Atopinis dermatitas yra dažna lėtinė uždegiminė niežulį sukelianti odos liga, kurią galimai lemia kelių veiksnių sąveika – genetinių, imunologinių ir aplinkos [1, 2]. Daugiausia atopinio dermatito atvejų yra lengvos eigos, tačiau apie 10 proc. pacientų pasireiškia sunkūs odos pažeidimai. Nors ši liga dažniausiai pasireiškia kūdikystėje ar ankstyvoje vaikystėje, sunkių atvejų skaičius didesnis tarp suaugusių asmenų, sergančių atopiniu dermatitu [2].
Atopiniam dermatitui būdingas odos niežulys, makulopapulinis bėrimas, paraudimas, edema, erozijos, pleiskanojimas, šlapiavimas, šašai ir lichenifikacija [1]. Bėrimų pobūdis priklauso nuo paciento amžiaus ir ligos trukmės. Atopinio dermatito sunkumas vertinimas pagal objektyvius ir subjektyvius simptomus. Dažniausiai klinikinėje praktikoje naudojamas įrankis, kuriuo vertinamas šios ligos sunkumas, yra atopinio dermatito balas (SCORAD) [2]. Kai SCORAD balas yra 50 ar daugiau, atopinis dermatitas vertinamas kaip sunkus.
Sunkaus atopinio dermatito gydymo principai
Atopinio dermatito gydymo parinkimas priklauso nuo ligos sunkumo ir vyraujančių simptomų. Visais atvejais turi būti skiriamas bazinis gydymas – tinkamas odos prausimas ir emolientai. Vietinio poveikio uždegimą slopinantys vaistai – gliukokortikoidai ir kalcineurino inhibitoriai – yra pirmaeiliai, tačiau esant sunkiam atopiniam dermatitui jie nėra pakankamai veiksmingi, todėl reikia skirti sisteminį gydymą.
Remiantis Europos suaugusiųjų ir vaikų atopinio dermatito gydymo gairėmis, sunkiam atopiniam dermatitui gydyti rekomenduojami imunosupresiniai vaistai. Vienas tokių medikamentų yra ciklosporinas. Tai pirmos eilės vaistas suaugusiųjų ir vaikų sunkiam atopiniam dermatitui gydyti daugelyje Europos šalių [3, 4]. Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministras 2020 m. balandžio mėnesį išleido įsakymą dėl 2000 m. sausio mėnesio įsakymo Nr. 49 „Dėl kompensuojamųjų vaistų sąrašų patvirtinimo“ pakeitimo. Naujajame įsakyme nurodoma, kad ciklosporinas yra kompensuojamas atopinio dermatito gydymui (pagal A sąrašą). Kompensacija skiriama ligų, koduojamų kodu L20 pagal Tarptautinę ligų klasifikaciją (TLK), gydymui. Lietuvos Atopinio dermatito diagnostikos ir gydymo rekomendacijose, išleistose 2019 m., nurodoma, kad ciklosporino indikacija yra vidutinio sunkumo ir sunkus atopinis suaugusiųjų ir vaikų dermatitas [8].
Ciklosporinas slopina interleukiną (IL) 2 ir T limfocitų aktyvaciją bei proliferaciją [5, 6]. Žinoma, kad T limfocitai ir jų išskiriami citokinai, vienas kurių yra IL-2, svarbūs atopinio dermatito patogenezėje [1, 2]. IL-2 siejamas su niežuliu, kuris yra vienas pagrindinių atopinio dermatito simptomų [1, 2, 7]. Klinikiniai tyrimai rodo, kad skiriant šį vaistą trumpą laiką (10 dienų–8 savaičių) klinikinis pagerėjimas svyruoja nuo 54 proc. iki 95 proc. [5]. Pateikiama duomenų, kad ciklosporinas pagerina pacientų gyvenimo kokybę [5]. Klinikiniai tyrimai atskleidžia, kad ciklosporinas yra efektyvesnis už prednizoloną, intraveninį imunoglobuliną bei šviesos terapiją [5]. Didesnės šio vaisto dozės (5 mg/kg per dieną) pasižymi greitesniu ir efektyvesniu poveikiu nei mažesnės dozės (2,5–3 mg/kg per dieną) skiriant trumpą laiką. Klinikiniai tyrimai rodo, kad ciklosporinas gali būti tęsiamas ir ilgą laiką – iki vienų metų [5, 6]. Gydomą pacientą reikia reguliariai stebėti dėl galimų šalutinių poveikių (hipertenzijos, nefrotoksiškumo, hepatotoksiškumo, elektrolitų disbalanso, hiperlipidemijos, mialgijos, parestezijų, galvos skausmo, pykinimo, viduriavimo), tačiau net devynių klinikinių tyrimų metu nepasireiškė nė vienas sunkus šalutinis poveikis [5, 6].
Sunkaus atopinio dermatito gydymo rekomendacijos pagal 2018 m. Europos suaugusiųjų ir vaikų atopinio dermatito gydymo gaires pateiktos paveiksle.
Ciclosporino skyrimo ypatumai
Ciklosporino turi paskirti atopinio dermatito diagnostikos ir gydymo patirties turintis gydytojas. Kadangi ši būklė įvairi, gydymą būtina nustatyti kiekvienam pacientui atskirai. Rekomenduojama skirti 2,5–5 mg/kg kūno svorio paros dozę. Ją reikia gerti per du kartus. Jei pradėjus gydyti 2,5 mg/kg kūno svorio paros doze per dvi savaites būklė nepagerėja, paros dozę galima greitai didinti iki didžiausios, t. y. 5 mg/kg kūno svorio, dozės. Pacientus, kurių liga labai sunki, greitas ir pakankamas būklės pagerėjimas daug dažniau pasiekiamas, jei pradedama gydyti 5 mg/kg kūno svorio paros doze. Kai tik pasireiškia reikiamas atsakas, dozę reikia laipsniškai mažinti ir, jei tik įmanoma, EQUORAL vartojimą nutraukti. Vėlesnius ligos recidyvus galima gydyti tolesniais EQUORAL kursais.
Nors 8 savaičių gydymo gali pakakti, kad oda taptų sveika, nustatyta, kad iki vienų metų trunkantis gydymas yra veiksmingas ir gerai toleruojamas, jei laikomasi stebėjimo nurodymų.
Plačiau skaitykite „Lietuvos gydytojo žurnale“ 2020 m. Nr. 5.