Ūmus vidurinės ausies uždegimas. Kada kreiptis į specialistą?

Ūmus vidurinės ausies uždegimas (otitas) tai viena iš dažniausių vaikų iki 3 metų amžiaus negalavimo priežastis. Nors daugumai vaikų uždegimas praeina savaime per 1–2 savaites, jo sukeliamas skausmas gali ne tik sutrikdyti bendrą mažylio savijautą, bet ir sukelti sunkumų valgant, miegant. Vyresni vaikai ir suaugusieji gali pasiskųsti ausies skausmu, prastesne klausa, o mažieji tampa neramūs, sudirgę, ypač jei bandoma prisiliesti prie nesveikosios ausies.

Ūmus ausies uždegimas prasideda staiga, pacientai karščiuoja, kartais temperatūra pakyla net iki 39 laipsnių. Ausies skausmas atsiranda dėl nervinių galūnėlių spaudimo išorinėje klausomojoje landoje, o žinant, kad landos oda tiesiogiai jungiasi su po ja esančiu antkremzliu ir smilkinio kaulu, dažnai klinikinis vaizdas apžiūros metu neatitinka juntamo skausmo stiprumo. Pacientai taip pat skundžiasi ir klausos pablogėjimu, kuris atsiranda vėliau, ligai progresavus, ausies užgulimu, išorinės ausies landos perštėjimu, niežuliu. Uždegimui stiprėjant trūksta ausies būgnelis ir iš ausies pradeda skirtis pūlingas skystis, tuo metu skausmas ir karščiavimas nuslūgsta.

Riziką susirgti ūminiu vidurinės ausies uždegimu didinantys veiksniai

–          Vyriškoji lytis.

–          Kūdikystės amžius (6–24 mėnesiai).

–          Ūminiu otitu yra sirgę artimi giminaičiai.

–          Maitinimas pieno mišiniais kūdikystėje.

–          Kolektyvų lankymas.

–          Dažnas buvimas prirūkytose patalpose.

–          Čiulptuko naudojimas kūdikystėje.

–          Gretutinės ligos (alerginis rinitas, Dauno sindromas).

–          Rudens, žiemos metų laikas.

–          Neseniai vartoti antibiotikai.

–          Anksčiau persirgtas ūminis otitas.

 

Klinikinės ūminio otito stadijos

–          Pradinė stadija – požymiai neryškūs, jaučiamas nedidelis niežėjimas ir diskomfortas ausyje, gali pasirodyti skaidrių išskyrų, varginti ausies užgulimas.

–          Ūminio uždegimo stadija – stiprus simptomai, niežėjimas. Gali pasireikšti ausies skausmas, plintantis į veidą, galvą ir kaklą. Ausis parausta ir patinsta, iš jos kanalo teka pūlingas sekretas. Suprastėja klausa, galimas karščiavimas, bendra savijauta smarkiai pablogėja

–          Lėtinio uždegimo stadija – negydytas arba tinkamai neišgydytas ūminis otitas gali pereiti į lėtinį

 

Diagnostika ir gydymas

Ūminis vidurinės ausies uždegimas diagnozuojamas pagal pasireiškusius tipinius simptomus ir matomus ausies landos pakitimus. Paprastai šie pacientai pirmiausia kreipiasi į šeimos gydytoją, kuris neretai juos skubiai siunčia pas ausų, nosies, gerklės ligų (ANG) specialistą. Otoskopuojant matoma paburkusi, paraudusi išorinė klausomoji landa, paburkęs, paraudęs, sustorėjęs ausies būgnelis. Būgneliui pratrūkus, landoje stebimos tirštos, nemalonaus kvapo išskyros. (1 pav.). Specialisto konsultacijos dažnai tenka laukti kelias dienas ar net savaites, todėl ANG ir šeimos gydytojų bendradarbiavimas yra itin svarbus. Naudinga prisiminti, kad esant nekomplikuotai ligos eigai, kai vyraujantis požymis yra skausmas, galima skirti vietinį gydymą ausų lašais ir aktyviai stebėti ligonio būklę. Jei už ausies atsirado paraudimas, patinimas, ausies kaušelis pasipūtė į priekį, atsirado pusiausvyros sutrikimų – būtina nedelsiant kreiptis į gydymo įstaigą.

Antibiotikai skiriami tik esant bakterinės infekcijos požymių, tokių kaip karščiavimas, išskyros iš ausies, pykinimas, vangumas, todėl pirmoji pagalba visada turėtų būti skausmo malšinimas. Labai svarbu kartu gydyti ir slogą, atlaisvinti viršutinius kvėpavimo takus – plauti nosį jūros vandeniu, reguliariai išsiurbti/ išpūsti nosies sekretą, esant labai užburkusiai nosies gleivinei skiriami užburkimą mažinantys vaistai. Otipax yra ausų lašai, skirti vietiniam simptominiam otito gydymui, skausmui mažinti. Šie lašai gali būti naudojami ne tik gydant nekomplikuotą vaikų vidurinės ausies uždegimą, bet ir suaugusiųjų simptominiam gydymui, ypač tada, kai skausmas atsiranda staiga, pavyzdžiui, savaitgalį ar kelionėje. Nuskausminamieji ausų lašai puikiai tinka ir slėgio pokyčių metu (skrendant lėktuvu, nardant) ar traumos sukeltam otitui gydyti. Otipax skiriamas lašinti į išorinę ausies landą po 4 ausų lašus 2–3 kartus per dieną. Vaistai turėtų būti lašinami gulint ant sveikosios ausies ir šiek tiek patraukiant ausies kaušelį į viršų, kad lašai lengvai nutekėtų iki ausies būgnelio. Sulašinus vaistą reikėtų keletą minučių pagulėti ant sveikosios ausies pusės, tada į išorinę ausį įdėti nedidelį gabalėlį vatos ir saugoti ją nuo vėjo ir vandens.

 

Plačiau skaitykite žurnalo „Otorinolaringologijos aktualijos“ Nr. 1, 2020