Hirsutizmas – ką apie tai žinome?

Padidėjęs kūno plaukuotumas, specialistų dažnai įvardijamas kaip hirsutizmas, neretai pasitaikantis hormonų sutrikimas. Plaukeliai pradeda augti vietose, kuriose įprastai jų nebūna – veido srityje, ant krūtinės, nugaros. Kada vertėtų sunerimti, kas nulemia šį sutrikimą bei kaip jis gydomas trumpai papasakojo ,,Sapiegos klinikos’’ gydytoja dermatovenerologė Justina Aleknaitė-Šiugždinė.

Kas gali sukelia pernelyg didelį žmogaus plaukuotumą – hirsutizmą?

Hirsutizmą sukelia vyriškų lytinių hormonų androgenų padidėjimas ar aktyvumo pakitimai. Galimos priežastys – antinksčių ar kiaušidžių ligos bei tumorai (policistinių kiaušidžių sindromas, Kušingo sindromas ir kt.), vaistai, hormonų pusiausvyros sutrikimai menopauzės ar nėštumo metu. Hirsutizmo riziką padidina paveldėjimas, nutukimas. Daliai pacientų, dažniausiai vidutinio amžiaus moterims, nustatomi normalūs androgenų kiekiai kraujyje, tokiu atveju liga įvardinama idiopatine ir yra siejama su androgenų aktyvumo, o ne kiekio pakitimais organizme.

Kaip atskirti, kada plaukuotumas yra išties per didelis ir nenatūralus bei kada laikas kreiptis į specialistus?

Hirsutizmas pasireiškia po lytinio brendimo, moterims nebūdingose kūno vietose. Plaukai dažniausiai yra ilgesni, tankesni, storesni ir tamsesni nei įprasta. Taip pat moterims reikėtų atkreipti dėmesį staiga padidėjus plaukuotumui po menopauzės. Vyrams hirsutizmą įvertinti yra sunku dėl fiziologinio plaukuotumo hirsutizmui būdingose vietose. Vaikams padidėjęs plaukuotumas gali būti stebimas esant ankstyvam brendimui bei įvairioms endokrinologinėms problemoms, todėl svarbu įtariant padidėjusį plaukuotumą ištirti dėl galimų gretutinių ligų.

Ar hirsutizmas kelia pavojų sveikatai, o gal tik estetinį diskomfortą?

Hirsutizmas daugiau yra simptomas, nei atskira liga. Kadangi hirsutizmas dažniausiai yra gretutinis kitų ligų požymis, ši problema nėra vien estetinė, reikalingas detalus ištyrimas ir esamų gretutinių ligų gydymas. Taip pat ši problema sukelia ir socialines bei psichologines problemas, kurios gali stipriai neigiamai įtakoti gyvenimo kokybę.

Kuriose kūno srityse pernelyg didelis plaukuotumas labiausiai išryškėja?

Veido, kaklo, krūtinės, pilvo, apatinės nugaros dalies, sėdmenų, vidinių šlaunų srityse.

Liga dažniau vargina moteris ar vyrus?

Hirsutizmas – dažniausiai moterų problema, tačiau nustatoma ir vyrams bei vaikams.

Koks hirsutizmo gydymas yra efektyviausias?

Gydymo metodą parinkti turėtų gydytojas endokrinologas, nustatęs hirsutizmo priežastį. Dažniausiai naudojami medikamentai – antiandrogeniniu poveikiu pasižymintys vaistai ir kontraceptikai. Galima taikyti ir papildomas plaukų mažinimo priemones – modernų, lazerinį plaukelių šalinimo būdą ar kitų formų epiliaciją ar depiliaciją. Labai svarbi yra svorio kontrolė esant viršsvoriui.

Kiek įprastai trunka gydymas? Kas turi įtakos jo trukmei?

Gydymo trukmė priklauso nuo hirsutizmo priežasties. Pavyzdžiui, esant endokrininės sistemos navikams, problema gali išsispręsti pašalinus darinį, esant įvarioms gretutinėms ligoms – gydymas trunka ilgus metus, o nutraukus vaistus problema atsinaujina. Nesant gretutinių priežasčių – reikalingos nuolatinės papildomos priemonės plaukelių augimui sumažinti.

 

emedicina.lt inf.

Nuotraukoje – gydytoja dermatovenerologė Justina Aleknaitė – Šiugždinė