LSMUL KK Ausų, nosies ir gerklės ligų klinikoje įkurtas Galvos ir kaklo onkologijos sektorius

Dr. Evaldas Padervinskis

LSMU MA Ausų, nosies ir gerklės ligų klinika

 

Įvadas

Onkologija – pastaraisiais dešimtmečiais itin besiplėtojanti medicinos šaka, kuriai reikia didelių resursų, modernių radiologinių įrangų, modernios ambulatorinės technikos, hibridinių operacinių bei modernaus gydymo pooperaciniu ar priešoperaciniu periodu. Ankstesniais dešimtmečiais daugeliu atveju diagnozė „vėžys“ tikrai lemdavo suvokimą, tiek gydytojo, tiek paciento, apie nenumaldomą žmogaus praradimą. Tačiau sulaukiant vis didesnių investicijų, mokslininkų, gydytojų susidomėjimo šia sritimi pradedame svarstykles nusverti gydytojų ir, svarbiausiai, pacientų naudai. Tikrai džiaugiamės šiuolaikiniais puikiais operaciniais, chemoterapiniais, spindulinio gydymo metodais, kurie leidžia mūsų pacientus grąžinti į kasdienį gyvenimą ir pagydyti nuo šios kadaise lemtingai skambėjusios ligos.

 

Galvos ir kaklo onkologija LSMU ANG klinikoje

Galvos ir kaklo onkologijos istorija LSMU Ausų, nosies ir gerklės (ANG) ligų klinikoje prasidėjo 1956 metais, kai gyd. Leonas Misevičius atliko pirmąją laringektomiją. Vėliau, 1972 m., po stažuočių Prancūzijoje ir Maskvoje jis kartu su savo dviem mokiniais gyd. G. Gyliene ir gyd. K. Balsevičiumi pirmą kartą padarė išplėstinę burnos dugno operaciją, kurios metu pašalino dalį apatinio žandikaulio, pusę liežuvio ir atliko radikalią kaklo limfmazgių disekciją. Gyd. L. Misevičius galvos ir kaklo onkologijos srityje sėkmingai dirbo daugiau nei 30 metų.

1976 metais į Kauno klinikas iš Naujosios Akmenės po 3 metų pertraukos grįžo gyd. K. Balsevičius, taigi, darbą tęsė jau trijų galvos ir kaklo onkologų komanda. Istoriškai įdomu, kad gyd. K. Balsevičius ne tik operuodavo galvos ir kaklo onkologinėmis ligomis sergančius pacientus, bet ir nuo 1976 m. septynerius metus dirbo kaip onkologas radioterapeutas ir taikydavo spindulinį gydymą galvos ir kaklo onkologinėmis ligomis sergantiems pacientams.

1984 m. Kauno onkologijos dispanseriui persikėlus į naujas patalpas Kauno onkologijos ligoninėje (KOL), galvos ir kaklo onkologiją ten vystė gyd. Č. Švenčionis ir gyd. A. Barzdienė. Vėliau prie jo prisidėjo gyd. R. Citvaras, doc. V. Liutkevičius ir gyd. M. Smolinskaitė. Šioje įstaigoje buvo gydomas vėlyvųjų stadijų gerklų vėžys.

Ištobulinus onkologinę pagalbą KOL, Kauno klinikose buvo gydomas tik ankstyvos stadijos gerklų vėžys, atliekant endolaringines mikrochirurgines operacijas. Šias prof. V. Ulozo įdiegtas endolaringines operacijas įgudo atlikti nemažai klinikos gydytojų (prof. N. Šiupšinskienė, prof. R. Pribuišienė, dr. M. Kašėta, dr. A. Vegienė, dr. E. Padervinskis). 2006 m. į klinikinę praktiką įdiegus chirurginį lazerį, pradėtos tausojamosios endolaringinės kordektomijos (prof. V. Ulozas). Vėliau šiuo metodu pradėjo gydyti prof. R. Pribuišienė, dr. E. Padervinskis. 2007 m. endolaringinės kordektomijos metodus papildė elektros peilis (prof. N. Šiupšinskienė).

Kauno klinikose galvos ir kaklo onkologija atgimė 1998 metais po tarptautinių kursų „Aktualūs galvos ir kaklo onkologinės chirurgijos klausimai“, kuriuos vedė iš JAV atvykęs doc. Markus Gapany. Šią sritį, padedamas gyd. K. Balsevičiaus, toliau vystė prof. S. Vaitkus, tapęs puikiu mokytoju dr. M. Kašėtai, dr. E. Padervinskiui. Prof. S. Vaitkus, įdiegęs daugybę endonazalinių ir kombinuotų metodų, ištobulino nosies ir prienosinių ančių bei kaukolės pamato navikų chirurginį gydymą. Jo iniciatyva Kauno klinikose buvo „atgaivintos“ dalinės laringektomijos ir totalinės laringektomijos. 2010 m. įdiegti gerklų sarginio limfmazgio žymėjimas ir sritinė limfonodektomija (dr. E. Padervinskis, dr. M. Kašėta). 2017 m. Kauno Klinikų galvos ir kaklo onkologų gretas papildė 14 metų patirtį turintis doc. V. Liutkevičius, anksčiau dirbęs LSMUL KK Onkologijos filiale. Dar vėliau prie onkologų komandos prisijungė ANG klinikos doktorantai N. Ulozaitė-Stanienė, K. Pribuišis. Taigi, turinti gilias ištakas bei tradicijas, pasipildanti jaunais kvalifikuotais specialistais, LSMU ANG klinikos galvos ir kaklo onkologijos srities komanda išaugo ir sustiprėjo. Komandos nariai nuolat kelia kvalifikaciją konferencijose ir stažuotėse, parveža iš kitų šalių (Nyderlandų, Belgijos, Italijos, Vokietijos, Austrijos, Pietų Afrikos Respublikos) onkologijos centrų geriausią patirtį.

2018 m. gruodžio 31 d. buvo patvirtinta LSMU ligoninės Kauno klinikų strategija 2019−2023 metams. Šiame dokumente oficialiai įvardytos 5 strateginės kryptys, viena jų –onkologinių ligų profilaktikos, diagnostikos ir gydymo užtikrinimas. Vadovaujantis šia Strategija ir siekiant bendrų tikslų su visomis Kauno klinikomis, 2019-06-01 LSMU ANG ligų klinikoje buvo įkurtas Galvos ir kaklo onkologijos sektorius, kurio vadovu paskirtas E. Padervinskis (1 pav.).

 

Plačiau skaitykite Otorinolaringologijos aktualijų žurnale Nr. 1, 2019