiems žmonėms ir vyresniems nei 12 metų paaugliams. Rekomenduojama vartoti po 1 tabletę 3 kartus per parą. Ją reikia nuryti nesukramtytą, prieš valgį, užgeriant pakankamu kiekiu skysčio (geriausia stikline vandens) [5]. Geriamasis tirpalas skiriamas vaikams nuo 1 metų ir suaugusiems, šį vaistą taip pat rekomenduojama vartoti tris kartus per parą [5]. Vaistas dozuojamas pagal amžių. Tabletės yra pagamintos iš raktažolių šaknų sausojo ekstrakto ir vaistinių čiobrelių žolės sausojo ekstrakto, o geriamasis tirpalas – iš vaistinių čiobrelių žolės skystojo ekstrakto ir gebenių lapų skystojo ekstrakto [5].
Bronchipret veikimas
Čiobrelių ir gebenių ekstraktas bei čiobrelių ir raktažolių derinys palengvina kosulį bei sumažina kosulio priepuolių dažnį [6]. Vartojant čiobrelių ir raktažolių derinį, augalinių medžiagų veiklieji komponentai veikia sinergiškai ir sukelia atsikosėjimą palengvinantį, bronchospazmolitinį, sekretolitinį ir priešuždegiminį poveikį [7-9].
Čiobrelio aktyvieji komponentai lakieji aliejai atpalaiduoja bronchų spazmą, didina mukociliarinį klirensą, pasižymi dezinfekuojančiu ir mukolitiniu poveikiu, mažina tirštų gleivių klampumą [5, 10]. In vitro tyrimai parodė, kad čiobrelių ekstraktas pasižymi antibakteriniu ir antivirusiniu poveikiu [5]. Gebenių ekstrakto komponentai palengvina atsikosėjimą, pasižymi spazmus mažinančiomis savybėmis, taip padeda išvengti kosulio priepuolių arba juos palengvinti. Gebenių lapų ir raktažolių šaknų veikimo efektas pasireiškia dėl juose esančių saponinų stimuliuojamojo poveikio skrandžio gleivinei ir dėl to refleksiškai padidėjančios bronchų sekrecijos [5].
Nors klinikiniai tyrimai rodo, kad Bronchipret yra efektyvus gydant ūminį bronchitą, tačiau tikslus jo veikimo mechanizmas nėra iki galo ištirtas. Moksliniai tyrimai pateikia įrodymų, kad čiobrelių ir gebenės ekstraktas pasižymi priešuždegiminiu poveikiu dėl sąveikos su eikozanoidais [11]. Eikozanoidai yra mediatoriai, susidarę arachidono rūgšties metabolizmo metu. Jie skirstomi į pogrupius, iš kurių prostanoidai ir leukotrienai yra pagrindiniai, dalyvauja reguliuojant uždegimą. Jų susidarymą lemia ciklooksigenazė (COX) 1 ir COX-2 bei 5-lipoksigenazė [11]. Prostaglandinai (PG) dalyvauja didindami kraujagyslių pralaidumą uždegimo metu, o leukotrienas (LT) B4 pasižymi leukocitų chemoatraktinėmis savybėmis bei skatina šių ląstelių adheziją prie kraujagyslių uždegimo paveiktuose audiniuose. Cisteinil (LT) skatina bronchų susitraukimą, didina kraujagyslių pralaidumą, leukocitų aktyvaciją ir migraciją, ypač kvėpavimo takuose.
2018 m. buvo atliktas eksperimentinis tyrimas su laboratorinėmis žiurkėmis, kurio tikslas in vivo bei in vitro ištirti čiobrelio ir raktažolės sausųjų ekstraktų farmakologinį aktyvumą bei veikimo mechanizmus [11]. Lipopolisacharidų skyrimas į trachėją (100 mcg vienai laboratorinei žiurkei) sąlygojo stiprų uždegiminį atsaką plaučiuose – bronchoalveolinio lavažo skystyje po 48 val. padidėjo bendras ląstelių skaičius, ypač granuliocitų, eikozanoidų PGE2, LTB4 ir cisteinil (LT); tačiau Bronchipret skyrimas sumažino šių uždegiminių ląstelių ir mediatorių kiekį. Čiobrelio ir raktažolės sausieji ekstraktai efektyviai sumažino leukocitų kaupimąsi plaučiuose, LTB4, cisteinil (LT) ir PGE2 kiekį (1 pav.). Čiobrelių ekstraktas taip pat reikšmingai sumažino ir 5-lipoksigenazės fermentinį aktyvumą (2 pav.).
Kito eksperimentinio tyrimo, atlikto su jūrų kiaulytėmis, metu buvo tirtas raktažolių šaknų ir vaistinių čiobrelių žolės sausojo ekstrakto bei vaistinių čiobrelių žolės ir gebenių lapų skystojo ekstrakto efektyvumas kosuliui slopinti, stimuliuoti mukociliarinį klirensą bei normalizuoti gleivinės taurinių ląstelių kiekį [12]. Rezultatai parodė, kad abu šie preparatai jūrų kiaulytėms reikšmingai sumažino citrinos rūgšties sukeltą kosulį. Šis poveikis priklausė nuo dozės. Efektyvumas slopinant kosulį prilygo kodeinui (3 pav.). Eksperimentas su jūrų kiaulytėmis parodė, kad raktažolių šaknų ir vaistinių čiobrelių žolės sausasis ekstraktas reikšmingai stimuliavo mukociliarinį klirensą [12]. Šis poveikis taip pat priklausė nuo dozės. Čiobrelių žolės ir gebenių lapų skystasis ekstraktas reikšmingai, priklausomai nuo dozės sumažino padidėjusį gleives produkuojančių taurinių ląstelių kiekį laboratorinių žiurkių, kurioms buvo sukeltas bronchoalveolitas, bronchų ir alveolių epitelyje [12].
Plačiau skaitykite „Lietuvos gydytojo žurnale“ 2019 m. Nr. 7